Aktualności

Modele dzielą się swoimi horrorami branżowymi na poparcie Kate Moss

Dla świata zewnętrznego niewiele karier jest tak efektownych jak modeling. Dostęp do najgorętszych trendów, pozornie nieskończony strumień korzyści i korzyści oraz szansa na spotkanie z celebrytami z listy A (może nawet stanie się gwiazdą na własną rękę) to marzenie aspirujących fashionistek.

Ale za tą błyszczącą powierzchnią kryje się ciemniejsza strona branży, obejmująca nadużycia, wyzysk oraz urazy fizyczne i psychiczne. Wąskie standardy urody w branży, brak różnorodności i obsesja na punkcie szczupłości nie są nowością, ale złe traktowanie modelek ponownie zajmuje centralne miejsce, dzięki weterance wybiegów Kate Moss, która dzieli się ze światem swoimi traumatycznymi doświadczeniami.

W rzadkim wywiadzie z Lauren Laverne w BBC Radio Four Desert Island Discs 48-latka podzieliła się wieloma historiami o nadużyciach z początku swojej kariery. Opowiedziała o ucieczce w wąskim kierunku w wieku 15 lat, kiedy męski fotograf naciskał na nią, by poszła topless. Zdjęcia, które miały miejsce w 1988 roku, były jedną z pierwszych prac modelki Mossa.

„Miałam okropne doświadczenie z katalogiem staników” – powiedziała. „Miałam tylko 15 lat, a on powiedział 'zdejmij bluzkę’ i byłam naprawdę nieśmiała i czułam, że coś jest nie tak, więc wzięłam swoje rzeczy i uciekłam”.

Chociaż przypisywała sesji zdjęciowej „wyostrzenie jej instynktów”, nie był to jedyny wstrząsający incydent w jej karierze. W wieku 16 lat Moss zastrzelił Twarz okładka magazynu, która uczyniłaby ją gwiazdą. Pomimo przyjaźni z fotografem Corinne Day, Moss został poproszony o ponowne pozowanie topless, tym razem wybuchając łzami.

Wspomina: „[Corinne] powiedziałby: „Jeśli nie zdejmiesz topu, nie zamierzam zarezerwować cię dla Elle”. I płakałem. To jest bolesne.”

Nakręcony na plaży Camber Sands w Sussex w Wielkiej Brytanii Moss powiedział Laverne, że jest zbyt przerażona, by ponownie odwiedzić to miejsce. Niestety, branża niewiele się zmieniła w ciągu dwóch dekad, odkąd Moss stał się powszechnie znany, a wiele modeli dzieliło się własnymi horrorami na TikTok.

„Byłem w kroplówce, a mój lekarz powiedział mi, że mogłem umrzeć po tym, jak zostałem zmuszony do strzelania w fali upałów”

Riley Rasmussen, lat 23, została zwiadowcza w sklepie Victoria’s Secret w wieku 17 lat, a teraz jest modelką w pełnym wymiarze godzin. Powiedziała, że ​​jej najgorszym doświadczeniem była sesja zdjęciowa dla dużej firmy latynoamerykańskiej w Panamie, gdzie ciężko zachorowała i trafiła do szpitala.

Modele dzielą się swoimi horrorami branżowymi
Czarno-białe zdjęcie pień aparatu skoncentrowane na twarzy kobiety, biorąc z bliska ujęcie jej oczu. Modelki Riley Rasmussen i Lily Soleil Correa Lewites dzielą się swoimi horrorami branżowymi ze światem za pośrednictwem TikTok.
Hreni/iStock/Getty Images Plus

Początkowo nic nie wskazywało na to, że klient był mniej profesjonalny. Została odebrana z lotniska i przewieziona do swojego hotelu w Panama City, który opisuje jako „bardzo miły i super bezpieczny”. Ale kiedy następnego dnia rozpoczęły się zdjęcia, sprawy szybko zaczęły się psuć. Riley i inne modelki spędzili 15 godzin w 90-stopniowym upale, pomimo 10-godzinnego limitu zapisanego w ich umowach. Drugi dzień był jeszcze gorszy.

