Rozrywka

Którzy monarchowie są pochowani w zamku Windsor? Rodzina królewska spoczęła u królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbył się 19 września 2022 r. w Opactwie Westminsterskim. Została pochowana w kaplicy króla Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor.

WIĘCEJ: Pogrzeb królowej w Windsor: Rodzina królewska pożegnała się emocjonalnie z monarchą – aktualizacje na żywo

Kaplica Króla Jerzego VI została zamówiona przez zmarłego monarchę w 1962 roku i miała pomieścić członków jej najbliższej rodziny. Jest to miejsce ostatniego spoczynku jej rodziców, króla Jerzego VI i królowej Elżbiety, królowej matki. Złożono tam również prochy jej siostry, księżniczki Małgorzaty. Była jedną z niewielu arystokratów poddanych kremacji.

Trumna królowej Elżbiety II zostaje przeniesiona do kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor

Nieżyjący już mąż królowej Elżbiety II, książę Filip, książę Edynburga, został przeniesiony ze swojego pierwotnego miejsca spoczynku, Królewskiego Krypty, aby dołączyć do niej w Kaplicy Króla Jerzego VI. Zmarł 9 kwietnia 2021 r.

Do rodziny królewskiej dołącza wielu innych zmarłych członków rodziny w samej kaplicy św. Jerzego. Król Henryk VIII i jego trzecia żona, Jane Seymour, Karol I, król Jerzy III, król Jerzy IV, król Wilhelm IV, król Edward IV, król Henryk VI, król Edward VII i królowa Maria. Z dziesięciu władców pięciu jest pochowanych w podziemiach pod chórem, a pozostałych pięciu w grobowcach w kaplicy.

Trumna króla Jerzego VI, ojciec królowej Elżbiety II, przybywa do kaplicy św. Jerzego w lutym 1952 roku

Kaplica św. Jerzego jest zarówno kościołem wspólnotowym otwartym dla publiczności, jak i miejscem kultu dla rodziny królewskiej. Był gospodarzem kilku królewskich wesel, w tym księcia Harry’ego i Meghan Markle w 2018 roku.

WIĘCEJ: Dlaczego królowa zdecydowała się zamieszkać w zamku Windsor nad Pałacem Buckingham

Edward IV rozpoczął budowę kaplicy św. Jerzego na terenie zamku Windsor w 1475 roku. Została ukończona przez Henryka VIII 53 lata później w 1528 roku.

WIĘCEJ: Co dzieje się po pogrzebie królowej? Wewnątrz królewskiego protokołu po śmierci monarchy

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button