Aktualności

Księżna Diana zmarła 25 lat temu, ale jej styl staje się coraz bardziej wpływowy

Rodzina królewska ma formę, jeśli chodzi o wpływy krawieckie. Suknie Ghost noszone przez księżną Cambridge regularnie się wyprzedają, a na wybiegach pojawiło się kilka sygnatur munduru Balmoral królowej, od jej chust na głowie po pikowane kurtki. Nawet księżniczka Charlotte może zmienić kilka sukienek Bonpoint. Niewątpliwie jednak postacią, która wywarła największy wpływ na współczesną modę i sposób ubierania się, jest księżna Diana.

Za jej życia, modne stroje Diany były szeroko naśladowane, od jej koszulek w tort Sloane Ranger i pereł po jej luksusowy wygląd athleisure. Jej charakterystyczna fryzura – zaczesana na bok fryzura przez znanego fryzjera Sama McKnighta, który przyciął ją na 1991 rok Moda okładka – pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych w XX wieku.

Dwadzieścia pięć lat po śmierci księżnej Diany jej szeroko udokumentowany styl rozbrzmiewa bardziej niż kiedykolwiek. Najlepsi projektanci i influencerzy regularnie wykorzystują go jako źródło inspiracji, podczas gdy następstwo filmów i telewizji zorientowanych na królewskość w ostatniej dekadzie zapewniło, że jest on uwieczniony dla młodszych pokoleń. W listopadzie rusza piąty sezon Korona, gdzie Elżbieta Dębicki wcieli się w rolę Księżniczki. Spodziewaj się, że nowa fala stylizacji inspirowanych Lady Di będzie królować.

Dziedzictwo stylu Diany jest tak trwałe, że członkowie rodziny królewskiej również oddali mu hołd. Księżna Sussex znana jest z tego, że nosi zegarek Cartier, który kiedyś należał do Diany i nosi torbę Dior Lady D-Lite, ulubioną księżniczkę, która została nazwana na jej cześć. Catherine na nowo zinterpretowała rozmach swojej teściowej w zakresie kropek na swój własny styl. Podczas gdy Diana nosiła wyraziste sukienki od Donalda Campbella, nierówne ubrania księżnej są od kultowej projektantki Alessandry Rich. W tym sezonie ulica handlowa jest zalana sobowtórami.

Czy kiedykolwiek nosiłeś kamizelkę swetrową, duży kołnierz lub kratę? Możesz za to podziękować Dianie. Jej garderoba z lat 80. koncentrowała się na odważnych stylach z ponadczasowym akcentem. Pomyśl o historycznych kratkach, które nosiła podczas swojego miesiąca miodowego w Balmoral (zobacz wybieg Victoria Beckham AW/22, aby dowiedzieć się czegoś podobnego) oraz o marynarce, charytatywnym swetrze, dżinsach i bejsbolówce, które nosiła na mecz polo w 1988 roku. przyjęte przez masowo modelki po służbie i stylistów ulicznych.

W 2020 roku nowojorska wytwórnia Rowing Blazers wznowiła produkcję dwóch najbardziej znanych skoczków Diany; „Jestem luksusem… niewielu może sobie pozwolić” na różową dzianinę i sweter „czarna owca”, który po raz pierwszy nosiła w 1981 roku. Ujmując w sobie miłość Lady Di do kiczu i żartobliwych wiadomości (ten ostatni jest uważany za komentarz do jak postrzegała siebie w rodzinie królewskiej) skoczkowie urzekły współczesną publiczność i osiągnęły sławę w stylu wirusowym; żaden zwój na Instagramie lub TikTok nie jest kompletny bez obserwacji.

Diana z Sarah Ferguson w swetrze z motywem owcy (fot. Georges De Keerle/Getty Images)

Chociaż pierwsza dekada Diany jako Royal dała nam również kultowe momenty w modzie, takie jak jej sukienki Laury Ashley, bluzki z bufiastymi rękawami i ogrodniczki (była oryginalną pin-upą w stylu Cottagecore), kiedy jej styl zmienił się w bardziej elegancki nastrój lat 90., zaproponowała jedną z jej najtrwalszy wygląd do tej pory: sportowy luksus. Spodenki kolarskie, swetry studenckie i masywne tenisówki – stroje treningowe Diany stały się współczesnymi casualowymi uniformami i zyskały aprobatę mody; Wybieg Off-White AW/17 nawiązywał do tego wyglądu wśród innych sygnatur Diany. Bambusowa torebka Gucci, która towarzyszyła jej wycieczkom na siłownię, została zaktualizowana w 2021 roku i przemianowana na Gucci Diana.

Nie można dyskutować o stylu Diany bez wzmianki o jej sukniach – księżniczka wiedziała, jak złożyć oświadczenie. Kiedy poślubiła księcia Karola w 1981 roku, jej suknia ślubna (beza z tafty w kolorze kości słoniowej z taftą z 25-metrowym trenem) wyznaczyła dekadę panny młodej, która starała się naśladować bajkowy efekt. Czarna sukienka z odkrytymi ramionami „zemsty”, którą założyła na kolację tego samego wieczoru, gdy jej mąż przyznał się do cudzołóstwa, wyemitowała w telewizji, wywołała sensację w mediach. Utorowała również drogę dla wysokooktanowych LBD, takich jak słynna sukienka z agrafką Elizabeth Hurley od Versace. Kilkadziesiąt lat później czarna suknia wieczorowa jest nadal uważana za szczyt wieczorowego szyku.

Gdy wkraczamy w nowy sezon, widać wyraźnie wpływ mody Diany; pepitka, obszerne blezery, wyraziste dzianiny, plisowane spódnice – zrobiła to wszystko.

Ale być może najważniejszą lekcją stylu, jakiej udzieliła księżniczka, był jej talent do zmiany garderoby. Od bluzek po balowe suknie, Diana często przetwarzała swoje ulubione ubrania i przerabiała je na nowe stroje, które wielokrotnie widywano. Ponieważ wpływ naszej kultury polegającej na zużyciu raz, a potem wyrzuceniu staje się coraz bardziej widoczny, jej świadome podejście jest dokładnie tym rodzajem wpływu, jakiego potrzebujemy.

Frankie Graddon jest niezależną dziennikarką zajmującą się modą i urodą

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button