Aktualności

Małe ilości nabiału mogą chronić przed cukrzycą typu 2: badanie

Według nowego badania, spożywane z umiarem produkty mleczne, takie jak mleko i ser, mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Statystyki wskazują jednak, że ryzyko zwiększa mięso czerwone i przetworzone.

Badanie przeprowadzone przez włoskich naukowców wykazało, że produkty mleczne – zwłaszcza te o niskiej zawartości tłuszczu i jogurt – są związane z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 (T2D).

Czerwone i przetworzone mięso wiązało się z wyższym ryzykiem T2D – ale zamiast nich można było spożywać umiarkowane ilości ryb i jaj. T2D jest najczęstszą postacią cukrzycy, występującą, gdy trzustka nie może wytwarzać wystarczającej ilości insuliny lub wytwarzana przez nią insulina nie działa prawidłowo.

Kobieta trzyma małe pojemniki na mleko
Kobieta pozuje do kamery trzymając małe pojemniki na mleko. Według nowego badania, spożywane z umiarem produkty mleczne, takie jak mleko i ser, mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Statystyki wskazują jednak, że ryzyko zwiększa mięso czerwone i przetworzone.
Obsada tysięcy/Shutterstock przez Zenger

Nadwaga jest głównym czynnikiem ryzyka i przewiduje się, że liczba przypadków T2D będzie wzrastać. Typowe powikłania obejmują choroby serca, nerek, utratę wzroku i problemy z krążeniem, które mogą prowadzić do amputacji stopy.

Istniejące wytyczne dietetyczne dotyczące zapobiegania T2D zalecają spożywanie określonych pokarmów roślinnych – takich jak produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, rośliny strączkowe i oliwa z oliwek – i zwykle zalecają ograniczenie spożycia większości produktów zwierzęcych.

Jednak nie wszystkie źródła białka zwierzęcego są takie same pod względem odżywczym.

Wiedza o tym, w jaki sposób różne produkty pochodzenia zwierzęcego są powiązane z T2D, pozwoliłaby na aktualizację wytycznych, co ułatwiłoby ludziom wybór najlepszej żywności, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Dr Annalisa Giosue z włoskiego Uniwersytetu Federico II w Neapolu wraz z kolegami przeprowadziła przegląd wcześniejszych powiązań między różnymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego a cukrzycą.

Wyjaśnili, że taki „przegląd przeglądów” zapewnia jeden z najwyższych poziomów dowodów dostępnych w medycynie. Odpowiednie analizy zawierały 175 szacunków, ile 12 różnych produktów zwierzęcych – ogółem mięso, czerwone mięso, białe mięso, przetworzone mięso, ryby, ogółem nabiał, pełnotłuste nabiał, odtłuszczone nabiał, mleko, ser, jogurt i jajka – może zwiększać lub zmniejszać ryzyko rozwoju T2D.

Do mięsa czerwonego zalicza się wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę, a do białego kurczaka i indyka. Mięso przetworzone obejmuje bekon, kiełbaski i wędliny.

Nastąpił „znaczny” wzrost ryzyka T2D przy spożyciu 100 gramów (g) dziennie całkowitego mięsa (20 procent) i 100 g dziennie czerwonego mięsa (22 procent) oraz przy 50 g dziennie przetworzonego mięsa (30 procent). ), podczas gdy 50 g/dzień białego mięsa wiązało się z mniejszym wzrostem ryzyka (4%).

Giosue powiedział: „Istnieje kilka potencjalnych przyczyn tego stanu rzeczy. Na przykład czerwone i przetworzone mięso są ważnymi źródłami składników, takich jak nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol i żelazo hemowe, o których wiadomo, że sprzyjają przewlekłemu zapaleniu niskiego poziomu i stresowi oksydacyjnemu, które w z kolei może zmniejszyć wrażliwość komórek na insulinę.

„Przetworzone mięso zawiera również azotyny i sód, które między innymi mogą uszkadzać komórki trzustki wytwarzające insulinę. W porównaniu z tym białe mięso ma niższą zawartość tłuszczu, korzystniejszy profil kwasów tłuszczowych i mniejszą ilość hemu żelazo.”

W przeciwieństwie do tego, produkty mleczne wydawały się chronić przed T2D lub miały neutralny związek z rozwojem choroby, powiedziała.

Mleko (200g/dzień) wiązało się z 10-procentową redukcją ryzyka, całkowita ilość mleka (200g/dzień) z 5-procentową redukcją ryzyka, a nabiał o niskiej zawartości tłuszczu (200g/dzień) z 3-procentową redukcją. Jogurt (100 g/dzień) wiązał się z 6-procentowym zmniejszeniem ryzyka.

Stwierdzono, że ser (30g/dzień) i pełnotłusty nabiał (200g/dzień) nie mają wpływu na ryzyko T2D.

Giosue powiedział: „Produkty mleczne są bogate w składniki odżywcze, witaminy i inne związki bioaktywne, które mogą korzystnie wpływać na metabolizm glukozy – przetwarzanie cukru przez organizm. Na przykład wiadomo, że białka serwatkowe w mleku modulują wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu ”.

Wiadomo również, że probiotyki mają korzystny wpływ na metabolizm glukozy, co może wyjaśniać, dlaczego odkryliśmy, że regularne spożywanie jogurtu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Giosue powiedział, że chociaż wyniki sugerują, że niskotłuszczowe produkty mleczne są korzystniejsze niż pełnotłuste produkty mleczne, odkrycia należy traktować „ostrożnie” ze względu na niewielki rozmiar zmniejszenia ryzyka.

Dodała: „Cukrzyca typu 2 jest jedną z głównych przyczyn zgonów związanych z dietą na całym świecie. Dowiedz się więcej o tym, jak różne składniki diety zwiększają lub zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2, jest kluczem do jej zapobiegania”.

„Chociaż potrzebne są bardziej dobrze przeprowadzone badania, aby osiągnąć wysoką jakość danych wymaganych do wydania solidnych zaleceń, nasz obszerny przegląd dowodów naukowych pokazuje, że regularne spożywanie produktów mlecznych w umiarkowanych ilościach, zwłaszcza produktów o niskiej zawartości tłuszczu, mleka i jogurtu może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2” – powiedział Giosue.

„Oczywiste jest również, że chociaż czerwone i przetworzone mięso powinno być spożywane oszczędnie, umiarkowane ilości ryb i jajek mogą być dobrymi substytutami”.

Wyniki opublikowane w Badania nad cukrzycą i praktyka klinicznamają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.

Wyprodukowane we współpracy z SWNS Mówca.

Ta historia została przekazana do Newsweeka przez Zenger News.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button