Aktualności

Mobilny model badań przesiewowych raka prostaty może uratować tysiące istnień ludzkich, jeśli zostanie wprowadzony w ramach NHS

Eksperci uważają, że można by uratować tysiące istnień ludzkich, gdyby nowy model „Man Van” oferujący mobilne badania kontrolne raka prostaty został wprowadzony w całym kraju.

The Man Van, opracowany wspólnie z The Royal Marsden NHS Foundation Trust, po raz pierwszy zaczął oferować wizyty opinii publicznej w marcu, aby przyspieszyć wczesną diagnostykę raka prostaty i innych nowotworów urologicznych. Opowiedzieli lekarze stojący za innowacyjnym nowym programem pomocy i niedawno wykryli pierwszy zestaw potwierdzonych przypadków raka prostaty u mężczyzn, którzy stwierdzili, że w przeciwnym razie prawdopodobnie nigdy nie poszliby na badania kontrolne, ponieważ nie wykazywali żadnych objawów.

Jednostka mobilna znajdowała się w Thornton Heath do piątku i zostanie przeniesiona do Parkway w New Addington w południowym Londynie od 8 do 19 sierpnia. ryzyko późnego rozpoznania nowotworu, kiedy jest trudniejszy do wyleczenia.

Dr Masood Moghul, badacz kliniczny, który pracuje nad projektem w pełnym wymiarze godzin i jest finansowany przez The Royal Marsden Cancer Charity, powiedział, że ma nadzieję, że NHS pewnego dnia uruchomi o wiele więcej Man Vans.

Powiedział i: „Nie chodzi tylko o podnoszenie świadomości, ale o zapewnienie placówki, w której mężczyźni wiedzą, że mogą przeprowadzić te kontrole i miejmy nadzieję, że mogą uratować życie. Wiemy, że usługi lekarzy pierwszego kontaktu są już napięte i ledwo radzą sobie z osobami, które mają rzeczywiste objawy, więc mówienie im, że powinni spotykać się również z osobami bez objawów, i oferowanie im badań przesiewowych nie jest realistyczne.

„Całym celem jest sprawdzenie, czy ten model działa i gdzie działa najlepiej. Czy to możliwe, że to jest przyszłość? Będziemy nadal zbierać dane, a jeśli pokażemy jej sukces, to kto wie? NHS może to odebrać i powiedzieć, że potrzebujemy 10 furgonetek, aby podróżować po kraju, a także innych różnych modeli”.

Rak prostaty jest najczęstszym rodzajem raka u mężczyzn. Według Cancer Research UK każdego roku u ponad 52 000 mężczyzn diagnozuje się raka prostaty, a ponad 12 000 zgonów.

Ponad trzy czwarte (78%) mężczyzn, u których zdiagnozowano chorobę, przeżywa ponad dziesięć lat, ale odsetek ten w Wielkiej Brytanii prawie się nie zmienił w ciągu ostatniej dekady, głównie dlatego, że choroba jest wykrywana na stosunkowo późnym etapie. Na przykład w Anglii prawie połowa wszystkich nowotworów prostaty wykrywana jest w stadium trzecim lub czwartym.

Olukayode Dada, lat 60 z New Addington w południowym Londynie, zdiagnozowano raka prostaty po wizycie w Man Van w maju.

W zeszłym tygodniu eksperci z University of Cambridge powiedzieli, że mężczyźni z wczesnymi, uleczalnymi stadiami raka prostaty nie mają szans na wykrycie raka, ponieważ krajowe wytyczne i kampanie zdrowotne w mediach koncentrują się na objawach z układu moczowego pomimo braku dowodów naukowych.

Dr Moghul powiedział: „Tę pierwszą przeszkodę w podnoszeniu świadomości, która jest szczególnie problematyczna u mężczyzn, którzy na ogół rzadziej szukają pomocy medycznej, jest trudna do pokonania. A poziom świadomości i wiedzy na temat raka prostaty, szczególnie wśród czarnoskórych mężczyzn, którzy są bardziej zagrożony, jest dość niski. Jeśli znajdziemy to szybciej, możemy to wyleczyć, ale jeśli się rozprzestrzeni, nie możemy. Po przyjściu do furgonetki zdiagnozowano u nas kilku facetów. “

Pracownik rady Olukayode Dada, lat 60 z New Addington w południowym Londynie, zdiagnozowano raka prostaty po wizycie w Man Van w maju. Obecnie jest leczony terapią hormonalną w The Royal Marsden.

Pan Olukayode powiedział: „Po raz pierwszy usłyszałem o Man Van, kiedy otrzymałem wiadomość z mojej przychodni lekarskiej z zaproszeniem na wizytę. Rozważałem poddanie się badaniu, ponieważ w zeszłym roku słyszałem w radiu, że czarni mężczyźni mają około dwukrotnie większe ryzyko zachorowania niż inni mężczyźni.

„Sama wizyta przebiegła szybko, a lekarze byli bardzo serdeczni. Kilka dni później ten sam lekarz zadzwonił do mnie, aby powiedzieć moje PSA [Prostate-Specific Antigen] poziomy były wyższe niż normalne, co może wskazywać na raka prostaty. To było bardzo przerażające i szokujące, ponieważ nie miałam żadnych objawów”.

Pan Olukayode jest obecnie leczony terapią hormonalną przez sześć miesięcy, która obejmuje tabletki i comiesięczne zastrzyki, przed rozpoczęciem radioterapii.

Powiedział: „Myślę, że Man Van to bardzo dobry pomysł. Ponieważ było to lokalne, łatwo było mi przejść kontrolę i gdyby nie furgonetka, nie wiedziałbym, że mam raka”.

Chiara De Biase, dyrektor ds. wsparcia i wpływów w Prostate Cancer UK, powiedziała: „Diagnoza raka prostaty została poważnie dotknięta pandemią i z zadowoleniem przyjmujemy nowe inicjatywy mające na celu rozwiązanie tego problemu i zachęcenie mężczyzn do większej świadomości swojego zdrowia.

„Jednak wiemy, że tysiące mężczyzn w całym kraju nie zgłosiło się po diagnozę od początku pandemii, a problem, przed którym stoimy, wymaga rozwiązań zarówno na skalę lokalną, jak i krajową. Chcemy zobaczyć więcej planów skierowanych do mężczyzn w całym kraju, aby pomóc im zrozumieć ryzyko i co mogą z tym zrobić. Jest to szczególnie ważne dla osób z najwyższym ryzykiem raka prostaty, do których należą mężczyźni po 50. roku życia, mężczyźni czarnoskórzy i mężczyźni z rodzinną historią choroby”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button