Rozrywka

Kim jest Erriyon Knighton? 18-letni nastolatek z Florydy może być kolejnym, który pobije rekord świata Usaina Bolta na 200 m

Erriyon Knighton, 18-latek z Florydy, jest wyjątkowo szybki i posiada zarówno rekordy świata do lat 18, jak i do lat 20 na 200 metrów. Zaledwie kilka miesięcy przed ukończeniem 18. roku życia Knighton został 30 kwietnia czwartym najszybszym biegaczem na 200 metrów w historii. Dołącza do grona najszybszych biegaczy na 200 metrów, w tym ośmiokrotnego złotego medalisty olimpijskiego z Jamajki Usaina Bolta, którego rekord to 19,19 sekundy na Mistrzostwach Świata w Berlinie w sierpniu 2009 roku. Drugi jest Yohan Blake – dwukrotny złoty medalista sztafety olimpijskiej, który w spotkaniu brukselskiej Ligi Diamentów we wrześniu 2011 roku osiągnął 19,26 sekundy. Trzecim człowiekiem na liście jest Michael z USA Johnson, który ma rekord 19,32 sekundy.

Numer 4 na liście nie ma jeszcze tytułów olimpijskich, ale w zeszłym roku był na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie w wieku 17 lat zajął czwarte miejsce na 200 m. Zaledwie niecały rok sprinter zadziwił świat, bijąc rekord 19,49 sekundy i dopisanie swojego nazwiska do listy najszybszych legend świata. Młody sprinter rozpoczął swoją podróż na torze w 2019 roku, na pierwszym roku studiów w Hillsborough High School w Tampie, w wieku 15 lat z polecenia trenera. W tamtych czasach był w pełni skoncentrowany na futbolu amerykańskim, grając szerokim odbiornikiem w swojej drużynie z liceum. Teraz sprinter przygotowuje się do debiutu na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, które odbędą się w lipcu 2022 roku w Eugene w stanie Oregon.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kim jest Andrea Fuentes? Szybko myślący trener ratuje pływaczkę Anitę Alvarez przed utonięciem

Wartość netto Gabriela Mediny: gwiazda „Make or Break” jest NAJWYŻEJ PŁATNYM surferem na świecieKim jest Erriyon Knighton?

W wieku 16 lat Knighton osiągnął 20,33 na igrzyskach olimpijskich dla juniorów, co dało drugi najszybszy czas w wieku poniżej 18 lat, za Boltem. W czerwcu 2021 roku, w wieku 17 lat, trafił do drużyny olimpijskiej USA, stając się najmłodszym Amerykaninem, który osiągnął ten wyczyn od 57 lat. A pod koniec igrzysk nie tylko zdołał zająć czwarte miejsce na 200m, ale także wielokrotnie pobił rekord świata do lat 18 Bolta. W wieku 17 lat Bolt osiągnął najlepszy czas 19,93, czyli o 0,09 sekundy wolniej niż najlepszy czas Knighton w tym wieku. Dopiero do 20 roku życia Bolt osiągnął niższą ocenę – tym razem 19,75. Biorąc pod uwagę fakt, że Knighton mógł kiedyś obrać inną drogę. Szeroki odbiornik w Tampa Hillsborough High School był naprawdę chętny do kontynuowania swoich sportowych zainteresowań w NFL, a kilka najlepszych amerykańskich uczelni z silnymi programami piłkarskimi wyraziło zainteresowanie powołaniem nastolatka.

I, mniej niż rok, w kwietniu 2022, Knighton ustanowił rekord wszechczasów 19,49 sekundy na LSU Invitational, który jest aktualnym rekordem świata do lat 20, bijąc poprzedni rekord ustanowiony przez nikogo innego, jak najszybszego człowieka na ziemi. Śruba. Knighton zareagował na jego zwycięstwo bez emocji. Wiedział, że biegał szybko, ale nie wiedział jeszcze, że jego wynik przewyższyło tylko trzech największych sprinterów wszech czasów. Knighton wyraził zdziwienie, mówiąc, że nie sądził, że osiągnie taki czas, dopóki nie skończy 20 lub 21 lat. Kiedy jego trener, Mike Holloway, powiedział mu, że przebiegł 19.49, odpowiedział: „Nie, nie zrobiłem tego”. Knighton nie mógł zobaczyć tablicy wyników w stanie Luizjana, żeby wiedzieć o jego wyczynie.

Erriyon Knighton bierze udział w półfinale 200 m mężczyzn w jedenastym dniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 na Stadionie Olimpijskim 3 sierpnia 2021 r. w Tokio w Japonii. (Zdjęcie: Christian Petersen/Getty Images)

W wieku 18 lat Knighton opublikował swoje wyniki w znacznie młodszym wieku niż którykolwiek z jego rywali. Między 17 a 18 rokiem życia Knighton skrócił swój czas na 200m o pełne 0,35 sekundy. Obecny rekord świata Bolta 19.19 został ustanowiony w 2009 roku, kiedy miał 22 lata. Po kilkukrotnym poprawieniu rekordów świata juniorów, Knighton przygląda się teraz kolejnemu światowemu rekordowi Bolta – 19.19, w którym pobiegł na mistrzostwach świata 2009 w Berlinie. „Chcę pobić rekord świata. Ale jeśli nie nadejdzie, nie będę się tym specjalnie przejmował. Zostało mi jeszcze 10 lat” – powiedział Knighton dla NBC Sports.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button