Aktualności

Międzynarodowy Dzień Kaca 2022: Eksperci wyjaśniają, że nauka kryje się za bólem głowy

6 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Kaca i to nie przypadek, że nadchodzi dzień po Międzynarodowym Dniu Piwa.

Każdy, kto pije alkohol, prawdopodobnie doświadczyłby sytuacji, w której czuł się nieco szorstko w wyniku zabawy z poprzedniego wieczoru. Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kaca, Newsweek poprosił naukowców o wyjaśnienie biologicznego podłoża kaca.

„Pod pewnymi względami kaca można najlepiej opisać jako minisyndrom odstawienia, w którym organizm reaguje na nadmierne picie odmiennymi reakcjami fizjologicznymi” – dr George F. Koob, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu. , powiedział.

„Gdy tylko alkohol dostanie się do mózgu, obwody mózgowe zaczynają się dostosowywać, aby zminimalizować perturbacje spowodowane przez alkohol i przywrócić obwody do podstawowych poziomów funkcjonowania. W wyniku tej ostrej tolerancji, gdy alkohol przestaje działać, aktywność w obwodach, które zostały stłumione przez alkohol przekraczają obecnie podstawowe poziomy aktywności” – dodał.

Nauka za kacem
Dwóch ekspertów wyjaśniło Newsweekowi naukowe przyczyny kaca i wyjaśniło, dlaczego upijanie się sprawia, że ​​następnego dnia czujesz się okropnie. Powyższy obrazek przedstawia grupę przyjaciół wznoszących toast kieliszkami alkoholu.
Marcos Elihu/Castillo Ramirez/Getty

Na przykład alkohol początkowo spowalnia aktywność ciała migdałowatego mózgu, które jest odpowiedzialne za przetwarzanie emocji. Zmniejsza to uczucie niepokoju, ale pobudzenie z odbicia w ciele migdałowatym następnego dnia może przyczynić się do wzrostu niepokoju i drażliwości podczas kaca.

„Podobnie obwody początkowo aktywowane przez alkohol mogą być mniej aktywne przez pewien czas, gdy alkohol przestaje działać. Podczas gdy alkohol początkowo zwiększa aktywność układu nagrody w mózgu, tłumiona aktywność nagrody może przyczyniać się do złego samopoczucia i anhedonii podczas kaca” – powiedział Koob. Newsweek.

Alkohol może przyczynić się do kaca na wiele innych sposobów. Na przykład alkohol podrażnia wyściółkę żołądka i zwiększa wydzielanie kwasu, co może przyczyniać się do nudności i dyskomfortu żołądkowego podczas kaca.

„Alkohol jest przekształcany w aldehyd octowy, toksyczny metabolit, który wywołuje stany zapalne i uszkadza DNA. Udział aldehydu octowego w kacu pozostaje niepewny. Chociaż alkohol może skrócić czas potrzebny do zaśnięcia, zaburza architekturę snu i skraca całkowity czas snu. co może przyczynić się do zmęczenia następnego dnia” – dodał Koob.

Dr Sally Adams, profesor nadzwyczajny psychologii specjalizujący się w alkoholu i uzależnieniach na Uniwersytecie w Birmingham, powiedziała, że ​​gdy ilość alkoholu we krwi zbliża się do zera, organizm próbuje go metabolizować w produkty odpadowe, które można usunąć z organizmu. ciało.

„Aby to zrobić, organizm syntetyzuje toksyczną substancję chemiczną, która powoduje, że czujemy się źle, chorzy i mają mdłości” – powiedziała. Newsweek. „Jednocześnie po spożyciu alkoholu widzimy zapalenie żołądka i jelita cienkiego, odwodnienie i brak równowagi w elektrolitach. Razem te efekty mogą sprawić, że poczujemy się okropnie”.

Adams powiedział, że do tej pory „nie ma przekonujących dowodów” na produkt, który zapobiega lub zmniejsza kaca.

„Prawdopodobnie dlatego, że ma wiele złożonych skutków dla ciała i mózgu, a większość środków skupia się tylko na jednym, czyli wodzie na odwodnienie. Jedynym sposobem na uniknięcie kaca jest nie pić ani nie pić z umiarem” – dodał Adams.

Koob powiedział, że pijący powinni unikać przekraczania Wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020-2025, Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA oraz Departamentu Rolnictwa USA w odniesieniu do alkoholu. Według tych trzech, dorośli w wieku uprawniającym do picia alkoholu mogą zdecydować się nie pić lub pić z umiarem. Mężczyźni powinni ograniczyć spożycie do dwóch lub mniej drinków dziennie, podczas gdy kobiety powinny ograniczyć się do jednego drinka dziennie lub mniej.

Uncja profilaktyki jest warta funta leczenia” – powiedział Koob. „Rozstawianie napojów i spożywanie posiłków przez cały wieczór może pomóc zmniejszyć ogólne spożycie i chronić żołądek przed bezpośrednim podrażnieniem. Chociaż na rynku istnieje wiele rzekomych środków na kaca, przekonujące dowody skuteczności pozostają nieuchwytne. Preferowane strategie radzenia sobie z dyskomfortem związanym z kacem znacznie się różnią, ale woda, odpoczynek i czas wydają się być wspólnymi składnikami”.

Koob dochodzi do wniosku, że kac jest nie tylko nieprzyjemny, ale i niebezpieczny. „Podczas kaca uwaga, podejmowanie decyzji, pamięć i koordynacja mięśni mogą być osłabione. Efekty te utrudniają prowadzenie samochodu, jeżdżenie na rowerze, latanie samolotem, a nawet wykonywanie operacji. zdolność do wykonywania ważnych zadań może nadal być osłabiona.”

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button