Ona powiedziała Newsweek: „The [second] dzień był całkowicie na miejscu. Musiałem nosić długie spodnie i koszulkę z marynarką na wierzchu. W tym momencie wszystkie modelki zaczęły czuć się okropnie, a klient bardzo ograniczał się do wody.

„Do południa zacząłem czuć się ospały i miał mdłości. Kiedy poszedłem założyć dżinsy, zauważyłem, że nie mogą się przewrócić przez moje nogi. Całe moje ciało zaczęło puchnąć.

W autobusie do następnego miejsca Rasmussen zaczął wymiotować. Pomimo tego, że „nie była w stanie strzelać”, została zmuszona do wzięcia udziału, zanim pozwolono jej uzyskać pomoc medyczną. Była 20:00, zanim dotarła do szpitala.

Lekarze podawali jej kroplówkę na trzy godziny, ponieważ jej elektrolity były „bardzo niskie”, diagnozując ją z udarem cieplnym. Ostrzegano ją również, aby nie pracowała następnego dnia, bo może „potencjalnie umrzeć”.

Następnego ranka klientka próbowała zmusić Rasmussen do powrotu na sesję, wysyłając mężczyznę do jej drzwi.

Nic dziwnego, że Rasmussen nadal ma urazy fizyczne i psychiczne z tego doświadczenia.

„Ciągle niepokoję się upałem, łatwiej puchnę i muszę być bardzo ostrożna” – powiedziała.

„Miałem mniej niż 18 lat, strzelałem sam z dwoma mężczyznami, a oni zmanipulowali mnie do rozbierania się”

Lily Soleil Correa Lewites to 22-letnia modelka i fotografka z San Diego. Zaczęła modelować w wieku 16 lat, po założeniu własnego, skupionego na fotografii kolektywu twórczego Picture Party.

Ona powiedziała Newsweek: „To ludzie dopiero zaczynali [in their careers], bawiąc się i bawiąc, co przerodziło się w tematy i wydarzenia. Fotografowie, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu, zaczęli mnie zatrudniać, a potem, gdy byłem na studiach, zaangażowałem się w castingi”.

Podobnie jak Rasmussen, Correa Lewites zabrała się do TikTok, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, szczególnie trudnymi spotkaniami z fotografami płci męskiej jako nieletnimi. Correa Lewites chce ostrzec inne młode modelki przed niebezpieczeństwami – od wyproszania na zdjęcia po znalezienie się w niewygodnych lub niepokojących sytuacjach.

Opisuje przerażającą sytuację w wieku 17 lat. Lily, sama z dwoma fotografami płci męskiej, czuła presję, by rozebrać się do sesji, mimo że nie było to porozumienie.

„To nie była pełna nagość ani nic w tym rodzaju, ale dla kogoś, kto nie miał jeszcze 18 lat, zdałem sobie sprawę, jak [dangerous it was] i jak bardzo mną manipulowali” – powiedziała.

„Wydaje mi się, że nosiłem jak strzyżony top z czymś w rodzaju kurtki. Ale w zasadzie można było zobaczyć moją klatkę piersiową, w zależności od pozy.

„Po prostu powiedzieli takie rzeczy, jak „kilka modelek to robi. Zdejmą całą bluzkę, jakby nam ufali”. Nigdy nie wysłali mi wszystkich zdjęć. Jestem pewien, że gdzieś istnieją”.

Correa Lewites przez długi czas unikała opowiadania o swoich doświadczeniach z powodu strachu przed gazowaniem.

„Nie byłam pewna, czy to, co się ze mną dzieje, było wystarczająco poważne” – powiedziała.

Aby zachować bezpieczeństwo jako model, przed podjęciem jakiejkolwiek pracy Correa Lewites zaleca zbadanie strony fotografa, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo z tworzonymi przez niego treściami, a także porozmawiaj z innymi modelami o ich doświadczeniach z fotografowaniem z nimi.

„Dziewięć razy na 10, zwłaszcza jeśli są kobietami, odpowiedzą i przekażą ci swoje szczere myśli” – powiedziała.

