Aktualności

Michael Gove przyznaje, że „błędem” było starcie się z Borisem Johnsonem w torysowskim konkursie przywódczym

Michael Gove przyznał, że „popełnił błąd”, walcząc przeciwko swojemu głosowi Zostaw sojusznika Borisa Johnsona w kampanii liderów torysów w 2016 roku.

Sekretarz Leveling Up powiedział, że żałuje swoich działań w wyścigu o przywództwo w 2016 roku, co zmusiło Johnsona do porzucenia starań o zastąpienie Davida Camerona.

W tamtym czasie decyzja pana Gove o kandydowaniu była postrzegana jako kontrowersyjna, ponieważ oczekiwano, że w pełni poprze propozycję kierowniczą pana Johnsona.

Ale w ostatniej chwili ogłosił swoją kandydaturę, co skłoniło Johnsona do odroczenia swoich ambicji przywódczych, gdy inni posłowie wycofali swoje poparcie.

Uzasadniając swoją decyzję w tamtym czasie, pan Gove powiedział, że nie wierzy, że Johnson posiada niezbędne umiejętności przywódcze, aby kierować krajem.

„Szanuję i podziwiam wszystkich kandydatów ubiegających się o przywództwo” – powiedział.

„W szczególności chciałem pomóc zbudować zespół stojący za Borisem Johnsonem, aby polityk, który opowiadał się za opuszczeniem Unii Europejskiej, mógł nas poprowadzić do lepszej przyszłości.

„Ale niechętnie doszedłem do wniosku, że Boris nie może zapewnić przywództwa ani zbudować zespołu do nadchodzącego zadania”.

Zastanawiając się nad tym w czwartek rano, pan Gove powiedział, że jego decyzja o wystartowaniu była „błędną oceną”.

Powiedział Wiadomości o Niebie: „Popełniłem błąd w 2016 roku, błędny osąd.

„Jeśli zajmujesz się polityką od jakiegoś czasu, tak jak ja, to wiesz, że zawsze są błędy, na które możesz spojrzeć wstecz”.

Minister udzielił pełnego poparcia panu Johnsonowi i ujawnił, że „entuzjastycznie” głosował za premierem, aby nadal był liderem w głosowaniu nad wotum zaufania w poniedziałek wieczorem.

„Uważam, że premier wykonuje dobrą robotę” – powiedział. „Miałem zaszczyt współpracować z nim, kiedy upewniał się, że uwikłanie Brexitu, imbruglia zostało złamane”.

Oczekiwano, że pan Gove będzie częścią wspólnego biletu Brexit z panem Johnsonem w 2016 roku i został nagrodzony najwyższym stanowiskiem w rządzie za jego lojalność.

Ale zamiast tego, jego działania były postrzegane jako zaprzepaszczenie szans na sukces sojusznika.

W końcu pan Gove dotarł tylko do finałowej trójki kandydatów, wyprzedzony przez Andreę Leadsom i Theresę May – która ostatecznie została liderką Partii Konserwatywnej.

Ale wydaje się, że minister nauczył się na swoich błędach z przeszłości i zapytany, czy ponownie wystąpi przeciwko panu Johnsonowi jako potencjalny nowy przywódca, powiedział: „O Boże, nie!”

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button