Aktualności

Klient sklepu charytatywnego wręcza pierwszą edycję „Opowieści wigilijnej” w ramach „darowizny życia”

Kierownik szkockiej księgarni charytatywnej okrzyknął „darowiznę życia” po tym, jak ktoś wręczył pierwsze wydanie książki Kolędaklasyczna historia Charlesa Dickensa.

Neil Paterson, kierownik sklepu Oxfam Books and Music w Stirling, powiedział, że jego „serce przyspieszyło”, kiedy sortował plastikową torbę i natknął się na książkę.

Napisana i opublikowana w 1843 roku książka opowiadająca historię Ebenezera Scrooge’a stała się jednym z najsłynniejszych dzieł autora i od tego czasu nigdy się nie skończyła.

Kopia podarowana Oxfamowi ma zostać sprzedana w Edynburgu pod koniec września, po zweryfikowaniu autentyczności pierwszego wydania przez aukcjonerów Lyon i Turnbull.

Przypominając, jak dokonano darowizny, powiedział Paterson: i: „To była dama w średnim wieku, z jedną do połowy zapełnioną torbą na zakupy głównie bardzo zniszczoną, zmęczoną, w połowie do późnej epoki wiktoriańskiej – autorzy nieznani, autorzy zupełnie zapomniani.

„Większość z nich faktycznie się rozpadała. Prawie całą partię wrzuciłem do naszych pudeł do recyklingu. Ale zauważyłem, że ten wyglądał trochę starzej niż większość z nich.

„Widząc, że to było Kolęda, moje serce przyspieszyło. Spróbowałem datować go, patrząc na stronę tytułową, i oto był rok 1843, czyli rok, w którym została opublikowana”.

Chociaż darczyńca ma prawo odzyskać książkę, jeśli oddała ją przez pomyłkę, kierownik sklepu powiedział, że uważa, że ​​jest to mało prawdopodobne.

„Kiedy podawała torbę, jej oczy błysnęły, gdy powiedziała: „Jest tam jedna lub dwie wyjątkowe rzeczy”. Myślę, że doskonale wiedziała, co przekazuje – dodał.

Pan Paterson, który pracuje w branży księgarskiej od 33 lat, określił odkrycie jako „darowiznę życia”.

„Nigdy nie miałem takiej darowizny. Oczywiście w całym kraju od czasu do czasu zdarzają się podobne zdarzenia, ale poza pierwszym folio Szekspirem lub Kelmscott Chaucerem, myślę, że to jednorazowe” – dodał.

Niestety nie oczekuje się, że książka osiągnie tak wysoki poziom jak nieskazitelne pierwsze wydanie Kolęda ponieważ sekcja ogłoszeniowa i tylne wyklejki zostały usunięte.

W zeszłym roku kolejny egzemplarz pierwszego wydania sprzedany na aukcji w Yorkshire za 4200 funtów, ale szacunkowa darowizna Oxfam wynosi od 600 do 800 funtów. Cały dochód ze sprzedaży trafi na cele charytatywne.

Paterson wyjaśnił, że ponieważ sekcja reklamowa była „drukowana i oprawiona od samego początku”, była postrzegana jako „absolutnie integralna” część książki.

Historia, kto usunął obraźliwe reklamy – i dlaczego – pozostaje tajemnicą.

„Mam wrażenie, że to tylko ktoś myślący: „Och, te są strasznie tandetne i komercyjne i umniejszają piękno dzieła literackiego” – powiedział Paterson. – Ale nie wiem.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button