Rozrywka

Nan Whaley, która kandyduje na gubernatora stanu Ohio, przysięga, że ​​w przypadku wyboru aborcji ponownie będzie legalna

Źródło zdjęcia: dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens

Nan Whaley wiedział, że kobiety z Ohio nie zamierzają przeczekać wyborów w połowie kadencji, gdy tylko pojawiła się wiadomość, że Sąd Najwyższy uchylił Roe V. Wade 24 czerwca. Mike Dewine, dołączyła do wiecu ponad 5000 osób na schodach State House w Columbus w stanie Ohio, a kobieta zidentyfikowana przez Republikanów odszukała ją. „Podeszła do mnie” – mówi Whaley HollywoodLife w EKSKLUZYWNYM wywiadzie. „I powiedziała mi: „Głosowałam na DeWine, ale nie więcej, nie więcej”.

Nan Whaley
Nan Whaley, popularny były burmistrz Dayton, startuje w wysoce konkurencyjnym wyścigu o stanowisko gubernatora Ohio.
(Dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens)

To był początek ogromnej zmiany w dynamice wyścigu o gubernatora w Ohio, którą Whaley obserwuje teraz na co dzień w stanie, który od dziesięciu lat ma tendencję do czerwonego. „Widzimy kobiety, zwłaszcza republikańskie, decydujące, że dostęp do opieki zdrowotnej dla ich ciał jest ważniejszy niż cokolwiek innego”, mówi. Była jednak zaskoczona, że ​​nie tylko kobiety są wstrząśnięte i przestraszone po tym, jak gubernator DeWine podpisał nową ustawę o aborcji „bicie serca”, zaledwie siedem godzin po upadku Roe.

Prawo, które zostało wywołane zakończeniem Roe (pierwotnie zostało uchwalone przez stanową legislaturę w 2019 r.), zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca płodu, które zwykle ma miejsce około sześciu tygodni ciąży, zanim wiele kobiet w ogóle wie, że jest w ciąży. Nie ma wyjątków dla gwałtu i kazirodztwa lub jeśli embrion ma wady genetyczne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której występuje nagły przypadek medyczny, który jest zdefiniowany jako „poważne ryzyko znacznego i nieodwracalnego upośledzenia głównej funkcji organizmu kobiety w ciąży”. Prawo nakłada odpowiedzialność karną na każdego, kto dokonuje lub pomaga i podżega do aborcji.

Nan Whaley
Nan Whaley pojawia się na paradzie Columbus Pride w czerwcu 2022 r. (Dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens)

Whaley donosi, że mężczyźni w Ohio „bardzo martwią się o swoje córki i żony”. Relacjonuje, że w trakcie kampanii wyborczej poszła na spotkanie w Youngstown, aby spotkać się z wyborcami pracującymi w branży budowlanej. Byli to głównie mężczyźni. „Pomyślałem, że będą chcieli porozmawiać o rokowaniach zbiorowych i dominujących kwestiach płacowych — kwestiach, które również są dla mnie ważne. Ale jedyne, o czym chcieli rozmawiać, to dostęp do aborcji dla ich żon i córek. I ciągle do tego wracali na spotkaniu” – mówi. Teraz widzi tę samą głęboką troskę mężczyzn z całego stanu. „To jest szczyt umysłu. I stało się ’problemrasy.

Whaley, który przez osiem lat kierował Dayton, miastem liczącym ponad 140 000 mieszkańców, uważa, że ​​Ohio jest w rzeczywistości stanem pro-choice. Ankieta przeprowadzona przez Suffolk University/Cincinnati Enquirer wśród potencjalnych wyborców w połowie kadencji, przeprowadzona w czerwcu przed obaleniem wyroku Roe, wykazała, że ​​53% wyborców chciało chronić prawo do aborcji w Ohio, podczas gdy 39% chciało, aby ustawodawca stanowy ograniczył aborcje.

Ale to było zanim zakaz aborcji został faktycznie wprowadzony i stał się rzeczywistością. Rzeczywistość sprawiła, że ​​10-letnia dziewczynka, która była ofiarą gwałtu, została zmuszona do przekroczenia granic stanowych i dokonania aborcji w Indianie. Sprawa zwróciła uwagę całego kraju i przeraziła wielu mieszkańców Ohio, w tym Whaley. Przypomniał także, co zakaz aborcji wywrze z kobietami i dziewczętami w stanie.

