Aktualności

Kiedy jest Ganeśćaturthi 2022? Data Vinayaka Chaturthi, czyli hinduskiego święta i sposobu jego obchodów

Po dwóch latach skromnych zgromadzeń religijnych Hindusi na całym świecie planują świętować Ganeśćaturthi w wielkim stylu.

Festiwal poświęcony jest bogu Ganeszowi, który jest niezwykle ważny w wierze hinduskiej. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Co to jest Ganeśćaturthi?

Ganeśćaturthi oznacza narodziny hinduskiego boga Ganesha. Bóstwo o głowie słonia jest bogiem dobrobytu, szczęścia i mądrości, a 10-dniowy festiwal pokazuje, jak ważny jest w hinduizmie.

Festiwal trwa do 10 dni i rozpoczyna się czwartego dnia (chaturthi) miesiąca Bhadrapada, który jest szóstym miesiącem kalendarza hinduskiego. Zwykle przypada między połową sierpnia a połową września.

W Wielkiej Brytanii nie jest obchodzony jako święto narodowe, ale w Indiach jest świętem fakultatywnym. Przepisy prawa pracy i urlopów w Indiach pozwalają pracownikom na wybranie ograniczonej liczby urlopów z listy opcji; niektórzy mogą wybrać dzień wolny na świętowanie, chociaż większość biur i firm pozostanie otwarta.

Kiedy w tym roku jest Ganeśćaturthi?

W tym roku 10-dniowe obchody rozpoczną się 31 sierpnia i zakończą 9 września. Zaczyna się od ludzi, którzy witają Lorda Ganesha w swoich domach i okolicy, instalując jego idola.

Jak zwykle jest obchodzony?

Ganeśćaturthi stał się publicznym świętem w stylu festiwalu, podobnie jak w dzisiejszych Indiach, kiedy władca Marathów, Shivaji, używał go do podsycania nacjonalistycznych nastrojów wśród swoich poddanych, którzy walczyli z Mogołami. W 1893 roku, kiedy Brytyjczycy zakazali zgromadzeń politycznych, festiwal został wznowiony przez indyjskiego przywódcę nacjonalistycznego Bal Gangadhara Tilaka.

Girlanda ze świętej nici jest umieszczana wokół wysokiego na 15 metrów glinianego bożka Ganesha w Hyberabadzie podczas uroczystości (Zdjęcie: Noah Seelam/AFP/Getty)

Obecnie w miesiącach poprzedzających festiwal powstają duże gliniane posągi Lorda Ganeśy o wysokości od mniej niż cala do kilkudziesięciu stóp, z których wiele jest umieszczanych w specjalnie wykonanych pawilonach i ozdobionych kwiatami i światłami lub jest wyświetlane wewnątrz domów.

Wielu Hindusów odwiedza świątynię pierwszego dnia festiwalu i oferuje kokos Lord Ganesha i słodki pudding, a także 21 pierożków modak, które są ulubionym pożywieniem boga.

W kolejnych dniach festiwal będzie obejmował wiele działań publicznych, takich jak lokalne społeczności rywalizujące o postawienie największego posągu, śpiewy, prezentacje sztuki i pokazy jogi, a także usługi społeczne, w tym bezpłatne badania lekarskie i oddawanie krwi.

Ganeśa jest czczona przez 10 dni, a 11 dnia wykonuje się girlandy z kwiatów i świece zapachowe do wykorzystania w procesjach, które zabierają posągi boga nad lokalne rzeki lub do morza. Są zanurzone w wodzie, aby symbolizować podróż boga z powrotem do jego domu w Kailash oraz do jego rodziców Shivy i Parvati.

Jakie jedzenie jest tradycyjnie spożywane?

Uroczystości Ganeśćaturti rzadko odbywają się bez talerzy wypełnionych słodkimi kluskami znanymi jako modaki. Słodycze gotowane na parze są przyrządzane z mąki ryżowej, a nadzienie zazwyczaj składa się z mieszanki orzechów kokosowych, jaggery i szafranu. Inne tradycyjne przysmaki przyrządzane na tę okazję to puran poli, nadziewany płaski chleb wypełniony chana dal, cukrem i gałką muszkatołową.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button