Rozrywka

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba: Chorizo ​​Slice zastępcą odległej gwiazdy

Getty Ogólny widok transmisji pierwszych zdjęć NASA z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba na ekrany Picadilly Circus 12 lipca 2022 r. w Londynie w Anglii.

Kawałek chorizo ​​stał się sławny po tym, jak francuski naukowiec Etienne Klein opublikował pikantny kawałek mięsa w mediach społecznościowych, twierdząc, że jest to odległa gwiazda uchwycona na zdjęciach wykonanych przez teleskop kosmiczny Jamesa Webba.

Klein powiedział w poście, że zdjęcie przedstawia Proxima Centauri, czyli gwiazdę najbliższą Słońcu.

https://twitter.com/EtienneKlein/status/155376586455347200

Opublikował zdjęcie 31 lipca 2022 na Twitterze, zdobywając ponad 17 000 polubień i ponad 1500 retweetów do popołudnia 6 sierpnia. W tym czasie post pozostawał aktywny.

„Zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, oddalonej od nas o 4,2 lata świetlne”, napisał w tłumaczeniu postu, który pierwotnie ukazał się w języku francuskim. „Została zabrana przez JWST. Ten poziom szczegółowości… Dzień po dniu odkrywany jest nowy świat.”

Niedługo potem napisał o prawdziwym znaczeniu postów, co było komentarzem na temat tendencyjności poznawczej.

„Cóż, kiedy nadchodzi czas na aperitif, uprzedzenia poznawcze wydają się mieć coś wspólnego… Więc strzeż się ich. Według współczesnej kosmologii żaden przedmiot należący do hiszpańskiej wędliny nie istnieje nigdzie poza Ziemią” – napisał w angielskim tłumaczeniu.

Wyjaśnił dalej swój post, mówiąc, że opublikował zdjęcie dla wartości rozrywkowej.

„W związku z kilkoma komentarzami czuję się zmuszony wyjaśnić, że ten tweet przedstawiający rzekomą migawkę Proximy Centauri był formą rozrywki. Nauczmy się uważać na argumenty autorytetów tak samo, jak na spontaniczną wymowę niektórych obrazów…” – mówi angielskie tłumaczenie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button