Nan Whaley
Nan Whaley pozuje z OSU Young Democrats z Ohio State University przed meczem piłki nożnej Ohio State Spring. (Dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens)

DeWine nie miał nic do powiedzenia na temat katastrofalnej sytuacji dziewczyny, z wyjątkiem nazwania tego „tragedią”. Nie wycofał się ze swojego poparcia dla zakazu i republikańskiego prokuratora generalnego Ohio David Yost sceptycznie powiedział Fox News, że „nie ma cholernego błysku dowodu” na istnienie ciężarnej 10-latki. To było zanim gwałciciel został złapany i oskarżony przez policję Kolumba.

AG może chcieć zbagatelizować prawdziwy horror zakazu aborcji w Ohio, ale rzeczywistość jego konsekwencji przykuła uwagę stanowych kobiet. „Zaręczyny kobiet naprawdę nie miały sobie równych. Jak nic, co widziałem wcześniej” – relacjonuje Whaley. „Widzieliśmy historie (w wiadomościach) o kobietach, które były podekscytowane noszeniem ciąży do porodu, chodzeniem na comiesięczne badania, dowiadywały się, że mają raka i muszą przerwać ciążę, aby otrzymać chemioterapię ratującą życie. A potem w Ohio Mike’a DeWine’a powiedziano im, że nie są tu mile widziani. Muszą przekraczać granice państwowe, by walczyć o własne życie”.

Whaely obawia się, że DeWine, wieloletni przeciwnik aborcji, będzie skłonny podpisać ustawę, która została wprowadzona do zdominowanej przez Republikanów izby państwowej, która zakazuje aborcji w momencie poczęcia, co oznacza zakaz aborcji przy użyciu metod kontroli urodzeń, takich jak wkładka domaciczna , który mógłby również zakazać zapłodnienia in vitro.

„Tak przerażające, jak rzeczy, które już obserwujemy w stanie, będzie jeszcze gorzej, jeśli zostanie ponownie wybrany”, ostrzega. Najważniejsze dla kobiet i wszystkich wyborców w Ohio jest to, że Whaley jest ich jedyną szansą, jeśli chcą ponownie przeprowadzić bezpieczną, legalną aborcję w stanie. Muszą ją wybrać.

Nan Whaley
Nan Whaley w domu ze swoim psem Louisem. (Dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens)

Nawet jeśli demokratyczni kandydaci do stanowej legislatury radzą sobie dobrze w połowie kadencji, stan jest tak gerrymand, że Republikanie nadal będą dowodzić swoją Izbą Stanową i Senatem. Sąd Najwyższy stanu Ohio skreślił już trzy różne zestawy map okręgów wyborczych za „pogwałcenie konstytucyjnych zakazów partyzanckiego gerrymanderingu i jego standardów proporcjonalności”.

Niemniej jednak zdominowana przez Republikanów Komisja Redystrybucyjna Ohio odmówiła przedłożenia nowych „konstytucyjnych” map przed terminem narzuconym przez sąd. W rezultacie Ohio zostanie ponownie poddane wysoce gerrymanderowskim mapom w połowie semestru 2022, 8 listopada.

W rezultacie Whaley nazywa legislaturę Ohio „nielegalną”. To ustawodawca „entuzjastycznie uchwalił ustawę „Bicie serca” antyaborcyjną. Jak więc uda jej się ponownie przeprowadzić legalną aborcję w Ohio, jeśli zostanie wybrana?

„Pierwszą rzeczą, którą zrobimy natychmiast po wygranej, będzie praca nad wprowadzeniem kodyfikacji Roe do konstytucji Ohio” – mówi. HollywoodLife. „Przekażemy go ludziom i zagłosujemy. Wiemy, że jest to stan pro wyboru. Tak więc bez względu na to, co się stanie, prawa kobiet będą chronione w Ohio, bez względu na to, jacy ekstremiści wejdą do rządu w przyszłości”.

Whaley wyjaśnia, że ​​dostanie poprawkę do głosowania w celu ochrony prawa do aborcji, podobną do tej, którą zrobiono teraz w Michigan. „Wiem, że ludzie zdecydują się zapewnić kobietom opiekę zdrowotną”.

Nic dziwnego, że Whaley prowadzi swoją kampanię, skupiając się jak laser na ochronie praw kobiet do aborcji i dosłownie ich praw do opieki zdrowotnej. Produkuje reklamy ukazujące prawdziwe osobiste historie kobiet, które absolutnie potrzebowały aborcji, aby uratować swoje życie. Jedna dotyczy młodej mamy dwójki dzieci, której trzecia ciąża zagrażała jej życiu z powodu nieoczekiwanych komplikacji zdrowotnych. W reklamie pojawia się „Sara”, która bez aborcji nie byłaby dzisiaj żywa. Dziś jest szczęśliwa w 39 tygodniu zdrowej ciąży.

