Rozrywka

Męka 8-latka w „Night Vision Killer”: przerażająca historia Shasty Groene

Shasta Groene, która miała osiem lat w 2005 roku, trafiła na pierwsze strony gazet, gdy została uratowana przed niesławnym seryjnym mordercą Josephem Duncanem III, znanym również jako Joseph Edward Duncan. Dzięki ratunku stała się jedyną osobą, która przeżyła morderczą sprawę morderstwa i porwania w Idaho. Duncan, która w chwili zdarzenia miała 42 lata, włamała się do jej domu i brutalnie zamordowała jej matkę, 40-letnią Brendę Groene, jej ojczyma, 37-letniego Marka McKenzie i 13-letniego brata Slade’a Groene’a. seryjny morderca noktowizora, a następnie przetrzymywał ją w niewoli, torturował i maltretował przez siedem długich tygodni.

Groene zniknął z oczu opinii publicznej w ciągu 17 lat po tragedii. Teraz mówiła o gehennie, która wciąż ją prześladuje, jako główny temat pierwszego odcinka tego sezonu „People Magazine Investigates”. Odcinek został wyemitowany w Investigation Discovery w poniedziałek 6 czerwca i jest transmitowany na Discovery+ .

CZYTAJ WIĘCEJ

Kim była Leslie Joanne Wayne? Mama Metro Boomin zabita przez męża, który później odebrał sobie życie

Kim był Joseph Edward Duncan? Seryjny morderca, 58 lat, który zamordował rodzinę Idaho i torturowany chłopiec, umiera w celi śmierci

Groene, obecnie 25-letni, wspomina, jak Duncan zamordował jej rodzinę, a następnie porwał ją i jej dziewięcioletniego wówczas brata Dylana. Trzymał ich w niewoli przez prawie dwa miesiące i napadał seksualnie i fizycznie. Ostatecznie zastrzelił Dylana przed nią. Jedyna ocalała z ataku, Groene została uratowana po tym, jak seryjny morderca zabrał ją do restauracji i został zauważony przez klientów i pracowników, którzy wezwali policję.

Inwazja na dom

15 maja 2005 r. Groene pomyślała, że ​​widziała kogoś ukrywającego się w szafie w jej sypialni w jej domu w Wilczym Domu w Idaho. Była noc i zasnęła po pocieszeniu przez brata. Zakładała, że ​​sobie to wyobraziła.

Później obudziła się i usłyszała płacz matki. „Moja matka płakała. Ona jest jak”[Shasta], musisz się obudzić. Ktoś jest w domu”, powiedziała. Potem znalazła swojego ojczyma i brata leżących twarzą w dół na podłodze w rodzinnym salonie. Na nadgarstkach i kostkach mieli opaski na suwak, a usta zakrywali taśmą klejącą. Stał tam mężczyzna uzbrojony w strzelbę, ubrany w czarne i noktowizyjne gogle.

Duncan zabrał Groene i jej brata Dylana do swojego samochodu. Następnie młotkiem zamordował jej matkę, ojczyma i innego brata. „Usłyszałem stukanie i stękanie z bólu. Nie wiedziałem, co się dzieje” – wspomina Goene. Potem przyszedł i zabrał Groene’a i Dylana na kemping w Lolo National Forest w pobliżu St. Regis w Montanie, gdzie trzymał ich przez dwa tygodnie przed zastrzeleniem Dylana.

„Szczerze nie mam pojęcia, co dało mi siłę lub nadzieję”, powiedział Groene. „Ale było we mnie coś, co popychało mnie do powiedzenia lub zrobienia pewnych rzeczy, aby być włączonym [Duncan’s] z dobrej strony i zdobądź jego zaufanie. Wierzę, że kierował mną duch mojej mamy. Chciała, żebym wyszedł bezpieczny i żywy. Czułem, że otrzymuję od niej pomoc duchową. Ale były chwile, kiedy naprawdę myślałem: „Jak długo będę żył?”

