Aktualności

Kiedy są następne wybory powszechne? Ile czasu pozostało do głosowania w Wielkiej Brytanii po wyborach uzupełniających w Wakefield i Tiverton?

Konserwatyści ponieśli upokarzającą podwójną porażkę w dwóch wyborach uzupełniających, przegrywając z Partią Pracy i Liberalnymi Demokratami.

W Tiverton i Honiton Liberalni Demokraci pokonali 24 000 torysów, aby wygrać, podczas gdy Partia Pracy odzyskała Wakefield.

Konkursy zostały wywołane rezygnacją zhańbionych torysów i dały wyborcom szansę na wydanie werdyktu w sprawie premiera dwa tygodnie po tym, jak 41 proc. jego własnych posłów głosowało za usunięciem go wotum nieufności.

Tymczasem, w dramatycznym porannym oświadczeniu, Oliver Dowden zrezygnował z funkcji przewodniczącego Partii Konserwatywnej, mówiąc, że zwolennicy Torysów byli „zasmuceni i rozczarowani ostatnimi wydarzeniami”.

Co wydarzyło się w wyborach uzupełniających?

W Tiverton i Honiton dramatyczny zwrot o prawie 30 procent od torysów do Liberalnych Demokratów sprawił, że Richard Foord uzyskał większość 6144.

Zwycięzca wyborów uzupełniających Liberalnych Demokratów Richard Foord i jego żona Kate w wyniku wyborów uzupełniających Tiverton i Honiton. (Zdjęcie: Andrew Matthews/PA)

W Wakefield Simon Lightwood został wybrany większością 4925 głosów, co oznacza 12,7 procentową zmianę z torysów na labourzystowskie.

Wakefield było jednym z tak zwanych miejsc w „Czerwonej ścianie” zdobytych przez torysów w wyborach powszechnych w 2019 r., po tym, jak od lat 30. XX wieku był w posiadaniu Partii Pracy.

Dlaczego zostały uruchomione?

W Tiverton i Honiton Neil Parish – poseł torysów, który w 2019 roku zdobył ponad 60% głosów – zrezygnował po przyznaniu się, że oglądał pornografię na swoim telefonie w Izbie Gmin.

Poprzedni poseł Wakefield, Imran Ahmad Khan, zrezygnował po tym, jak został uznany za winnego napaści seksualnej na 15-letniego chłopca – przestępstwo, za które został skazany na 18 miesięcy.

Co Boris Johnson powiedział o porażkach?

Johnson, który jest na szczycie przywódców Wspólnoty Narodów w Rwandzie, zasugerował, że byłoby „szalone”, gdyby odszedł, gdyby partia straciła dwa mandaty, i powiedział, że wybory uzupełniające w połowie kadencji „nigdy nie muszą być łatwe dla żadnego rządu”. . Powiedział: „To absolutnie prawda, że ​​mieliśmy trudne wyniki w wyborach uzupełniających. Myślę, że były one odzwierciedleniem wielu rzeczy, ale musimy przyznać, że wyborcy przeżywają obecnie trudny okres.

„Myślę, że jako rząd muszę słuchać tego, co ludzie mówią – w szczególności trudności, z jakimi borykają się ludzie w związku z kosztami życia, które moim zdaniem są dla większości problemem numer jeden.

„Musimy przyznać, że jest jeszcze więcej do zrobienia i na pewno to zrobimy. Będziemy kontynuować rozwiązywanie obaw ludzi, dopóki nie przejdziemy przez tę łatkę.

Jednak torysowski kolega Gavin Barwell, który był szefem sztabu Theresy May w numerze 10, powiedział, że jeśli Partia Konserwatywna będzie dalej postępować tak, jak jest, to „ludzie przez sen do porażki w następnych wyborach”.

Kiedy są następne wybory powszechne?

Ostatnie wybory powszechne odbyły się 12 grudnia 2019 r.

Maksymalna kadencja parlamentu wynosi pięć lat od dnia jego pierwszego posiedzenia.

Biorąc pod uwagę, że obecny parlament spotkał się po raz pierwszy we wtorek 17 grudnia 2019 r., automatycznie rozwiąże się we wtorek 17 grudnia 2024 r., chyba że zostanie wcześniej rozwiązany przez królową.

Dzień głosowania miałby się odbyć 25 dni później.

Kolejne wybory parlamentarne mają odbyć się w 2024 roku, jednak można by je rozpisać wcześniej.

Rząd danego dnia może zdecydować, kiedy ogłosić wybory powszechne. Według Parliament.uk ustawa o rozwiązaniu i powołaniu parlamentu z 2022 r. „przywróciła monarsze prawo do rozwiązania parlamentu na wniosek ówczesnego premiera”.

Biorąc pod uwagę, że monarcha wykonuje to uprawnienie na wniosek premiera, oznacza to, że premier może zdecydować, kiedy rozpisać wybory powszechne.

Zgodnie z ustawą z 2022 r. nie ma ustawowego wymogu, aby wybory parlamentarne odbyły się w czwartek. Jednak od 1935 roku używanie czwartków stało się konwencją wyborczą.

Wniosek o wotum nieufności również mógłby wywołać wybory.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button