Rozrywka

Kiedy spodziewana jest decyzja Roe v. Wade? Prawdopodobnie w piątek

Getty Kiedy spodziewana jest decyzja w sprawie Roe przeciwko Wade?

Kiedy spodziewana jest decyzja w sprawie Roe v. Wade?

Prawdopodobnie w piątek 24 czerwca 2022 r. Opinie zamieszczane są w odstępach 10-minutowych i można je znaleźć tutaj.

Technicznie rzecz biorąc, sprawa aborcji nazywa się Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization.

22 czerwca 2022 r. blog SCOTUS napisał: „Sąd Najwyższy dodał kolejny dzień opinii w tym tygodniu. Sąd wyda opinie zarówno w czwartek, jak i piątek o godzinie 10.00 czasu wschodniego. Pozostaje jeszcze 13 spraw do rozstrzygnięcia”. Jednak gdy decyzje zapadły w czwartek, nie uwzględniono Roe. To sprawia, że ​​wszystkie oczy zwracają się do 10 rano w piątek.

Oto kalendarz dnia opinii sądu. Tylko 24 czerwca pozostaje dniem opinii. New York Post zauważa, że ​​sąd może jeszcze dodać dodatkowe dni. Tak więc niektórzy uważają, że decyzja Dobbsa zapadnie w przyszłym tygodniu (ostatni tydzień czerwca), ponieważ sąd wciąż ma dziewięć decyzji do zwolnienia, co jest dużo jak na jeden dzień.

Dziennikarz Shannon Bream uważa, że ​​jeśli decyzja nie zapadnie w piątek, może to nastąpić w poniedziałek. „Poniedziałek jest „zaplanowanym” ostatnim dniem semestru #SCOTUS, więc zakładamy, że tego dnia otrzymamy opinie. Możliwe, że nie!” napisała na Twitterze, chociaż poniedziałek nie jest jeszcze wymieniony w kalendarzu dnia opinii.

SZKOT

Nic nie jest wymienione w lipcu 2022 r.

Możliwe, że sąd wyda opinię Roe vs. Wade w czwartek 23 czerwca 2022 r., ale tak się nie stało. 23 czerwca sąd wydał cztery opinie, w tym ważną decyzję dotyczącą prawa do posiadania broni. Według The Independent sąd przechodzi w letnią przerwę pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Oto, co musisz wiedzieć:

Projekt opinii autorstwa sędziego Alito wskazywał, że sąd był gotowy do zniesienia Roe

GettyAssociate Justice Samuel Alito siedzi podczas grupowego zdjęcia sędziów w Sądzie Najwyższym w Waszyngtonie, 23 kwietnia 2021 r.

W maju 2022 r. przeciek od nieznanej osoby do Politico ujawnił, że większość sędziów była gotowa do obalenia sprawy Roe v. Wade.

Autorem projektu opinii jest sędzia Samuel Alito. Uchylił decyzję z 1973 r. ustanawiającą konstytucyjną ochronę aborcji, a także podtrzymującą ją decyzję z 1992 r., zatytułowaną Planned Parenthood vs. Casey.

„Roe od początku rażąco się mylił” – napisał Alito w projekcie opinii. Oczywiście zawsze jest możliwe, że rozumowanie przedstawione w projekcie opinii oraz głosy za lub przeciw skreśleniu sprawy Roe v. Wade zmieniły się oczywiście od tamtego czasu. Nikt tak naprawdę nie zna tego pytania na pewno.

Co to jest Dobbs? To przypadek z Mississippi, w którym Organizacja Zdrowia Kobiet w Jackson, która zapewnia aborcje, pozwała państwo, ponieważ zakazuje aborcji po 15 tygodniach bez wyjątków z powodu gwałtu lub kazirodztwa. Sprawa obraca się wokół tego, czy stany zakazują lub ograniczają aborcję, zanim płody będą zdolne do życia, lub czy decyzje te powinny zostać pozostawione stanom, jest niekonstytucyjne. Innymi słowy, podstawowym pytaniem jest, czy aborcja jest chroniona przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Według bloga SCOTUS do rana 23 czerwca sądowi pozostało 13 decyzji do zwolnienia – wśród nich Roe vs. Wade. Teraz liczba spadła do dziewięciu.

Sąd wydał ważną decyzję w sprawie praw do broni w czwartek 23 czerwca

Funkcjonariusze GettyPolice idą w kierunku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, gdy demonstranci gromadzą się w Waszyngtonie 3 maja 2022 r.

Chociaż Roe jak dotąd nie spadł w czwartek, to jednak nastąpiła poważna decyzja dotycząca broni. Możesz to przeczytać tutaj.

Decyzja obala prawo w Nowym Jorku, które ograniczało noszenie broni w ukryciu poza domem. Według CNN była to „najszersza ekspansja praw do broni w ciągu dekady”.

„Ponieważ stan Nowy Jork wydaje licencje na prowadzenie samochodu tylko wtedy, gdy wnioskodawca wykaże szczególną potrzebę samoobrony, dochodzimy do wniosku, że stanowy system licencyjny narusza konstytucję” – napisał w decyzji sędzia Clarence Thomas.

Sąd zezwolił również republikańskim ustawodawcom w Północnej Karolinie na interweniowanie w sprawie kwestionowania stanowego prawa dotyczącego tożsamości wyborców, zezwolił więźniowi z celi śmierci w George na zakwestionowanie metody śmierci i ograniczył możliwość pozwania policji, jeśli uważają, że ich prawa Mirandy są naruszone.

Reakcja na decyzję dotyczącą broni była gorąca.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul skrytykowała tę decyzję na Twitterze, pisząc: „To oburzające, że w momencie narodowego rozliczenia się z użyciem broni, Sąd Najwyższy lekkomyślnie uchylił nowojorskie prawo, które ogranicza tych, którzy mogą nosić ukrytą broń”.

Prezydent Joe Biden wydał oświadczenie potępiające decyzję sądu. Pisał po części:

Jestem głęboko rozczarowany orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie New York State Rifle & Pistol Association przeciwko Bruenowi. Od 1911 r. stan Nowy Jork wymaga od osób, które chciałyby nosić ukrytą broń w miejscach publicznych, aby wykazywały taką potrzebę w celu samoobrony i uzyskania licencji. Ponad sto lat później Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych postanowił obalić ugruntowany od dawna autorytet Nowego Jorku, aby chronić swoich obywateli. To orzeczenie jest sprzeczne zarówno ze zdrowym rozsądkiem, jak iz Konstytucją i powinno nas wszystkich głęboko zaniepokoić.

Jednak National Rifle Association pochwaliło tę decyzję w oświadczeniu, pisząc: „National Rifle Association (NRA) z zadowoleniem przyjmuje decyzję Sądu Najwyższego w sprawie NYSRPA przeciwko Bruen. Sąd stwierdził, że prawo do noszenia broni nie kończy się na drzwiach wejściowych danej osoby. To najważniejsze orzeczenie Drugiej Poprawki od ponad dekady”.

CZYTAJ DALEJ: Wirusowe wideo pokazuje kota uciekającego przed kojotem w Teksasie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button