Aktualności

Najlepszy urzędnik tajwańskiej rakiety znaleziony martwy w pokoju hotelowym po zawale serca

Według oficjalnej Centralnej Agencji Informacyjnej (CNA) w sobotę rano w pokoju hotelowym znaleziono martwego tajwańskiego urzędnika zajmującego się rakietami, który doznał ataku serca.

Ou Yang Li-hsing był zastępcą szefa Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Chung-Shan, który jest własnością tajwańskiego wojska i jest jednostką badawczo-rozwojową Ministerstwa Obrony.

Tajwańskie władze poinformowały, że nie ma śladów „wtargnięcia” do pokoju hotelowego w południowym Tajwanie, gdzie 57-latek zmarł, według CNA. Był odpowiedzialny za nadzorowanie różnych projektów produkcji rakiet.

Rodzina Ou Yanga powiedziała, że ​​miał problemy z sercem, a także miał stent.

Jego śmierć nastąpiła w związku ze wzrostem napięć między Tajwanem a Chinami po wizycie przewodniczącej domu Nancy Pelosi na wyspie, którą Chiny uważają za część swojego suwerennego terytorium.

W odpowiedzi na wizytę Pelosiego, którą rząd chiński stanowczo potępił, Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Ou Yang objął stanowisko w wojskowej jednostce badawczo-rozwojowej na początku tego roku, ponieważ organizacja ma na celu ponad dwukrotne zwiększenie zdolności produkcyjnych pocisków do około 500 w 2022 roku.

Ten wzrost mocy produkcyjnych jest podobno odpowiedzią na to, co Tajwan postrzega jako rosnące zagrożenie militarne ze strony Chin. Po wizycie Pelosiego siły chińskie prowadzą w pobliżu wyspy ćwiczenia ogniowe.

W chwili śmierci Ou Yang był w podróży służbowej do południowego hrabstwa Pingtung.

Tajwański dziennik Apple Daily poinformował w sobotę, że personel Ou Yanga zapukał do jego pokoju hotelowego, a kiedy nie odpowiedział, personel hotelowy otworzył drzwi i znalazł go martwego. Policja była obecna na miejscu zdarzenia i przejrzała materiał z monitoringu, ale nie znalazła dowodów na włamanie.

Newsweek poprosił rząd Tajwanu o komentarz.

W piątek tajwańskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że chińskie okręty i samoloty bojowe przekroczyły linię środkową Cieśniny Tajwańskiej w ramach tych ćwiczeń. Linia środkowa jest uważana za nieoficjalną strefę buforową między Chinami a Tajwanem.

Chiny ogłosiły również nieokreślone sankcje wobec Pelosi i jej najbliższej rodziny w związku z jej podróżą na wyspę, jednocześnie oznajmiając, że kraj kończy współpracę z USA w wielu obszarach, w tym zmian klimatycznych i repatriacji nielegalnych imigrantów.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość innych krajów, formalnie nie uznają Tajwanu za niepodległe państwo, ale kolejne administracje USA udzieliły wyspie kluczowego wsparcia, w tym dostarczając broń.

Aktualizacja 08/06/22 04.15 ET: Ten artykuł został zaktualizowany, aby zawierał więcej informacji.

Tajwańskie rakiety
Żołnierze marynarki wojennej przechodzą obok dwóch amerykańskich pocisków Standard na niszczycielu podczas corocznego ćwiczenia Han Kuang w porcie marynarki wojennej Suao w hrabstwie Yilan 26 lipca 2022 r.
SAM YEH/AFP/GETTY

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button