Aktualności

Niektórzy fani, próbując gonić sukces TikTok za pomocą wideo, uważają, że Instagram stał się bezużyteczny

Można zgadnąć, że otwierając dziś rano Instagram, spodziewałeś się zobaczyć kilka rzeczy: zdjęcia z wakacji influencerów, zdjęcia talerzy z lokalnej restauracji, a nawet zdjęcia psa twojego przyjaciela. Zamiast tego to, co napotkałeś, było najprawdopodobniej zupełnie inne: atak krzyczących filmów i postów z kont, których nigdy nie śledziłeś. Pomimo tego, że kiedyś był spokojną przestrzenią – a przynajmniej taką, która pozostawała niejasno przyjemna w użyciu – Instagram stał się pozornie zupełnie inną platformą niemal z dnia na dzień, taką, która przekształca się w coś, co większość użytkowników uważa za całkowicie bezużyteczne.

Przez kilka lat, aż do lata 2020 r., Instagram dokonywał trudnego wyczynu: pomimo złej prasy, stając się skrótem niszczącej kultury porównawczej (np.: „Instagram kontra rzeczywistość) i ludzie zakochują się w byciu online, to była jedną z niewielu platform, na których przeciętny użytkownik nadal lubił spędzać czas.

Podczas gdy w połowie i pod koniec 2010 roku Twitter popadł w cykliczne debaty o wojnie kulturowej, Facebook stał się synonimem wściekłych boomerów, a TikTok pojawił się jako niezdrowo uzależniający wpadka w czasie, Instagram zapewnił względne wytchnienie od ryczącego hałasu i monotonii, które towarzyszyły innym aplikacjom. . Miał swoje problemy, ale dla wielu użytkowników czuł się inaczej: ta jedna przestrzeń, która zdołała nie czuć się całkowicie toksyczna.

Było to w dużej mierze spowodowane tym, czym był Instagram. Zwykle nie był wypełniony opiniami ani niczym szczególnie konfrontacyjnym, a dla większości użytkowników zawierał osoby, które faktycznie znali. Było to miejsce, w którym można było otrzymywać aktualizacje od prawdziwych przyjaciół, rodziny i osób, które spotkałeś kiedyś na przyjęciu domowym. Istniały też oczywiście zachęty, aby przesyłane pliki były estetyczne lub przynajmniej interesujące. Nawet reklamy próbowały dopasować się do tego briefu, dzięki czemu były mniej inwazyjne niż te na innych platformach.

Częścią apelu było również to, że zawsze wiedziałeś, co dostajesz, kiedy otwierasz Instagram: od jego uruchomienia w 2010 roku, poza zmianami estetycznymi i z wyjątkiem wprowadzenia Stories, jego podstawowa funkcja prawie nie odbiegała od pierwotnej. To było spokojne i przeważnie przyjemne i pomogło wielu użytkownikom się wyłączyć.

Brytyjski muzyk Tom Rosenthal nagrywa treści na swoje konto TikTok. Dominacja aplikacji w sferze mediów społecznościowych sprawiła, że ​​inne platformy zmieniły swoje funkcje (fot. AFP via Getty Images)

Tak było do czasu ogłoszenia w sierpniu 2020 r., Kiedy Instagram uruchomił Reels: naśladowcę TikTok krótkich, „przekąskowych” filmów, które z dnia na dzień stały się nieuniknioną częścią osi czasu większości użytkowników. Te filmy były przyziemne i brakowało im kreatywności, którą można znaleźć w TikTok, często nastawionych na rozdzierające uszy dźwięki, które odtwarzały się automatycznie, jeśli przypadkowo klikniesz jeden podczas próby przewinięcia. I częściej niż nie – przynajmniej początkowo, a zwłaszcza od wpływowych – większość Reels wydawała się być po prostu ponownie wykorzystana TikToks: pobrana, a następnie przesłana na Instagram, z wibrującym znakiem wodnym nuty w rogu.

Ten ruch spotkał się z przewracaniem oczami. To było przejrzyste – użytkownicy wiedzieli, że Instagram stara się odciąć sukces TikTok. Ale pomimo negatywnej reakcji, Reels łatwo było zignorować, pojawiały się tylko wtedy, gdy obserwowani przez Ciebie influencerzy przesłali jeden i czasami na stronie Discover. Ale wkrótce, po tym, jak krążyły plotki, że Instagram nagradza tych, którzy przesłali Reels, zwiększonym zaangażowaniem, coraz więcej użytkowników zaczęło je tworzyć.

W ciągu kilku miesięcy na dole ekranów użytkowników pojawiła się zakładka Rolki, a wkrótce potem Instagram ogłosił, że wideo będzie teraz jednym z głównych celów firmy. W maju 2022 r. zakończył się ostatni etap przejęcia Reels, z wiadomością, że Instagram nie tylko uczyni Reels częścią głównych osi czasu użytkowników, ale także zacznie udostępniać użytkownikom więcej treści z kont, których nie śledzą. zwykle w postaci rolek.

