Rozrywka

Neila Younga „The Needle and the Damage Done” to więcej niż jeden muzyk

Ikony muzyki, takie jak Janis Joplin, Kurt Cobain i Dee Dee Ramone, uzależniły się od heroiny, tracąc życie w młodym wieku. Przez lata wielu artystów napisało mocne piosenki o bólu utraty bliskich z powodu nadużywania narkotyków. W 1971 Neil Young napisał o niszczycielskich skutkach uzależnienia od heroiny w „Igła i wyrządzone szkody”. Legenda klasycznego rocka została zainspirowana do napisania piosenki po utracie dobrego przyjaciela i kolegi z zespołu w wyniku przedawkowania narkotyków. Wielu fanów wierzy, że piosenka dotyczy jednej osoby, ale reprezentuje wiele innych, którzy przegrali bitwę.

Neila Younga „Igła i wyrządzone szkody” opowiada o uzależnieniu od heroiny

Neil Young w 2015 roku | Frazer Harrison/Getty Images

Piosenka pojawiła się po raz pierwszy w 1972 roku Younga Zbiór album, który zawierał hity „Heart of Gold” i „Old Man”. Do albumu wybrał akustyczny występ na żywo z 1971 roku „The Needle and the Damage Done”.

Według Fandomu piosenka była również na kanale Young Dekada album kompilacyjny. Na odręcznych notatkach towarzyszących wydaniu piosenkarka „After the Gold Rush” napisała: „Nie jestem kaznodzieją, ale narkotyki zabiły wielu wspaniałych ludzi”.

Na albumie 2007 Na żywo w Massey Hall 1971Neil Young przedstawił piosenkę, mówiąc: „Widziałem wielu wspaniałych muzyków, których nikt nigdy nie widział z tego czy innego powodu. Ale, o dziwo, te naprawdę dobre, których nigdy nie widziałeś, były spowodowane heroiną, a to zaczęło się powtarzać w kółko, i zdarzyło się to komuś, o którym wszyscy wiedzieli, więc po prostu napisałem krótką piosenkę.

O kim jest „Igła i wyrządzone szkody” Neila Younga?

Według Songfacts, „Igła i wyrządzone szkody” Neila Younga dotyczy „zażywania heroiny i tego, co w końcu ci zrobi”.

Young podobno napisał piosenkę o Dannym Whitten, oryginalnym członku Crazy Horse, który zmarł z przedawkowania po długiej walce z uzależnieniem od heroiny. Wokalista „Cinnamon Girl” zatrudnił Crazy Horse w 1971 roku, aby pojechał z nim w trasę, ale po tym, jak Whitten wielokrotnie pojawiał się na haju i nie był w stanie utrzymać gitary, Young był sfrustrowany.

„Young go zwolnił, dał Whittenowi 50 dolców (na odwyk) i bilet lotniczy z powrotem do Los Angeles” – mówi Songfacts. „Po dotarciu do LA Whitten przedawkował alkohol i Valium, co go zabiło”.

Kilka miesięcy później Young stracił przyjaciela, roadie Bruce’a Berry’ego, który przedawkował heroinę.

„Igła i wyrządzone szkody” Neila Younga stał się hymnem dla ludzi, którzy walczyli z uzależnieniem od heroiny. Legendarny piosenkarz i autor tekstów, Randy Newman, powiedział American Songwriter: „Igła i szkody wyrządzone poruszają mnie za każdym razem, gdy to słyszę, bez względu na to, ile razy to słyszę. Uwielbiam tę melodię i całe jej nastawienie. Oczywiście, wszyscy znamy kogoś, kto zmarł z przedawkowania, więc jest to treść, która jest potężna. Ale co więcej, piosenka naprawdę świetnie się trzyma”.

Inni artyści, którzy nagrali tę przejmującą piosenkę

” src=”https://www.youtube.com/embed/cpv1BmQElhw?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”akcelerometr; Automatyczne odtwarzanie; schowek-zapis; zaszyfrowane media; żyroskop; obraz w obrazie” allowfullscreen>

Kilku innych artystów poczuło związek z „The Needle and the Damage Done” Neila Younga i nagrało swoje wersje tej kultowej piosenki.

Podczas trasy koncertowej Red Hot Chili Peppers w 1993 roku znany basista Flea często pojawiał się na scenie, aby wykonać akustyczną wersję piosenki. Był to emocjonalny hołd złożony przyjacielowi i koledze z zespołu, Johnowi Frusciante. Główny gitarzysta tymczasowo opuścił zespół w 1992 roku, walcząc z uzależnieniem od heroiny.

W 1995 roku The Pretenders wykonali piosenkę na cześć Shannona Hoona, frontmana Blind Melon, który zmarł z powodu przedawkowania narkotyków. The Pretenders stracili również swojego głównego gitarzystę, Pete’a Farndona, w 1983 roku z powodu uzależnienia od heroiny.

Ponadto Dave Matthews często grał „The Needle and The Damage Done” w 2010 roku podczas swoich występów na żywo, w tym samym roku Young został wybrany Osobą Roku MusiCares. Organizacja non-profit założona przez Recording Academy oferuje programy naprawcze i określa się jako „sieć bezpieczeństwa wspierająca zdrowie i dobro społeczności muzycznej”.

Inni artyści, którzy wykonali cover przeboju, to Eddie Vedder, Gregg Allman, Seether, Tori Amos i Jewel. Far Out twierdzi, że „The Needle and the Damage Done” jest „prawdopodobnie najlepszą antynarkotykową piosenką, jaką kiedykolwiek usłyszysz”.

Jak uzyskać pomoc: W USA skontaktuj się z Administracja ds. nadużywania środków odurzających i zdrowia psychicznego infolinia pod numerem 1-800-662-4357.

POWIĄZANE: Bruce Springsteen zarobił tuzin przebojów z pierwszej dziesiątki na liście Billboard Hot 100, jednak miejsce nr 1 mu się umyka

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button