Radzi również, aby ktoś znał swoją lokalizację lub skorzystał z opiekuna. Jeśli odmówią, że przyprowadzisz przyjaciela, to czerwona flaga.

– Szkoda, że ​​tak nie jest – powiedziała. „To nie twoja odpowiedzialność za zarządzanie sposobem, w jaki traktują cię inni. Ale niestety, dopóki sprawy nie zostaną bardziej uregulowane, to właśnie musimy zrobić [to protect ourselves]”.

„Przez wiele godzin byłem nękany przez drapieżnika, a mój agent nic nie zrobił”

Lena Coco Hunter jest modelką, aktorką i trenerką modelek. Hunter w swojej 14-letniej karierze występowała na bilbordach, wybiegach i w magazynach, była modelką dla najsłynniejszych luksusowych marek na świecie.

Za pośrednictwem swojej firmy szkoleniowej Modelesque Hunter dzieli się swoją wiedzą z nowicjuszami w branży, w tym doradza, jak chronić się przed fotografami, oszustami, agencjami, a nawet innymi modelami.

Niestety Hunter doświadczył tego drugiego rozdania z pierwszej ręki. W 2017 roku, podczas gdy w Dallas na pokazie na wybiegu w centrum handlowym, modelka nękała ją wielokrotnie do tego stopnia, że ​​inne modelki wkroczyły, by ją chronić.

W koncercie ciało Huntera było pomalowane od stóp do głów. Zamiast umieszczać projekty w oddzielnym obszarze, Hunter musiał stać w stringach w przestrzeni wspólnej z innymi modelami.

„Zostawili tego męskiego modela kręcącego się wokół mnie” – powiedziała Newsweekowi. „Nie przestawał się na mnie gapić tak intensywnie, że nawet wizażyści byli bardzo nieswojo”.

Hunter zadzwonił do swojego agenta, który przez telefon wydawał się współczujący. Poprosili Huntera o przejście przez pracę, obiecując, że po zakończeniu pokazu usunie męski model ze swoich książek.

„W Dallas jest prawdziwy rynek modeli. Mogli go zastąpić” – powiedział Hunter. „Ale w tamtym momencie nie myślałem logicznie, żeby walczyć z moją agentką. Myślałem, że jest po mojej stronie”.

Za kulisami znajdowała się dawna pizzeria, którą klient wynajął na cały dzień. Przestrzeń miała toalety, ale nie było drzwi. Kiedy Hunter poszedł do łazienki, męski model poszedł za nią.

„Mężczyzna postanawia, że ​​musi zobaczyć jeden cal kwadratowy moich warg sromowych, którego jeszcze nie widział” – powiedział Hunter. – Bo już mnie widział.

W tym czasie w łazience były jeszcze dwie inne modelki. Kiedy odmówili mu wpuszczenia go do Huntera, odepchnął ich z drogi.

Powiedziała: „Oboje powiedzieli wynoś się. Obaj powiedzieli nie. Więc ich odepchnął”.

Hunter myślała, że ​​serial jest końcem jej doświadczenia z mężczyzną, dopóki jej agencja nie zatrudniła ich w innej wspólnej pracy tydzień później.

Dodała: „Pierwszą rzeczą, którą zrobił, było wstanie mi na twarz i upewnienie się, że wiem, że nie został upuszczony.

„Agencja [had] dosłownie [been] rozmawiałem ze mną przez telefon, mówiąc, że jest „niebezpiecznym i drapieżnikiem”. Cała ta sprawa była pieprzonym kłamstwem”.

O ile Hunter jest świadom, model męski nadal działa. Po kilku traumatycznych przeżyciach postanowiła przejść do aktorstwa. Chociaż udało jej się to z powodzeniem, inni nie mają tyle szczęścia. Opisuje swoje doświadczenia ze swoją dawną agencją jako „uwodzenie”, z modelkami „przymuszonymi” do tego, by nie wstawiali się za sobą.

Powiedziała: „Wierzę, że patrzą na modele jak na szachowe pionki, a ty masz okres trwałości.

„Będą cię po prostu wykorzystywać tak bardzo, jak tylko mogą, dopóki nie staniesz się problemem lub zaczniesz mówić”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button