Rozrywka

Menedżer Elvisa Presleya był holenderskim nielegalnym imigrantem, pracownikiem karnawału, który uwielbiał hazard

Jeśli chodzi o artystów odnoszących sukcesy, często wyczyny zespołu stojącego za tymi artystami pozostają niezauważone. Weźmy na przykład muzyków i spójrz na wszystkich pisarzy zaangażowanych w tworzenie niektórych z twoich ulubionych piosenek pop. Nie jest też przypadkiem, że wiele grup K-Pop jest ściśle zarządzanych przez tę samą firmę, która masowo produkuje akt za aktem.

Fanom Elvisa Presleya imię „pułkownika” pojawiało się prawdopodobnie więcej niż kilka razy, ale kim był dla słynnego piosenkarza?

Artykuł jest kontynuowany pod ogłoszeniem Kim był „Pułkownik” dla Elvisa?

Urodzony 26 czerwca 1909 roku w Bredzie w Holandii Andreas Cornelis (Dries) van Kuijk, vel Thomas Andrew Parker, vel The Colonel, został menedżerem talentów dla Elvisa Presleya i wielu innych muzyków.

Po raz pierwszy nielegalnie wyemigrował do USA, gdy miał 20 lat, zmienił nazwisko i udawał, że urodził się w USA

Źródło: Getty ImagesArtykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Najpierw zaczął pracować w karnawałach, ale w 1938 przeniósł się do przemysłu muzycznego, pomagając w rozwoju karier Tommy’ego Sandsa, Eddy’ego Arnolda, Hanka Snowa i Gene’a Austina.

Ale jak zdobył przydomek Pułkownik? Wszystko przez zgiełk. Umiejętności promocyjne Parkera musiały być na wyższym poziomie, ponieważ pomógł także piosenkarzowi i autorowi piosenek Jimmiemu Davisowi zostać gubernatorem Luizjany w 1944 roku.

Davis był pod takim wrażeniem pracy Parkera, że ​​przyznał mu honorowy tytuł pułkownika stanowej milicji — tytuł, który z dumą nosił. Minęło około 17 lat w biznesie zarządzania muzyką, kiedy Parker ostatecznie poznał Elvisa w 1955 roku. Zaledwie kilka miesięcy później zapewnił muzykowi ogromny kontrakt z RCA Victor, dzięki czemu „The King” stał się ogromnym sukcesem nagraniowym z „ Hotel złamanych serc.”

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą Źródło: Getty Images Procent zarobków pułkownika Elvisa był bezprecedensowy.

Tom Parker zgarnął 50 procent wszystkiego, co zarobił Elvis i zarządzał prawie każdym aspektem życia Elvisa. (Dla porównania, większość menedżerów talentów zarabia od 10 do 20 procent, więc honorarium Parkera było w zasadzie niespotykane.) Od decyzji króla o wstąpieniu do wojska, przez gadżety, wywiady telewizyjne i koncerty na żywo, poślubienie Priscilli, aż po zrobienie kupy. filmów muzycznych z lat 60. – Tom Parker miał w tym swój udział. W rzeczywistości odegrał dużą rolę w zarządzaniu Elvisem aż do jego śmierci w 1977 roku.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Sam pułkownik umrze 20 lat później w 1997 roku, ale był zaangażowany w zarządzanie majątkiem Elvisa, dopóki tego nie zrobił. Ostatnie lata jego życia były pogrążone w kłopotach finansowych, gdy sprzedał prawa do wczesnych nagrań Presleya, które były bezcennym kawałkiem własności intelektualnej. Zaciągnął również duże długi hazardowe, a dochodzenie sędziego w sprawie jego praktyk zarządzania wykazało, że był nieetycznym biznesmenem. Wielu twierdziło, że wykorzystał niechęć Elvisa do zajmowania się biznesem, aby skłonić go do podpisania kontraktów, o których wiedział, że Elvis nie przeczyta.

Źródło: Getty ImagesArtykuł jest kontynuowany poniżej reklamy

Pułkownik rzekomo zwrócił się do hazardu w latach 60., kiedy jego żona, Marie Mott, zaczęła zmagać się z problemami zdrowotnymi. To, w połączeniu z upadającą karierą Elvisa, wpędziło go w depresję, którą próbował zażegnać odwiedzając kasyna w Las Vegas.

Marie Mott zmarła w 1986 roku, aw 1990 roku ożenił się ponownie z Loanne Miller, sekretarką koncertów RCA, którą znał od 20 lat. Będzie z nim do dnia jego śmierci w 1997 roku w ich domu w Las Vegas. Miał 87 lat.

Tom Hanks gra Toma Parkera w „Elvisie” i mówi, że był zaskoczony tym, jak pozytywnie wszyscy o nim mówili.

W wywiadzie dla „New York Timesa” Tom Hanks powiedział o zmarłym menedżerze: „Oczekiwałem, że usłyszę horrory o tym przekupnym, tanim oszustu. Wręcz przeciwnie. Zarówno Priscilla, jak i Jerry powiedzieli, że jest uroczym mężczyzną”.

Według badań Hanksa, Elvis najwyraźniej był szczęśliwy, mogąc przekazać Parkerowi ponad 50 procent swoich zarobków.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button