Aktualności

Liz Cheney proponuje Billowi powstrzymanie powrotu Trumpa na stanowisko prezydenta

Wychodzący przedstawiciel GOP Wyoming. Liz Cheney ogłosiła propozycje nowej ustawy, która pomogłaby zapobiec „kolejnym próbom kradzieży wyborów prezydenckich” po 6 stycznia.

W opinii dla dziennik „Wall StreetCheney i demokratyczna kongresmenka Zoe Lofgren (którzy są częścią śledztwa Izby Specjalnej w sprawie wydarzeń prowadzących do powstania na Kapitolu) ogłosili serię reform w ustawie o hrabiach wyborczych, które „pokazałyby jasno, że Kongres nie może obalić wynik wyborów”.

Cheney i Lofgren opisują, jak rzekomo Donald Trump popełnił liczne przestępstwa, próbując obalić ostatnie wybory, i nadal wysuwa „celowo fałszywe zarzuty oszustwa wyborczego, twierdząc, że powinien zostać ponownie wybrany na prezydenta”.

Cheney Trump wsj
(L) Rep. Liz Cheney (R-WY) przemawia do kibiców podczas prawyborów 16 sierpnia 2022 r. w Jackson w stanie Wyoming. (R) Były prezydent USA Donald Trump przemawia podczas szczytu America First Agenda w hotelu Marriott Marquis 26 lipca 2022 r. w Waszyngtonie.
Alex Wong/Drew Angerer/Getty Images

Ustawodawcy dodali, że wielu obecnych kandydatów na urzędy w nadchodzących kadencjach – w tym ci, którzy nadzorują wybory – może próbować zmienić wynik przyszłych wyników, a także „przyjąć się do tych kłamstw i innych bezpodstawnych teorii spiskowych”.

„To rodzi perspektywę kolejnej próby ukradzenia wyborów prezydenckich, być może z kolejną próbą skorumpowania postępowania Kongresu w celu zliczania głosów wyborczych” – napisali Cheney i Lofgren.

W ramach proponowanych zmian Cheney i Lofgren zasugerowali aktualizację ustawy o hrabiach wyborców z 1887 r. na podstawie „czterech podstawowych zasad”.

Pierwszą zmianą będzie zmiana ustawy, aby jasno powiedzieć, że wiceprezydent „nie ma uprawnień ani uznania”, aby odrzucić oficjalne stanowe tablice wyborcze lub opóźnić liczenie w ramach ich ceremonialnej roli jako przewodniczący Senatu.

W ramach swoich prób obalenia wyborów w 2020 r. Trump fałszywie zasugerował, że Mike Pence ma prawo powstrzymać poświadczanie wyników w Kongresie 6 stycznia 2021 r., mimo że ówczesny wiceprezydent powiedział, że nie ma do tego podstaw konstytucyjnych ani prawnych więc.

W innym miejscu Cheney i Lofgren zaproponowali zawężenie pola, na którym członkowie Kongresu mogą sprzeciwić się planom wyborczym. Podstawy, które zostałyby zaakceptowane, obejmują konstytucyjne wymogi dotyczące kwalifikowalności kandydatów i wyborców, a także „wyraźne wymogi” dotyczące głosowania wyborców zawarte w 12. poprawce.

Po złożeniu sprzeciwu jedna trzecia obu izb musiałaby wyrazić zgodę na jego rozpatrzenie, a następnie potrzebna była większość głosów, aby została ona podtrzymana.

Cheney i Lofgren zaproponowali również, aby kandydaci na prezydenta mieli możliwość pozwania, jeśli jakikolwiek urzędnik wyborczy odmówi przekazania Kongresowi zgodnych z prawem wyników wyborów, oraz aby w prawie federalnym zostało zapisane, że wybory nie mogą się zmienić po ich przeprowadzeniu.

„Nasza propozycja ma na celu zachowanie rządów prawa we wszystkich przyszłych wyborach prezydenckich poprzez zapewnienie, że egoistyczni politycy nie będą mogli ukraść ludziom gwarancji, że nasz rząd czerpie władzę ze zgody rządzonych” – napisali.

Cheney, która w sierpniu przegrała prawybory na rzecz popieranej przez Trumpa kandydatki Harriet Hagemen, obiecała po swojej porażce kontynuowanie prób uniemożliwienia byłemu prezydentowi ponownego ubiegania się o urząd.

„Musimy mieć bardzo jasne oczy w kwestii zagrożenia, przed którym stoimy, i tego, co jest konieczne, aby je pokonać” – powiedział Cheney. „Od 6 stycznia mówię, że zrobię wszystko, aby Donald Trump nigdy więcej nie znalazł się w pobliżu Gabinetu Owalnego”.

Skontaktowano się z Trumpem w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button