Aktualności

Kryzys kosztów życia zamienia Brytyjczyków w domowe koktajle

Brytyjczykom można było wybaczyć, że ostatnio czują się bardziej niż trochę przygnębieni, po dwóch latach pandemii, po której nastąpił kryzys i wojna w Europie. Jednak nowe dane wskazują, że wiele z nich znalazło kreatywne sposoby na podtrzymywanie ducha i wskazuje na boom w produkcji domowych koktajli.

Sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych – kluczowych składników koktajli – w supermarketach i Internecie znacznie wzrosła, gdy puby i bary zostały zamknięte w okresie
Covid blokady.

I dane uzyskane przez i pokazują, że sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie nawet teraz, w porównaniu do poziomów sprzed pandemii, mimo że gospodarstwa domowe zmagają się z gwałtownie rosnącą inflacją i rachunkami za energię. Sugerują, że im gorzej się dzieje, tym więcej ludzi miesza – i pije.

„Kiedy gospodarka słabnie, ludzie często sięgają po niedrogie luksusy, aby dać sobie przyjemność” – powiedziała ekspert od napojów, Jane Peyton, założycielka School of Booze, która oferuje kursy alkoholu online.

„Koktajle są niedrogim luksusem, dobrze wyglądają na Instagramie, co oznacza, że ​​dla obserwujących daną osobę wygląda to jak zwykły biznes. Sprawia, że ​​ludzie myślą, choćby tylko przez cały czas trwania napoju, że życie jest dobre”.

Analitycy konsumentów Kantar twierdzą, że wartość napojów spirytusowych kupionych w brytyjskich sklepach przez 12 tygodni kończących się 12 czerwca wyniosła 957 mln funtów – o 11 procent więcej niż w tym samym okresie 2019 r. przed pandemią, kiedy łączna wartość wyniosła 861 mln funtów.

Sprzedaż spirytusu była jeszcze wyższa i wyniosła 1,123 miliarda funtów w tej samej części 2020 r., podczas pierwszej blokady, i tylko nieznacznie spadła do 1,066 miliarda funtów w 2021 r.

Potencjalny koszt dla zdrowia tego trendu został określony w tym tygodniu, kiedy nowe badanie przeprowadzone przez University of Sheffield, zlecone przez NHS England, przewidywało tysiące dodatkowych zgonów i setki tysięcy dodatkowych przyjęć do szpitala z powodu picia pandemicznego. Okazało się, że „ludzie pijący lżejsi zmniejszyli spożycie podczas pandemii, ale osoby pijące intensywnie zwiększyły spożycie” i mogą nigdy nie wrócić do miejsca, w którym byli.

Jane Peyton założycielka School of Booze, która oferuje internetowe kursy alkoholu (zdjęcie: James Gourley)

Zasmakowanie w koktajlach w trudnych czasach można wytłumaczyć poczuciem eskapizmu, jaki oferują, powiedzieli miksolodzy i.

I nie jest to nowe zjawisko. W czasach recesji 2007-2009, barmani w Nowym Jorku wskrzesili koktajle z czasów prohibicji, takie jak Old Fashioned i Sidecar, których znajomość zapewniała pijącym komfort.

Szybko do przodu o 14 lat do niebotycznie wysokiej inflacji w Wielkiej Brytanii, która chwieje się z powodu rosnących kosztów żywności i energii, a mocny koktajl znów jest na porządku dziennym.

„Konsumenci o średnich i wyższych dochodach wciąż raczą się alkoholami i koktajlami, nawet jeśli ograniczają wydatki na ważne rzeczy, takie jak nowy samochód lub drugie wakacje”, powiedziała Emily Neill, dyrektor ds. operacyjnych ds. badań w IWSR Analiza rynku napojów, która twierdzi, że zjawisko to jest częściowo pandemicznym kacem.

„Wielu pijących w Wielkiej Brytanii zaopatrzyło swoje szafki w ciągu ostatnich kilku lat i poprawiło swoje umiejętności przygotowywania koktajli w domu i prawdopodobnie nadal to będzie robić” – powiedziała.

Francja, Paryż, Mojito Cocktail im Freien w einem Cafe w Paryżu im Sommer
Niesamowita inflacja w Wielkiej Brytanii, zataczająca się z powodu rosnących kosztów artykułów spożywczych i energii, oznacza, że ​​w menu ponownie pojawia się mocny koktajl (zdjęcie: Westend61/Getty)

Dane IWSR pokazują wzrost konsumpcji i sprzedaży napojów spirytusowych w Wielkiej Brytanii w czasie pandemii iw ubiegłym roku. Wśród nich jest wódka, kluczowa dla klasycznych koktajli, takich jak White Russians, martini, Bloody Marys, Moscow Mules i Cosmopolitans.

W zeszłym roku wielkość sprzedaży wódek smakowych wzrosła w Wielkiej Brytanii o prawie 48 procent.

Ryan Chetiyawardana, wielokrotnie nagradzany londyński barman i właściciel baru, powiedział, że rozumie, dlaczego ludzie wydają na „wspaniałe doświadczenia z drinkami”.

„Piękno koktajli polega na tym, że nie tylko wzmacniają, kontrastują lub zestawiają nastrój lepiej niż jakikolwiek inny środek spożywczy, zapewniając bardzo potrzebny eskapizm w trudnych czasach, ale także kierują poczuciem ludzkiego połączenia” – powiedział.

Firma Cocktails By Mail, która wysyła gotowe napoje pocztą, odnotowała wzrost sprzedaży pandemicznej, szczególnie na początku 2021 roku.

Ale gdy nadszedł tegoroczny kryzys gospodarczy, reżyserka Stephanie DiCamillo mówi, że „zauważyła spadek liczby osób zamawiających koktajle dla siebie i wzrost liczby osób wysyłających koktajle jako prezenty”.

„W tej chwili około 75 procent mojej firmy to prezenty” – powiedziała.

„Wygląda więc na to, że ludzie nadal chcą pomóc rozjaśnić na duchu swoich przyjaciół i rodziny, ale ograniczają się do leczenia siebie”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button