Aktualności

Najnowsza Ukraina: działania wojskowe Rosji wokół elektrowni jądrowej wywołują powszechne potępienie

Działania Rosji w zakresie ostrzału ukraińskiej elektrowni spotkały się z powszechnym potępieniem, wywołując obawy przed potencjalną katastrofą.

Ukraińska agencja nuklearna twierdzi, że rosyjskie rakiety uszkodziły część gigantycznej elektrowni jądrowej w Zaporożu, największej tego typu w Europie.

Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o ostrzał elektrowni, która znajduje się na terytorium kontrolowanym przez Rosję, wraz z miastem Enerhodar, w którym znajduje się kompleks.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o atak, nazywając strajki „bezczelną zbrodnią” i „aktem terroru”.

UE potępiła działania Rosji i określiła je jako „lekceważenie norm międzynarodowych”.

Josep Borrell Fontelles, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, stwierdził w tweecie: „UE potępia działania wojskowe Rosji wokół elektrowni atomowej w Zaporożu.

„To poważne i nieodpowiedzialne naruszenie zasad bezpieczeństwa jądrowego i kolejny przykład lekceważenia przez Rosję norm międzynarodowych.

Wezwał rosyjskie siły okupujące fabrykę do otwarcia dostępu do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Elektrownia została uznana za „poważne zagrożenie” przez ukraiński państwowy koncern energetyczny Energoatom.

Biuro Zełenskiego poinformowało w sobotę rano, że „cudownym” jest fakt, że elektrownia nie wybuchła w piątek. Rzecznik stwierdził: „Rosja zajęła stację i przeprowadza niebezpieczne prowokacje”.

Wezwał do żądania wycofania się Rosji z elektrowni i przekazania jej pod kontrolę specjalnej komisji.

Ukraińska firma energetyki jądrowej Energoatom powiedziała w sobotę rano: „Elektrownia jądrowa w Zaporożu działa z ryzykiem naruszenia przepisów dotyczących promieniowania i bezpieczeństwa przeciwpożarowego

„Podwójny ostrzał … przez wojska rosyjskie z wieloma wyrzutniami rakiet w ciągu jednego dnia, 5 sierpnia, spowodował poważne zagrożenie dla bezpiecznej pracy zakładu.

„W wyniku ataku… zadziałała ochrona awaryjna na jednym z bloków energetycznych, a jeden z trzech pracujących bloków energetycznych został wyłączony.

„W wyniku ostrzału poważnie uszkodzona została stacja azotowo-tlenowa i połączony budynek pomocniczy.

„Nadal istnieje ryzyko wycieku wodoru i rozpylania substancji radioaktywnych, a zagrożenie pożarowe jest również wysokie”.

Rosyjski wojskowy pilnuje terytorium przed drugim reaktorem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Energodarze 1 maja 2022 r. (fot. Andrey BORODULIN / AFP)

Dodał, że ukraińscy pracownicy stacji ciężko pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa nuklearnego i radiacyjnego, a także eliminacją skutków zniszczeń.

„Elektrownia jądrowa jest nadal okupowana i kontrolowana przez rosyjskie wojsko” – powiedział Energoatom. „Biorąc pod uwagę, że nie da się przewidzieć działań najeźdźców, zagrożenie dla fizycznego bezpieczeństwa stacji pozostaje.

„Ukraina wzywa społeczność światową do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zmuszenia Rosji do zwolnienia elektrowni atomowej w Zaporożu i przekazania elektrowni ukraińskiej kontroli ze względu na bezpieczeństwo świata”.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło twierdzeniu, że Ukraińcy dokonali trzech ataków artyleryjskich na fabrykę i okolice. Ministerstwo dodało, że zmniejszono moce wytwórcze jednego bloku w zakładzie, a odcięto dopływ prądu do innego.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button