Whaley to także jedyna szansa dla mieszkańców Ohio na uchwalenie jakiegokolwiek rozsądnego ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa broni. Była burmistrzem Dayton 4 sierpnia 2019 r., kiedy 24-latek otworzył ogień z broni półautomatycznej w zatłoczonym centrum miasta i zabił dziewięć osób, w tym własnego transseksualnego brata, i zranił 17 innych.

Whaley ze stoickim spokojem trzymała razem swoją zdewastowaną społeczność po horrorze. Musiała powitać Prezydent Trump do miasta, które nie było entuzjastycznie nastawione do jego wizyty. Dzieliła także scenę z gubernatorem DeWine podczas publicznego wydarzenia, na którym tysiące jej obywateli krzyczało tak głośno, że musiał „zrobić coś”. Że musi usiąść, nie mogąc dokończyć przemówienia.

Wspomina, jak gubernator zadzwonił do niej następnego dnia i powiedział, że zamierza coś zrobić w sprawie bezpieczeństwa broni. „Wzięłam mu za słowo. Lubię pracować w sposób ponadpartyjny… Stałem obok niego, gdy przedstawiał ustawę o nazwie Silne Ohio, dotyczącą bezpieczeństwa broni. A potem patrzyłam, jak nie robi absolutnie nic, by to posunąć do przodu” – wspomina z frustracją.

Zamiast tego podpisał zakaz noszenia ukrytej broni, a następnie przeforsował ustawę zezwalającą nauczycielom, kierowcom autobusów i pracownikom stołówki na noszenie broni w szkołach. Whaley mówi, że policja Ohio sprzeciwia się obu ustawom. Podobnie jak personel szkoły. „Ohio to stan zdrowego rozsądku, a dziewięciu na dziesięciu mieszkańców Ohio chce przydatnej weryfikacji” — mówi. Mimo to twierdzi, że Ohio „rządzi tyrańska mniejszość”.

Nie mogła się doczekać debaty DeWine na temat bezpieczeństwa broni, prawa do aborcji i innych kwestii, ale jak dotąd odmawia podjęcia debaty. „Myślałem, że przynajmniej wierzy w demokrację. A debata to kluczowy kamień węgielny demokracji – podkreśla.

Nan Whaley
Nan Whaley popiera strajkujących robotników z Ohio. (Dzięki uprzejmości kampanii Whaley/Stephens)

Podobnie jak wiele innych stanów w 2022 r. zgadza się, że demokracja jest w głosowaniu, a republikańska partia państwowa jest zdominowana przez negujących wybory. Republikański kandydat do Senatu Narodowego JD Vance jest popieranym przez Trumpa negacjonistą wyborczym występującym przeciwko Demokratom Tim Ryan w zaciętym wyścigu. Whaley również idzie łeb w łeb z DeWine w niektórych ostatnich sondażach.

„Ufam, że kobiety uratują sytuację w tych wyborach. Wiem, o co toczy się gra – dosłownie o życie i śmierć ludzi w związku z dostępem do aborcji oraz o przyszłość naszej demokracji”. Wspiera ją jej mąż od 15 lat, Sam. „On zdecydowanie jest w tym partnerem i mam wsparcie mojej rodziny”.

Mówi, że uwielbia pracować w służbie publicznej. „Należę do klasy robotniczej. Mój tata zawsze mówił: „No cóż, możemy zrobić jedną rzecz. A to jest ciężka praca. I tak robiłem przez całe życie. To był zaszczyt móc wykonać tę pracę, to ma takie znaczenie. I jest to bardzo ważne dla przyszłości mojej społeczności, mojego stanu i mojego kraju”.

Te słowa nigdy nie były prawdziwsze. Wybór Nan Whaley ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości kobiet w Ohio i wszystkich, którzy je kochają i uważają, że konieczne jest podejmowanie własnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, a nie polityków. Wierzy, że kobiety z Ohio będą głosować masowo 8 listopada, aby to zrobić. W rzeczywistości kobiety w Ohio rejestrują się do głosowania w dziesiątkach tysięcy.

Mówi Whaley, „to, co widzę, to grupa kobiet, które są wkurzone i nie zamierzają już tego znosić”.

Aby dowiedzieć się więcej o Nan Whaley, odwiedź jej stronę internetową. Aby zarejestrować się do głosowania, przejdź do Vote.org.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button