Rozrywka

Megalodon żywiący się rekinami pozostaje najbardziej zaciekłym potworem morskim z gigantycznymi zębami

Według nowego badania naukowego 20-metrowy megalodon Otodus jest najbardziej śmiercionośnym rekinem, jaki kiedykolwiek żył.

Rekiny megazębne, do których należy przerażający megalodon, od dawna uważane są za prehistorycznych władców światowych oceanów, ale badania nad ich zgrzytaczami twierdzą, że to potwierdzają.

Zbadanie tysięcy zębów rekina dowiodło, że megalodon był najlepszym drapieżnikiem wierzchołkowym, przewyższając wszystko inne w historii, gdy ucztował na innych drapieżnikach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezradny snowboardzista śledzony przez rekina w druzgoczącym nagraniu z drona

Naukowcy twierdzą, że materiał znaleziony na ich gigantycznych zębach zapewnił im najwyższy „poziom troficzny”, znany również jako szczyt łańcucha pokarmowego, jak to tylko możliwe.

Megalodon miał mniejszych przodków megazębów (Zdjęcie: Getty Images / iStockphoto) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

Pierwsza autorka badań, dr Emma Kast, odnosi się również do obaw i teorii spiskowych, że wymarły drapieżnik wierzchołkowy wciąż żyje i żeruje na takich jak żarłacze białe.

Raport „Kenozoiczne rekiny megazębne zajmowały niezwykle wysokie pozycje troficzne” został opublikowany w czasopiśmie Science Advances w środę (22 czerwca) i podekscytował fanów tego fenomenalnego potwora morskiego.

Badania naukowców, takich jak ci z Princeton University, dowiodły, że bycie największym stworzeniem czającym się pod wodą naprawdę oznaczało w przypadku megalodona bycie najlepszym psem w łańcuchu pokarmowym.

Naukowcy badali azot na zębach kopalnych (Zdj .: via REUTERS) Przeczytaj więcej pokrewnych artykułów

Dr Emma powiedziała w oświadczeniu: „Megalodon i inne rekiny megazębne były naprawdę ogromnymi drapieżnikami, które zjadały inne drapieżniki, a Meg wyginęła zaledwie kilka milionów lat temu”.

Podobnie jak jedna trzecia wszystkich dużych zwierząt morskich, megalodon wymarł 3,6 miliona lat temu pod koniec pliocenu, kiedy planeta weszła w fazę globalnego ochłodzenia.

Jednak dzięki obrazom, takim jak nagranie dużego rekina głębinowego i innego rekina z bliznami, dyskutowano, że megalodon jest bardzo żywy i ma się dobrze, ale utrzymuje bardzo, bardzo niski profil.

Zęby Megalodona wypłynęły na cały świat (Zdjęcie: CIAHN HANDOUT / EPA-EFE / REX / Shutterstock) Czytaj więcej

Danny Sigman, inny współautor badania, dodał jednak: „Gdyby Megalodon istniał we współczesnym oceanie, całkowicie zmieniłby interakcję człowieka ze środowiskiem morskim”.

Aby określić miejsce megalodona w łańcuchu pokarmowym, naukowcy przyjrzeli się azotowi w odzyskanych zębach kopalnych.

We wstępie do badania czytamy: „Stabilny skład węgla, tlenu i izotopów strontu w skamieniałych kościach i szkliwie zębów jest wykorzystywany do badania pierwotnych producentów w sieci pokarmowej; do rozróżniania siedlisk lądowych, wodnych i morskich; oraz do rekonstrukcji fizjologii”.

Porównanie wielkości zębów między megalodonem a współczesnym żarłaczem białym (Zdjęcie: via REUTERS) Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Jeśli chodzi o badanie miejsca drapieżnika w łańcuchu pokarmowym, im więcej w organizmie azotu-15, tym wyższy jest jego poziom troficzny, czego jeszcze nie zmierzono na podstawie ich skamielin.

W badaniach uwzględniono mniejszych przodków megalodona, które ewoluowały w kierunku gigantyzmu.

W wyniku badań naukowcy twierdzą, że rekiny megazębne najprawdopodobniej polowały na całym świecie na samym szczycie globalnego morskiego łańcucha pokarmowego, który był potencjalnie o kilka kroków dłuższy niż wszystko, co można zobaczyć dzisiaj.

Dr Emma Kant chce zbudować pełny obraz łańcucha pokarmowego megalodona (Zdj .: Getty Images/iStockphoto)

Aby uzyskać więcej niesamowitych historii z Daily Star, zapisz się do jednego z naszych biuletynów tutaj

Emma dodała: „Chciałabym znaleźć muzeum lub inne archiwum z migawką ekosystemu – zbiór różnego rodzaju skamieniałości z jednego czasu i miejsca, od otworów u podstawy sieci pokarmowej po otolity – wewnętrzne kości uszne – od różnych gatunków ryb, po zęby ssaków morskich, a także zęby rekina.

„Moglibyśmy przeprowadzić tę samą analizę izotopów azotu i zebrać całą historię starożytnego ekosystemu”.

CZYTAJ DALEJ

Przeczytaj więcej powiązanych artykułów Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button