Aktualności

Kim jest Oliver Dowden? Dlaczego torysowski parlamentarzysta zrezygnował z funkcji przewodniczącego partii po wynikach wyborów uzupełniających Wakefielda i Tivertona?

Boris Johnson jest wstrząśnięty skutkami niepowodzenia jego partii w utrzymaniu dwóch miejsc w głównych wyborach uzupełniających w tym tygodniu.

Co gorsza, wysoki rangą Tory Oliver Dowden zrezygnował ze stanowiska współprzewodniczącego Partii Konserwatywnej w proteście przeciwko przywództwu premiera.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Kim jest Oliver Dowden?

Starszy konserwatywny poseł Oliver Dowden jest posłem Hertsmere od 2015 roku.

Był współprzewodniczącym Partii Konserwatywnej obok Bena Elliota oraz ministrem bez teki, dopóki nie zrezygnował w sposób dramatyczny w piątek.

Studiował prawo w Cambridge, zanim dołączył do Wydziału Badań Konserwatywnych w 2004 roku. Po krótkim pobycie w PR, wrócił do partii w 2009 roku i był specjalnym doradcą i zastępcą szefa sztabu Davida Camerona.

Jako członek parlamentu pełnił funkcję sekretarza parlamentarnego w gabinecie rządowym Theresy May, a w 2019 r. został mianowany ministrem gabinetu i dyrektorem generalnym urzędu skarbowego przez przychodzącego premiera Borisa Johnsona.

Od 2020 r. do zmian w 2021 r. był sekretarzem stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu, zanim został zastąpiony przez Nadine Dorries.

Został mianowany współprzewodniczącym Partii Konserwatywnej we wrześniu 2021 r.

Dlaczego zrezygnował?

Pan Dowden zrezygnował po fatalnym występie konserwatystów w dwóch wyborach uzupełniających.

Pan Dowden, który miał pojawić się na porannej rundzie medialnej dla rządu w piątek, powiedział w swoim liście do premiera, że ​​wybory uzupełniające „są ostatnimi z serii bardzo słabych wyników dla naszej partii”.

Napisał: „Nasi kibice są przygnębieni i rozczarowani ostatnimi wydarzeniami i podzielam ich odczucia.

„Nie możemy prowadzić działalności jak zwykle. Ktoś musi wziąć na siebie odpowiedzialność i doszedłem do wniosku, że w takich okolicznościach pozostawanie na stanowisku nie byłoby właściwe”.

Poseł zakończył swój list słowami: „Chcę podkreślić, że jest to bardzo osobista decyzja, którą podjąłem sam.

„Będę, jak zawsze, lojalny wobec Partii Konserwatywnej”.

Oliver Dowden zrezygnował ze stanowiska po tym, jak Torysi przegrali dwa wybory uzupełniające (Zdjęcie: Daniel Leal/AFP/Getty)

Jaka była reakcja?

Johnson powiedział panu Dowdenowi, że „całkowicie” rozumie swoje rozczarowanie wynikami wyborów uzupełniających.

Pisząc do pana Dowdena po jego rezygnacji z funkcji przewodniczącego partii torysów, pan Johnson powiedział: „Dziękuję za twój list i przykro mi, że odchodzisz z rządu.

„Jako minister w Kancelarii Rady Ministrów, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu oraz współprzewodniczący Partii Konserwatywnej, miałem przyjemność współpracować z wami przez ostatnie trzy lata.

„W każdej z tych ról dałeś z siebie wszystko i skupiłeś się na dostarczaniu Brytyjczykom.

„Chociaż całkowicie rozumiem twoje rozczarowanie wynikami wyborów uzupełniających, ten rząd został wybrany z historycznym mandatem nieco ponad dwa lata temu, aby zjednoczyć się i wyrównać. Nie mogę się doczekać dalszej wspólnej pracy nad tym.”

Priti Patel powiedziała, że ​​rezygnacja pana Dowdena była „stratą” dla rządu.

Minister spraw wewnętrznych powiedział, że „ważne jest, abyśmy naprawdę zastanowili się” nad wynikami wyborów uzupełniających, jednocześnie uznając, że konkursy toczyły się na „trudnym i wymagającym tle”.

Kiedy powiedziano jej, że ostatnie wyniki pokazują, że konserwatywni wyborcy przechodzą na Liberalnych Demokratów, powiedziała Times Radio: „Właściwie wcale bym tego nie powiedziała, naprawdę bym tego nie powiedziała. Myślę, że to dość szerokie założenie.”

Starszy poseł torysowski, Tobias Ellwood, powiedział, że rezygnacja pana Dowdena była „honorowa”.

Udostępniając kopię listu rezygnacyjnego pana Dowdena premierowi, napisał na Twitterze po prostu: „Szacunek”.

Jakie były wyniki?

Simon Lightwood został wybrany na miejsce w Wakefield z większością 4925 głosów, co oznacza 12,7 procentową zmianę z torysów na labourzystowskie.

Sir Keir Starmer powiedział kibicom w Ossett: „Co to za osąd w sprawie Torysów i Borisa Johnsona – brak kontaktu, brak pomysłów, a gdyby mieli jakąkolwiek przyzwoitość, uciekliby dla dobra kraju.

„Kiedy utworzymy następny rząd Partii Pracy – i zamierzamy to zrobić – Wakefield stanie się miejscem narodzin tego”.

Mówiąc, że 12,69 procent było „znaczącym” zwrotem w kierunku Partii Pracy, Sir Keir dodał: „To mówi wam, że następny rząd będzie rządem Partii Pracy. A im szybciej, tym lepiej, ponieważ wczoraj w obu wyborach uzupełniających kraj ten zagłosował „bez zaufania” do tego pozbawionego kontaktu, niezorientowanego rządu”.

Wakefield było siedzibą Partii Pracy nieprzerwanie od 1932 do 2019 roku, kiedy to zostało zdobyte dla konserwatystów przez Imrana Ahmada Khana w ramach przejęcia przez torysów tak zwanych okręgów wyborczych „Czerwonego Muru” w północnej Anglii.

Wybory uzupełniające rozpoczęły się po tym, jak pan Khan zrezygnował na początku tego roku po jego skazaniu za napaść seksualną na dziecko.

W Tiverton i Honiton Liberalni Demokraci obalili większość 24 000 torysów, aby zdobyć mandat.

Dramatyczna zmiana o prawie 30 procent z torysów do Liberalnych Demokratów sprawiła, że ​​Richard Foord uzyskał większość 6144.

Pan Foord powiedział: „Mieszkańcy Tiverton i Honiton przemawiali w imieniu Wielkiej Brytanii. Wysłali głośną i wyraźną wiadomość – czas, aby Boris Johnson poszedł i teraz”.

Powiedział, że „każdego dnia, kiedy Boris Johnson trzyma się urzędu, przynosi kolejny wstyd, chaos i zaniedbanie”.

Dodatkowe relacje ze Stowarzyszenia Prasowego.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button