Aktualności

„Koniec z obniżkami podatków” dla walczących Brytyjczyków w tym roku, ale firmy wciąż mogą dostawać prezenty

Brytyjskie gospodarstwa domowe nie dostaną w tym roku obniżek podatków, nawet jeśli stoją w obliczu kolejnej podwyżki stóp procentowych, zasugerował Boris Johnson po tym, jak okazało się, że gospodarka skurczyła się w kwietniu.

Premier jest zaniepokojony, że wszechstronna obniżka podatków doprowadziłaby do wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, a Rishi Sunak prawdopodobnie skupi się na obniżeniu podatków od biznesu.

PKB Wielkiej Brytanii spadł w kwietniu o 0,3 procent, ponieważ gospodarstwa domowe ograniczyły wydatki, ale oczekuje się, że Bank Anglii podniesie stopy do 1,25 lub 1,5 procent w tym tygodniu, aby spróbować ograniczyć wzrost cen.

Johnson powołał nowego „cara ds. kosztów życia”, aby przekonać firmy, że powinny pomóc w kryzysie, na przykład oferując zniżki dla wrażliwych klientów i zapewniając bezpłatne usługi dla dzieci.

A Departament Biznesu zlecił przegląd obniżonych cen benzyny, a także nadchodzących reform mających na celu obniżenie kosztów technologii.

Ale Johnson i Sunak pozostają pod presją konserwatywnych posłów, aby jak najszybciej obniżyć podatki, po podniesieniu ogólnego obciążenia podatkowego do najwyższego poziomu od dziesięcioleci.

Andrew Griffith, szef polityki nr 10, powiedział, że „obniżki podatków są teraz „kiedy” nie „jeśli”” i wezwał Torysów do zarobienia kapitału politycznego na podwyżce progów ubezpieczenia społecznego, co pozwoli zaoszczędzić większości pracowników około 330 funtów rocznie od lipca.

Zapytany, kiedy pójdzie dalej, premier powiedział: „Oczywiście rozumiem, że musimy obniżyć podatki i na pewno to zrobimy, ale mamy skok inflacyjny, z którym musimy się teraz przebić”. Źródło zbliżone do Johnsona powiedziało, że obawia się, że uleganie backbenchers tylko podsyci popyt konsumencki, szczególnie wśród stosunkowo zamożnych i pogorszy problem inflacji w krótkim okresie.

Kanclerz ogłosi serię reform i cięć w opodatkowaniu działalności gospodarczej w jesiennym budżecie, ale zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, aby obniżył podatki osobiste najwcześniej w przyszłym roku.

Zaskakujący spadek PKB nastąpił, ponieważ skurczyła się każda sekcja gospodarki – usługi, przemysł i budownictwo. Rząd powiedział, że wzrost byłby dodatni, gdyby nie wycofanie bezpłatnych testów na Covid-19, które wcześniej stanowiły sztuczny wzrost danych.

Nowy car, założyciel Just Eat, David Buttress, we wtorek rozpocznie współpracę z firmami, które mogłyby pomóc gospodarstwom domowym poprzez takie inicjatywy, jak programy letnich zajęć dla dzieci z biedniejszych rodzin, a także ukierunkowane zniżki na podstawowe produkty.

Sprzedawcy benzyny muszą również zmierzyć się z trzytygodniowym dochodzeniem ze strony organu nadzoru konkurencji, aby sprawdzić, czy nie stosują oni obniżki o 5 pensów do cła paliwowego jako sposobu na zwiększenie własnych zysków, a nie na obniżenie cen. A sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng pracuje nad planem oddzielenia kosztów energii elektrycznej od globalnych cen gazu w świetle rosnącego wykorzystania energii odnawialnej w wytwarzaniu energii elektrycznej. Źródło powiedziało: „System jest przestarzały i z każdym rokiem jest gorzej, ale jego naprawa jest niezwykle skomplikowana”.

Możliwe rozwiązania Sunaka

Obniż podatki

Ulubionym remedium torysowskich posłów na koszty życia byłoby zmniejszenie ogólnego obciążenia podatkowego, które jest na najwyższym od dziesięcioleci poziomie. Może to również stymulować gospodarkę poprzez zachęcanie do większych wydatków, co jest jednym ze sposobów zapobiegania możliwej recesji. Istnieje jednak ryzyko, że podsycanie popytu spowoduje wzrost cen – które są przede wszystkim przyczyną obecnego kryzysu.

Więcej wydatków

Ukierunkowane wsparcie dla najsłabszych gospodarstw domowych jest postrzegane jako najlepszy krótkoterminowy sposób pomocy tym, którzy najprawdopodobniej popadną w ubóstwo w wyniku inflacji i słabej gospodarki. Rishi Sunak mówi, że 37 miliardów funtów, które już wydał, wystarczy i że zwiększenie ich ponownie groziłoby spiralą inflacyjną. Na dłuższą metę inwestycje państwa w infrastrukturę mogą przyczynić się do wzrostu PKB.

Reforma regulacyjna

Poza UE Wielka Brytania ma swobodę tworzenia regulacji biznesowych dostosowanych do jej własnej gospodarki, na przykład poprzez promowanie londyńskiego City lub zachęcanie do innowacyjnych start-upów. Ministrowie pracują również nad sposobami dostosowania istniejących przepisów, aby zapewnić niewielki wzrost gospodarczy w branżach takich jak opieka nad dziećmi.

Stopy procentowe

Jedna z kluczowych dźwigni w określaniu przyszłości gospodarki jest poza kontrolą rządu. Bank Anglii kontroluje stopy procentowe i zdecydował, że priorytetem będzie obniżenie inflacji niż stymulowanie wzrostu: w czwartek prawie na pewno podniesie stopy o co najmniej 0,25 punktu procentowego, co jeszcze bardziej ograniczy PKB Wielkiej Brytanii.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button