Ratunek

„Pewnego dnia zapytał mnie: „Jak chcesz umrzeć? Masz dwie możliwości: mogę cię zastrzelić lub możesz zostać uduszony na śmierć” – wspominał Groene w programie. „Czułem, że zawsze coś mnie prowadzi, jak głos w mojej głowie, który mówi mi, co muszę zrobić i jak to powinno iść. Więc powiedziałem mu: „Chcę, żebyś mnie udusił, jak sądzę”. nie wyobrażam sobie, co stało się z moim bratem, to mnie przestraszyło”. Wyjaśniła, że ​​jeśli Duncan spróbuje ją udusić, będzie miała więcej czasu na „wymówienie mu z tego”. Z drugiej strony zastrzelenie jej oznaczałoby, że mógłby „po prostu pociągnąć za spust i wszystko się skończy”.

„Więc to właśnie wybrałem. Położył mnie na ziemi i założył mi linę na szyję” – kontynuował Groene. Tym, co w cudowny sposób uratowało życie ośmiolatce, było to, że nazwała Duncana jego pseudonimem, Jett. „Ścisnął go, wszystko zaczęło bieleć, a ja powiedziałem: „Proszę, nie jedź”. Kiedy powiedziałem, że rozluźnił uchwyt na linie i zaczął płakać”, powiedział Groene. „Powiedział: „Nie wiem dlaczego, kiedy mnie tak nazywasz, mogę powiedzieć, że naprawdę Ci na mnie zależy”. W tym momencie wiedziałem, że zyskałem mu duże zaufanie. Zamierzałem zrobić wszystko, aby przetrwać”.

Ośmioletni Shasta Groene (zdjęcie wydane przez Departament Szeryfa Hrabstwa Kootenai/Getty Images)

Groene przypomniał sobie, jak Duncan zabrał ją kiedyś do restauracji po tym, jak manipulowała nim, by myślał, że nie chce opuścić jego boku. „Powiedziałbym mu, że chcę mu pokazać wszystkie miejsca, w których dorastałem, gdzie chodziłem do szkoły, ponieważ kochałem szkołę, gdzie spędzałem czas, w zasadzie pokazać mu moje życie, ponieważ nie miałem rodziny” – powiedział Groene. Fox Aktualności cyfrowe. „To sprawiło, że poczuł się dobrze, ponieważ czuł, że mu ufam. Czuł, że uczył się o moim życiu i poznawał wrażliwą część mnie. Po prostu próbowałem nim manipulować. [When we got to the Denny’s] Spojrzałem w górę i zobaczyłem tego faceta. Spojrzał na mnie, a ja skinąłem głową. On skinął głową. Widzę po jego oczach, że wiedział, kim jestem. Próbowałem mu powiedzieć oczami, że to ja.”

Groene został ostatecznie uratowany 2 lipca 2005 roku. Mężczyzna zaalarmował kelnerkę i w końcu wezwano policję. „Pamiętam, że czułam się bezpiecznie, ale jednocześnie byłam smutna z powodu mojej rodziny i skupiłam się na tym, „Gdzie jest mój najstarszy brat, gdzie jest mój tata?” Takie rzeczy” – powiedział Groene w wywiadzie dla KTVB. „Byłem szczęśliwy, że znalazłem się w bezpiecznym miejscu, ale wciąż była ta część mnie, która mówiła: „A co, jeśli to się powtórzy?”

Groene została później wysłana do życia ze swoim biologicznym ojcem. Ciągle prześladowała ją przeszłość i wzięła rok wolny od szkoły. Poszła na terapię, ale cierpiała na zaburzenia odżywiania. Oddawała się również samookaleczeniu.

Kwiaty są pozostawione na nabożeństwie żałobnym Dylana Groene w Real Life Ministries 16 lipca 2005 r. w Post Falls w stanie Idaho (zdjęcie: Jeff T. Green/Getty Images)

„Cały czas miałem przy sobie moich braci” – powiedział Groene, wspominając czasy, które z nimi spędziła. „I dokładnie tak chciałam, żeby tak było. Zawsze chciałam być z nimi. Byłam najmłodszą i jedyną dziewczyną. „Byłam młodszą siostrą, którą chronili moi bracia. A moja mama dbała o to, aby rodzina była zawsze razem. Dziwnie się czułem w domu z tatą i jego dziewczyną bez żadnego z moich braci”.

