Aktualności

NHS 111 został dotknięty poważnym cyberatakiem, a opinia publiczna ostrzegła, że ​​spodziewa się opóźnień w weekend

Osoby szukające pomocy medycznej dzwoniąc pod numer NHS 111 są ostrzegane, że spodziewają się opóźnień z powodu poważnej awarii systemu komputerowego spowodowanej cyberatakiem.

Kwestia bezpieczeństwa wpłynęła na system używany do wysyłania karetek pogotowia, umawiania wizyt poza godzinami pracy i wystawiania recept w nagłych wypadkach.

Obawia się, że problemy techniczne mogą nie zostać w pełni rozwiązane do przyszłego tygodnia, a ludzie są ostrzegani, że odebranie połączeń NHS 111 w ten weekend może potrwać dłużej.

Advanced, firma świadcząca usługi cyfrowe dla NHS 111, powiedziała, że ​​cyberatak został zauważony w czwartek o 7 rano i że jako środek ostrożności natychmiast odizolowali wszystkie swoje środowiska związane ze zdrowiem i opieką. Firma wskazała, że ​​problem może nie zostać w pełni rozwiązany do przyszłego tygodnia.

Simon Short, dyrektor ds. operacyjnych w Advanced, powiedział: „Wczesna interwencja naszego zespołu reagowania na incydenty dotyczyła niewielkiej liczby serwerów reprezentujących 2% naszej infrastruktury medycznej i opieki.

„Ochrona usług i danych jest najważniejsza w działaniach, które prowadzimy i podejmujemy. Kontynuujemy współpracę z NHS oraz organami służby zdrowia i opieki, a także naszymi partnerami w zakresie technologii i bezpieczeństwa, koncentrując się na przywracaniu wszystkich systemów w weekend i na początku przyszłego tygodnia”.

Narodowa Agencja ds. Przestępczości stwierdziła, że ​​​​jest „świadoma incydentu cybernetycznego” i współpracuje z Advanced.

Walijski Pogotowie Ratunkowe określił awarię jako „znaczną”, „poważną” i „dalekosiężną” i stwierdziła, że ​​dotyczy ona wszystkich czterech narodów Wielkiej Brytanii.

Pogotowie ratunkowe powiedziało, że partnerzy w całej Walii „opracowali i wdrożyli plany, aby usługi mogły nadal działać”.

Ostrzegł, że weekend będzie bardziej pracowity niż zwykle dla NHS 111 Wales i powiedział, że podczas gdy zdolność do odbierania połączeń jest „maksymalizowana” przez pogotowie ratunkowe i lokalne rady zdrowia, „odbieranie połączeń może potrwać dłużej i dziękujemy publiczność za ich cierpliwość”.

Usługa NHS 111 została dotknięta cyberatakiem (zdjęcie: Dinendra Haria/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Jednak NHS powiedział, że obecnie zakłócenia są minimalne i monitoruje sytuację.

Rzecznik NHS England powiedział: „Usługi NHS 111 są nadal dostępne dla pacjentów, którzy źle się czują, ale jak zwykle w nagłych wypadkach zadzwoń pod numer 999”.

Rzecznik rządu szkockiego powiedział, że był świadomy zgłoszonych zakłóceń w jednym z systemów dostawców IT NHS Scotland i „współpracuje ze wszystkimi radami ds. zdrowia we współpracy w czterech krajach z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego i dostawcą, aby w pełni zrozumieć potencjalny wpływ ”.
Powiedział, że istnieją „plany ciągłości”.

Rzecznik Departamentu Zdrowia Irlandii Północnej powiedział, że pracują nad ograniczeniem zakłóceń do minimum. Powiedział: „Jako środek ostrożności, aby uniknąć ryzyka dla innych krytycznych systemów i usług, dostęp do usług firmy z systemu opieki zdrowotnej i społecznej (HSC) został wyłączony, podczas gdy incydent jest opanowany.

„Wszczęto działania awaryjne dla dotkniętych organizacji i obszarów HSC”.

Magazyn branżowy Pulse doniósł, że NHS England ostrzegł lekarzy rodzinnych w Londynie, że mogą zobaczyć zwiększoną liczbę pacjentów wysyłanych do nich przez NHS 111 w wyniku problemu technicznego.

Ujawnili list, w którym stwierdzono, że awaria spowodowała, że ​​111 osób obsługujących połączenia „pracowało na papierze”, co negatywnie wpłynęło na czas reakcji. Poprosił przychodnie lekarzy rodzinnych o „zarządzanie połączeniami tam, gdzie to możliwe”, a nie kierowanie na 111.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button