Aktualności

Koszty utrzymania: Opłaty za receptę zostaną zamrożone po raz pierwszy od 12 lat, aby złagodzić kryzys

Opłaty za receptę w Anglii zostaną zamrożone po raz pierwszy od ponad dekady, aby złagodzić koszty kryzysu, ogłosił rząd.

Sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział, że chodzi o „włożenie pieniędzy z powrotem do kieszeni ludzi” po „nieuniknionym” wzroście kosztów życia.

Ludzie zostali zmuszeni do ograniczenia budżetów z powodu rosnących cen żywności i energii, a inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 30 lat.

Recepty są już bezpłatne w Irlandii Północnej, Szkocji i Walii, ale większość ludzi w Anglii musi płacić, chyba że jesteś zwolniony.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) opłaty zwykle rosną wraz z inflacją, ale w tym roku ceny pozostaną takie same, oszczędzając ludziom w Anglii, którzy płacą recepty łącznie 17 milionów funtów.

Jakie są opłaty za receptę?

Pojedyncza recepta pozostanie na poziomie 9,95 GBP, podczas gdy 3-miesięczne zaświadczenie o przedpłacie za receptę (PPC) będzie kosztować 30,25 GBP.

12-miesięczne PPC nadal będą kosztować 108,10 GBP i można je spłacać w ratach. Ludzie nadal mogą otrzymać wszystkie leki za nieco ponad 2 funty tygodniowo.

Zamrożenie dotyczyć będzie również peruk i podpórek do tkanin NHS, a ceny pozostaną na obecnym poziomie.

Sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział: „Wzrost kosztów życia był nieunikniony, ponieważ stoimy w obliczu globalnych wyzwań i reperkusji nielegalnej wojny Putina na Ukrainie. Chociaż nie możemy całkowicie zapobiec tym wzrostom, tam gdzie możemy pomóc – zdecydowanie to zrobimy.

„Dlatego zamrażam opłaty za recepty, aby złagodzić niektóre z tych nacisków i włożyć pieniądze z powrotem do kieszeni”.

Rząd zobowiązał się do wydatkowania ponad 22 miliardów funtów w latach 2022-23, aby złagodzić koszty związane z kryzysem kosztów życia, dzięki środkom obejmującym podwyżkę płacy minimalnej i obniżki podatków dla najsłabiej opłacanych pracowników korzystających z Universal Credit.

W wiosennym oświadczeniu kanclerz Rishi Sunak ogłosił, że próg dochodów, od którego ludzie muszą zacząć opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, zostanie zwiększony o 3000 funtów do 12 570 funtów od lipca.

Wcześniej zapowiedział jednak, że ubezpieczenie społeczne zostanie zwiększone o 1,25 punktu procentowego w kwietniu 2022 r., aby pomóc finansować sektor opieki.

Kto jest zwolniony z opłat za receptę?

Niektóre osoby są już zwolnione z płacenia kosztów recept. To zawiera:

  • Emeryci i renciści po 60. roku życia
  • Dzieci do lat 16
  • Młodzież w wieku od 16 do 18 lat kształcąca się w pełnym wymiarze godzin
  • Kobiety w ciąży lub te, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy i posiadają ważne zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku macierzyństwa (MatEx)
  • Osoby, które mają określony stan zdrowia i ważne zaświadczenie lekarskie (MedEx)
  • Osoby z ciągłą niepełnosprawnością fizyczną, która uniemożliwia im wyjście bez pomocy innej osoby i posiadające ważne zaświadczenie o zwolnieniu lekarskim (MedEx)
  • Osoby z ważnym zaświadczeniem o zwolnieniu z renty wojennej i receptą na ich uznaną niepełnosprawność
  • Pacjenci hospitalizowani NHS

Program NHS Low Income Scheme oferuje również bezpłatne recepty dla emerytów, studentów, osób pobierających świadczenia i osób mieszkających w domach opieki.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button