Rozrywka

Królowa Elżbieta II i historia miłosna księcia Filipa: oś czasu siedmioletniego związku pary królewskiej

Minęło siedemdziesiąt lat, odkąd książę Filip napisał do królowej Elżbiety II, aby powiedzieć, że „zakochał się w niej całkowicie i bez zastrzeżeń”, a para pozostała razem aż do śmierci księcia Edynburga w kwietniu 2021 r. – poprzez małżeństwa, porody, triumfy i próby .

Przeczytaj artykuł

Ośmioletnia Elżbieta poznała Filipa w 1934 roku na ślubie księżniczki Mariny i księcia Jerzego. Pięć lat później para ponownie się połączyła w wieku 13 i 18 lat, gdy byli w Royal Naval College w Dartmouth. Ich drugie spotkanie to miejsce, w którym zakochali się i zaczęli wymieniać listy.

Po zaręczynach w lipcu 1947 r. związali się w listopadzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Przyjęli czworo dzieci: Książe Charles, Księżniczka Anna, Książę Andrzej oraz książe Edward.

„To ktoś, kto niełatwo przyjmuje komplementy, ale po prostu był moją siłą i pozostał przez te wszystkie lata” – powiedziała monarchini podczas przemówienia w jej złotą rocznicę ślubu w 1997 roku. „A ja i cała jego rodziny, a ten i wiele innych krajów ma u niego dług większy, niż kiedykolwiek zażądałby, albo kiedykolwiek się dowiemy.

Elżbieta i Filip zostali najdłużej małżeństwem w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. “[Their love] przetrwała próbę czasu przede wszystkim dlatego, że bardzo się kochają”, królewski ekspert Krzysztof Warwick powiedział Targowisko próżności w maju 2020 r. „Prywatnie królowa zawsze polecała go jako głowę rodziny”.

Przeczytaj artykuł

Brytyjski historyk kontynuował: „To bardzo symbiotyczny związek i bardzo silne partnerstwo, zaczynające się oczywiście od tych wczesnych spotkań, tej wczesnej korespondencji – która przerodziła się w przyjaźń, która przerodziła się w uczucie, które przerodziło się w miłość”.

Philip ze swojej strony mówił o tym, co jego zdaniem pomogło stworzyć trwałą więź między parą. „Myślę, że główną lekcją, której się nauczyliśmy, jest to, że tolerancja jest podstawowym składnikiem każdego szczęśliwego małżeństwa” – powiedział podczas obchodów 50. rocznicy ślubu w 1997 roku. „Może nie jest to aż tak ważne, gdy wszystko idzie dobrze, ale jest to absolutnie niezbędne, gdy robi się trudno. Możesz mi wywnioskować, że królowa ma pod dostatkiem tolerancję.

W listopadzie 2020 roku duet obchodził 73 lata małżeństwa, ale ich historia zmieniła się trzy miesiące później, kiedy Filip został przyjęty do szpitala króla Edwarda VII jako „środek zapobiegawczy” po tym, jak poczuł się chory. Został wypisany miesiąc później – jego najdłuższy pobyt w szpitalu do tej pory – po „leczeniu infekcji i udanej procedurze wcześniejszej choroby”.

Przeczytaj artykuł

W kwietniu 2021 r. pojawiła się wiadomość, że książę zmarł w wieku 99 lat. „Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor” – czytamy w oświadczeniu rodziny. „Rodzina królewska wraz z ludźmi z całego świata opłakuje jego stratę. Dalsze komunikaty zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.”

Zobacz oś czasu poniżej, aby ponownie przeżyć ich wczesny romans, zaręczyny i ślub oraz wzloty i upadki ich małżeństwa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button