Rozrywka

Kim był Anton Black? Ojciec nastolatka zabitego przez gliniarzy w 2018 roku mówi, że był „Georgem Floydem przed Georgem Floydem”

W 2018 roku dziewiętnastoletni czarnoskóry mężczyzna został zamordowany przez białych funkcjonariuszy policji, którzy przez sześć minut przytrzymywali nastolatka do ziemi przed jego rodzinnym domem w wiejskim Greensboro, a dwa lata później George Floyd został zamordowany przez policjanta w Minneapolis , Minnesota w podobny sposób. Black zmarł 15 września 2018 r. po kłótni z policją Greensboro na werandzie jego matki.

REKLAMA

W styczniu 2022 r. sędzia okręgowy USA Catherine Blake odmówiła oddalenia pozwu rodziny, zarzucając policji, że nadużywa siły wobec Blacka. W swojej 27-stronicowej decyzji Blake stwierdziła, że ​​nagranie z kamery na ciele z tego śmiertelnego spotkania nie jest jednoznacznie sprzeczne z twierdzeniami rodziny, że policja użyła nadmiernej siły wobec Blacka. 5 sierpnia o godzinie 22:00 zostanie wyemitowany godzinny film dokumentalny na NBC Dateline, który przedstawi roczne śledztwo w sprawie śmierci Blacka i podobieństwa do morderstwa Floyda.

REKLAMA

„Mój syn był Georgem Floydem przed Georgem Floydem” – powiedział NBC Dateline jego ojciec, Antone Black. „Widziałem, jak błagał o życie. Wiesz, krzyczy „Mamusia”. Nigdy się nie ruszali.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

„Niech to ma sens”: rodzina George’a Floyda skazuje Thomasa Lane’a na 2,5 roku więzienia

REKLAMA

Wrzawa, gdy dwie białe kobiety atakują Czarny mężczyzna w windzie krzyczy „Black Lives Matter”

Jak zginął Anton Black?

Zgodnie z nagraniem z kamery ciała z incydentu, były funkcjonariusz Thomas Webster IV skonfrontował się z nastolatką po tym, jak odpowiedział na telefon pod numer 911, zgłaszający mężczyznę ciągnącego dziecko w zamku na głowie. Kiedy Webster powiedział mu, żeby położył ręce za plecami i że jest aresztowany, Black powiedział: „Kocham cię”. Następnie odwrócił się, pobiegł z powrotem do domu swojej rodziny i wsiadł do samochodu. Webster zniszczył szybę samochodu pałką, po czym poraził Blacka paralizatorem. Później na ganku wybuchła bójka, donosi DailyMail. Obejrzyj nagranie z kamery na ciele, na którym Black walczy z glinami, tutaj.

REKLAMA

Webster i dwóch innych gliniarzy, były szef policji w Ridgley, Gary Manos i funkcjonariusz policji w Centerville Dennis Lannon, próbowali powstrzymać Blacka (źródło: zrzut ekranu wideo z materiału filmowego / DailyMail)
Webster i dwóch innych gliniarzy, były szef policji w Ridgley Gary Manos i funkcjonariusz policji w Centerville Dennis Lannon, próbowali powstrzymać Blacka (Źródło: zrzut ekranu wideo/DailyMail)

Webster i dwóch innych gliniarzy, były szef policji w Ridgley, Gary Manos i policjant z Centerville Dennis Lannon, próbowali powstrzymać Blacka. Manos i Lannon byli po służbie, gdy próbowali pomóc Websterowi w schwytaniu Blacka. „To po prostu wydawało mi się takie nierealne i niepotrzebne” – powiedziała Dateline przyjaciółka rodziny Christina Robinson. „Kiedy zobaczyłem, jak kuleje w filmie, nadal się z niego nie schodzili”.

REKLAMA

W 2019 roku opublikowano raport z sekcji zwłok Blacka, dwa dni po tym, jak gubernator Maryland Larry Hogan wyraził niezadowolenie z tempa śledztwa. Według raportu z autopsji śmierć Blacka była wypadkiem, a jego wrodzona wada serca, choroba psychiczna i stres związany z walką prawdopodobnie przyczyniły się do jego śmierci. Jednak kardiolog z Johns Hopkins University, który był cytowany w rodzinnym procesie sądowym, doszedł do wniosku, że uduszenie było przyczyną śmierci Blacka.

REKLAMA

Webster zniszczył szybę samochodu pałką, po czym poraził Blacka paralizatorem (napisy: zrzut ekranu wideo z materiału/DailyMail)
Webster zniszczył szybę samochodu pałką, zanim poraził Blacka paralizatorem (napisy: zrzut ekranu wideo / DailyMail)

Dr David Fowler, główny lekarz sądowy Maryland do czasu przejścia na emeryturę w 2019 roku i odpowiedzialny za dokładność i rzetelność sekcji zwłok Blacka, zeznawał jako ekspert obrony w procesie o morderstwo Dereka Chauvina. Robinson obwinia policję za śmierć Blacka, ale zdaje sobie sprawę, że wielu członków ich białej społeczności wspierało funkcjonariuszy. „Czy to podzieliło społeczność?”, pytał prezenter NBC, Lester Holt. „Według linii rasowych?” „Zdecydowanie tak” – odpowiedział Robinson.

REKLAMA

Śmierć Blacka podsyciła wezwania do niezależnego śledztwa. W zeszłym roku prawodawcy stanowi przyjęli ustawę nazwaną na cześć Blacka, która zwiększyła publiczny dostęp do policyjnych akt dyscyplinarnych. Chociaż śmierć Blacka była tragiczna, Jason Johnson, prezes The Law Enforcement Legal Defense Fund, powiedział Dateline, że nie widział „żadnych oznak złośliwości” w nagraniu z kamery ciała i sądził, że pokazuje „standard zawodowy”. Wielu kwestionowało działania Webstera, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego historię stosowania siły wobec podejrzanych, którzy już zostali pokonani. Jednak żadne zarzuty nie zostały wniesione przeciwko Websterowi w związku ze śmiercią Blacka.

REKLAMA

W 2022 r. amerykański sędzia okręgowy Blake wskazał, że zdrowie psychiczne Blacka musi być czynnikiem wpływającym na użycie siły przez Webstera, ponieważ u Blacka zdiagnozowano ciężką postać choroby afektywnej dwubiegunowej i był hospitalizowany na mniej niż dwa tygodnie przed śmiercią. Według regulaminu Departamentu Policji w Greensboro, Webster nie próbował złagodzić eskalacji ani uniknąć nadmiernej reakcji na kogoś, kto ma problemy ze zdrowiem psychicznym, kiedy rozbił szybę samochodu i użył paralizatora na Blacka.

REKLAMA

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button