Aktualności

Książę Karol wyraża „żal” z powodu niewolnictwa w Rwandzie, ale błaga o jedność Wspólnoty Narodów

Książę Karol wyraził swój „osobisty żal” z powodu trwałego wpływu niewolnictwa na spotkaniu szefów rządów Wspólnoty Narodów w Rwandzie.

Ale książę Walii powstrzymał się od przeprosin za rolę rodziny królewskiej w handlu podczas otwarcia szczytu w Kigali.

Charles wezwał Wspólnotę do wykucia „wspólnej przyszłości”, zwracając się do przywódców, w tym do Borisa Johnsona, i wezwał do „rozmowy” na temat przeszłych wydarzeń.

„Podczas gdy wspólnie dążymy do pokoju, dobrobytu i demokracji, chcę przyznać, że korzenie naszego współczesnego stowarzyszenia sięgają głęboko w najbardziej bolesny okres naszej historii” – powiedział Charles.

„Nie potrafię opisać głębi mojego osobistego smutku z powodu cierpienia tak wielu ludzi, ponieważ nadal pogłębiam własne zrozumienie trwałego wpływu niewolnictwa.

„Jeżeli mamy wykuć wspólną przyszłość, która przyniesie korzyści wszystkim naszym obywatelom, my również musimy znaleźć nowe sposoby uznania naszej przeszłości. Po prostu jest to rozmowa, której czas nadszedł.”

Przez wieki kolejni monarchowie i inni królowie uczestniczyli w handlu niewolnikami, wspierając go i ułatwiając lub czerpiąc z niego korzyści finansowe.

Charles spotkał się również z Johnsonem zaledwie kilka tygodni po tym, jak doniesiono, że skrytykował rządowy plan wysyłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy.

Czasy poinformował, że źródło słyszało następcę tronu, kilkakrotnie wyrażało sprzeciw wobec tej polityki na osobności, i że był „bardziej niż rozczarowany” planem, który podobno nazwał „przerażającym”.

Charles spotkał się dzisiaj z Johnsonem przez 15 minut po ceremonii otwarcia szczytu Commewealth, a przed rozpoczęciem szczytu widziano, jak para ściska sobie ręce.

Przed spotkaniem oficjalny rzecznik premiera powiedział, że „mało prawdopodobne”, aby ich dyskusje koncentrowały się na polityce, choć nie mógł tego wykluczyć.

Książę Karol wita sekretarz generalny Wspólnoty Narodów Patricię Scotland, prezydenta Rwandy Paula Kagame i Borisa Johnsona podczas ceremonii otwarcia szczytu w Kigali w Rwandzie (fot. Luke Dray/Getty)

Na początku tego tygodnia pan Johnson powiedział, że podczas spotkania księciu Walii podkreśli „oczywiste zalety” polityki Rwandy.

Zapytany w piątek rano, co zamierza powiedzieć księciu Karolowi, pan Johnson odpowiedział: „Nie komentowałbym niczego, co powiem królowej lub królowej do mnie, ani nie powiedziałbym, co może powiedzieć następca tronu powiedz mi lub co ja mu powiem.

„Premier nigdy o tym nie mówią. Ale powiem, że ludzie przyjeżdżają do Rwandy, tak jak ty dzisiaj, jest wiele uprzedzeń na temat Rwandy [that] muszą zostać zdmuchnięte.

„Tak więc w rzeczywistości osiągnięcia rządu Rwandy w ciągu ostatnich kilku dekad były niezwykłe”.

Johnson odniósł się do krytyki polityki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zgodnie z którą niektórzy migranci przybywający do Wielkiej Brytanii zostaliby deportowani do Rwandy, jako „protekcjonalni”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button