Instagram nie jest osamotniony w swoim stopniowym przejściu na wideo: większość platform maniakalnie zmienia teraz swoją podstawową funkcjonalność, aby spróbować przyciągnąć część odbiorców TikTok (nawet Twitter rozpoczął wdrażanie karty wideo w stylu TikTok, mimo że jest to zasadniczo sprzeczne z tym, do czego większość ludzi używa Twittera). Ale podejmowanie tej decyzji przez Instagram wydaje się wyjątkowo katastrofalne. Chociaż pozornie zmiana w kierunku bycia bardziej podobnym do TikTok może wydawać się logiczna, gdy dominacja TikTok rośnie, może to być zgubą Instagrama, tracąc to, co czyniło go wyjątkowym i zraziając w tym czasie odbiorców.

Częścią problemu ze wszystkimi platformami – nie tylko Instagramem – próbującym włączyć treści wideo o niewielkich rozmiarach do swojej oferty dla użytkowników jest to, że pogląd na to, co TikTok osiągnął, a zatem, co te platformy muszą zrobić, aby skopiować TikTok, był ogromny nadmiernie uproszczony. Podczas gdy TikTok bez wątpienia wzbudził zainteresowanie filmami, które zaspokajają nasze skrócenie czasu koncentracji, to, co sprawia, że ​​ludzie pozostają w aplikacji przez wiele godzin, nie jest to, że jest ona pełna krótkich klipów: to ze względu na wyrafinowanie algorytmu TikTok.

Algorytm TikTok zyskał niemal mityczny status, odkąd aplikacja zyskała globalną popularność podczas pandemii. Jest postrzegany jako magiczne, ale nieprzejrzyste narzędzie, które dostarcza widzom treści, które chcą zobaczyć, pozornie lepsze, szybsze i dokładniejsze niż jakakolwiek inna platforma. Firma ujawniła pewne przecieki, które wskazują, jak działa algorytm, ale żaden z nich nie zawiera wystarczających informacji, aby inne platformy mogły w znaczący sposób zastosować jego metody. Oznacza to, że gdy TikTok pokaże Ci film, który Ci się podoba, prawdopodobnie spodoba Ci się następny, który pokazuje Ci tak samo – ale kiedy Instagram pokazuje Ci Rolkę, jest to porównawcza ruletka, czy następny, który zobaczysz, utrzyma Twoje Uwaga.

Czarna młoda kobieta filmuje siebie tańczącą w domu, aby podzielić się nią w mediach społecznościowych
Algorytm TikTok jest tak wyrafinowany, że może przewidzieć, co użytkownicy chcą zobaczyć z większą dokładnością (zdjęcie: Getty Images)

Nawet poza algorytmem, inne problemy pozostają, szczególnie gdy spojrzysz na to, z czym większość użytkowników kojarzy Instagram. Jak powiedziałem wcześniej, TikTok stał się coraz bardziej znany z kreatywności i zabawy, i chociaż Instagram nie jest całkowicie bezmyślny w porównaniu, użytkownicy TikTok są gotowi oglądać skecze, monologi polityczne, dowcipy, długie historie i inne rodzaje treści po otwarciu aplikacja – treści, które po prostu nie są intuicyjne dla Instagrama.

Chociaż niekoniecznie musi tak być, a użytkownicy Instagrama mogą próbować tworzyć tego typu treści i przesyłać je jako Reel, większość twórców Reel nie próbuje publikować niczego wymagającego ogromnego wysiłku twórczego. Rezultatem są filmy, które są w większości stosunkowo nudne. Ale to nie powstrzymuje ich przed pokazywaniem użytkownikom tak często, jak gdyby były interesujące; oznacza to, że kanały na Instagramie składają się z szybko rosnącego odsetka treści, które użytkownicy aktywnie nie lubią.

To, co najbardziej sprawia, że ​​to wszystko jar, to momenty, w których oryginalna zawartość zdoła się przebić: chwile, gdy po przewinięciu morza reklam, losowych kont, których nie obserwujesz, i skrzeczących rolek ustawionych na piosenki Harry Styles, widzisz obraz od ciotki, influencera, którego lubisz, lub starej współlokatorki. Treści, które użytkownicy zarejestrowali na Instagramie, są tam, ale są umieszczane tylko sporadycznie (i bezsensownie) wśród treści, o które nikt nigdy nie prosił. Wygląda to na kryzys tożsamości i dla większości użytkowników sprawia, że ​​korzystanie z aplikacji jest stresujące, pomimo lat szukania jej jako ulgi.

Ponieważ Instagram był jedną z pierwszych dużych platform mediów społecznościowych, które istniały – i z tych pierwszych dużych platform, jedyną, która nie odnotowała zahamowania swojego rozwoju, jak Twitter i Facebook – może wydawać się niezgłębione, że może kiedykolwiek wymrzeć. Ale użytkownicy są coraz bardziej zmęczeni zmiany, które wprowadził Instagram, nazywając aplikację bezużyteczną i szczerze mówiąc, że aktualizacje mogą skłonić ich do ostatecznego zakończenia.

Próbując wykorzystać sukces innej platformy, Instagram mógł popełnić fatalny błąd, zapominając, dlaczego ludzie w ogóle korzystają z Instagrama. Może liczyć na zmianę tego poglądu – że użytkownicy dojdą do radykalnej wizji Instagrama, zanim go opuszczą. Jednak już teraz wydaje się jasne, który z tych dwóch wyników jest bardziej prawdopodobny.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button