„Byłam tak samotna. Był kierowcą ciężarówki, więc bardzo rzadko go widywaliśmy. Ale tak właśnie płacił rachunki” – kontynuowała. „Stałem się też bardzo wrażliwy na moją wagę i to, co jadłem. Myślę, że był to sposób na ukaranie siebie. W bardzo młodym wieku rozwinąłem zaburzenia odżywiania. Jeśli jadłem, zmusiłem się do wymiotów. Wiele się przed tatą ukrywałem. A potem zachorował na raka gardła. Prawie na niego umarł. Wydarzyło się tak wiele, że nigdy nie udało mi się w pełni wyleczyć.

Na tym ulotnym zdjęciu dostarczonym przez Departament Szeryfa Hrabstwa Kootenai, 8-letnia Shasta Groene (R) i jej ojciec Steve Groene są pokazani w Centrum Medycznym Kootenai 4 lipca 2005 roku w Coeur d’Alene, Idaho (zdjęcie wydane przez Departament Szeryfa Hrabstwa Kootenai/Getty Images)

Groene wyjaśniła, że ​​czuła się winna, ponieważ obiecała Dylanowi, że wyjdą z niewoli żywi. „Obiecałem mojemu bratu [Dylan] że upewnię się, że wyjdziemy z tego żywi. Miałam w sobie tyle poczucia winy, że on nie żył, i tak było” – powiedziała. „Czułam, że powinno być na odwrót. Poradziłam sobie z tym wszystkim w bardzo niezdrowy sposób. Zacząłem pić w wieku 13 lat, palić marihuanę i spotykać się ze starszymi ludźmi. Próbowałem wszystko otępić. I istniała możliwość, że mój tata może umrzeć. Nie wiedziałem, co robić”.

Duncan został skazany i skazany na śmierć w 2008 roku. Po aresztowaniu został powiązany z zabójstwem dziesięcioletniego Anthony’ego Martineza z Beaumont w Kalifornii w kwietniu 1997 roku, za pomocą dowodów DNA. Później przyznał się do zabójstwa. Był również powiązany z morderstwami dwóch młodych dziewcząt w Seattle w latach 90. XX wieku. Została oskarżona o molestowanie młodego chłopca na placu zabaw w Minnesocie w 2005 roku.

Zarejestrowany przestępca seksualny, Duncan przyznał się później terapeucie, że wierzył, że zgwałcił 13 młodszych chłopców w wieku 16 lat. W marcu 2021 zmarł na nieuleczalnego raka mózgu w szpitalu w Terra Haute w Idaho.

Joseph Duncan III (Wikimedia)

„Jedno jest pewne, on już nie istnieje. Teraz możemy żyć wiedząc o tym”, powiedział wtedy Groene. Od tak dawna zmagam się z nienawiścią do tego człowieka. Dziś obudziłem się z uczuciem, że moja dusza wreszcie jest wolna. Mam nadzieję, że inne osoby dotknięte Josephem Duncanem obudziły się z takim samym uczuciem”.

Kłopoty prawne Groene

W kwietniu 2018 r. Groene przyznał się do dwóch wykroczeń dotyczących obrażeń dziecka. Nakazano jej odbyć nienadzorowany okres próbny do października 2019 r. Według akt sądowych Groene pozostawiła metamfetaminę, gdzie roczne dziecko pod jej opieką mogło ją połknąć. Podobno zostawiła lek w bliskim sąsiedztwie miesięcznego dziecka.

Zaledwie miesiąc później Groene została oskarżona o naruszenie warunków jej zawieszenia. Sędzia z Canyon County później odmówił skazania jej na karę więzienia, ale zamiast tego ustanowił 18 miesięcy nadzorowanego okresu próbnego.

Shasta Groene (Biuro Szeryfa Hrabstwa Canyon)

Groene mieszka teraz w okolicy Boise ze swoim mężem Michaelem i czwórką dzieci. W sierpniu spodziewa się urodzić piąte dziecko.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button