Aktualności

Królowa wciągnęła w dyplomatyczną awanturę ponad 31 ton złota w londyńskim skarbcu

Prawna bitwa o 31 ton złota w londyńskim skarbcu przybrała nowy obrót po tym, jak szef banku centralnego Wenezueli przytoczył listy od królowej jako dowód, że zdobycz należy do nich.

Calixto Ortega, prezes banku centralnego Wenezueli, twierdzi, że listy dyplomatyczne podpisane przez królową są dowodem na to, że Wielka Brytania uznaje rząd prezydenta Nicolása Maduro.

Są to prośby z karaibskich stanów St Lucia oraz St Vincent i Grenadyny o zmianę przedstawicieli wysp w Wenezueli.

Ortega twierdzi, że wraz z wizami przyznanymi wenezuelskim dyplomatom są dowodem na to, że Londyn uznaje reżim Maduro.

Twierdzi, że jest to sprzeczne z oświadczeniami brytyjskiego sądu, że administracja Maduro nie jest legalna, dlatego odmawia wydania złota.

Wielka Brytania wraz z innymi narodami poparła kandydata opozycji Juana Guaidó, gdy ogłosił się tymczasowym prezydentem po spornych wyborach w 2018 roku.

Obozy Maduro i Guaido wyznaczyły inny zarząd Centralnego Banku Wenezueli (BCV) i wydały sprzeczne instrukcje dotyczące rezerw złota.

Sztab, o wartości 1,95 miliarda dolarów (1,62 miliarda funtów), przechowywany w skarbcach Banku Anglii, stanowi około jednej piątej rezerw międzynarodowych Wenezueli 5,2 miliarda dolarów (4,3 miliarda funtów).

Rząd Maduro przegrał niedawno wniosek Sądu Najwyższego o odzyskanie kontroli nad złotem, kiedy sędzia orzekł, że wysiłki popieranego przez Maduro Sądu Najwyższego Wenezueli, mające na celu zmniejszenie głosu lidera opozycji Juana Guaido w sprawie złota, powinny zostać zignorowane.

Zespół prawny Maduro powiedział, że chciałby sprzedać część złota, aby sfinansować reakcję Wenezueli na pandemię i wzmocnić system opieki zdrowotnej zniszczony przez lata kryzysu gospodarczego. Przygotowuje się do odwołania od decyzji Sądu Najwyższego i może dążyć do wprowadzenia listów jako dowodów.

Podpis: Fotograf: Eduardo Munoz / Reuters

Maduro nazwał przetrzymywanie wenezuelskiego złota zdeponowanego w skarbcach Banku Anglii aktem piractwa i kradzieży.

„Złoto w skarbcach Banku Anglii należy do Centralnego Banku Wenezueli”, powiedział, dodając, że jego administracja będzie nadal protestować przeciwko nadużyciom, sankcjom i zajmowaniu wenezuelskich aktywów za granicą.

„Świat musi wiedzieć, że w Londynie ani w Banku Anglii nie ma pewności prawnej, ponieważ każdemu krajowi można w każdej chwili ukraść rezerwy międzynarodowe. Nie ma szacunku dla Prawa!”, powiedział. „Będziemy kontynuować walkę. Nie stoimy bezczynnie. Będziemy nadal protestować, aby odzyskać majątek kraju”.

Minister finansów Delcy Rodríguez powiedział: „Wenezuela kategorycznie odrzuca orzeczenie brytyjskiego sądu dotyczące złota nielegalnie skonfiskowanego przez Bank Anglii”.

Powiedziała, że ​​twierdzenia, że ​​pan Guaidó jest prawdziwym przywódcą kraju, to „wesoła kpina”. „On nie jest prezydentem i nigdy nie będzie. Wenezuelczycy bardzo dobrze wiedzą, kim jest ten przestępca” – powiedział Rodriguez.

Rzecznik Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów powiedział: „Jej Królewska Mość Królowa nie działa jako głowa państwa Wielkiej Brytanii, gdy pełni funkcję głowy państwa w żadnym z jej innych królestw. Rząd Wielkiej Brytanii uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button