Aktualności

Obawy, że legalizacja hulajnóg elektrycznych może doprowadzić do większej liczby pożarów domów, ponieważ baterie mogą „eksplodować”

Istnieją obawy, że rządowy plan legalizacji e-skuterów może doprowadzić do większej liczby pożarów domów.

Szefowie straży pożarnej podnieśli alarm po gwałtownym wzroście liczby incydentów związanych z akumulatorami litowo-jonowymi stosowanymi w e-skuterach i e-rowerach.

Obecnie ludzie mogą jeździć pojazdami elektrycznymi tylko w około 30 miastach, w których testowane są systemy wynajmu.

Uważa się jednak, że prywatnie zakupiono nawet milion e-skuterów, mimo że w ostatnich latach nie wolno ich używać na drogach publicznych.

Wygląda na to, że rząd ma teraz wprowadzić nowe przepisy, aby „rozprawić się” z kwestiami bezpieczeństwa.

Eksperci branżowi powiedzieli i na początku tego tygodnia uważają, że Wielka Brytania może stać się największym rynkiem hulajnóg elektrycznych w Europie w oparciu o ich obecną popularność, pomimo obaw opinii publicznej o zagrożeniach zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Podobnie jak w telefonach komórkowych i laptopach, akumulatory w hulajnogach elektrycznych są ładowane za pomocą kabla podłączonego do normalnego gniazdka.

Jednak Krajowa Rada Komendantów Straży Pożarnych stwierdziła, że ​​„czasami” baterie mogą „zawieść się katastrofalnie, mogą „wybuchnąć” i/lub doprowadzić do szybko rozwijającego się pożaru”.

Komendanci straży pożarnej zauważyli w ostatnich latach wzrost liczby incydentów związanych z bateriami litowymi w e-skuterach i rowerach elektrycznych (zdjęcie: Bedfordshire Fire and Rescue Service)

Niewłaściwa utylizacja akumulatorów litowo-jonowych w ogólnych odpadach domowych i recyklingowych może również prowadzić do „znacznych” pożarów odpadów – dodali.

Londyńska Straż Pożarna uczestniczyła w 28 pożarach związanych z hulajnogami i rowerami elektrycznymi w 2020 r., a liczba ta wzrosła w ubiegłym roku ponad dwukrotnie, do 74 incydentów. W bieżącym roku serwis uczestniczył już w 30 takich incydentach.

W listopadzie ubiegłego roku e-skuter stanął w płomieniach w londyńskim pociągu metra na stacji Parsons Green, pozostawiając podróżnych kaszlących i łapiących powietrze.

Szokujący incydent doprowadził do tego, że Transport for London zakazał korzystania z hulajnóg elektrycznych w metrze.

Usługa Tyne and Wear Metro wprowadziła podobny zakaz, a Merseyrail powiedział, że rozważa ten ruch „wraz z resztą brytyjskiego przemysłu kolejowego”.

Krajowe dane dotyczące pożarów związanych z hulajnogami i rowerami elektrycznymi nie są jeszcze dostępne, ale wiele służb odnotowało incydenty.

West Midlands powiedział, że w 2020 r. było ich trzy, a w 2021 r. siedem.

Straż pożarna w Bedfordshire wydała ostrzeżenie w październiku zeszłego roku po tym, jak uczestniczyła w poważnym pożarze domu „spowodowanym przez wadliwą hulajnogę elektryczną, która mogła być śmiertelna dla mieszkańców, ale na szczęście nikt nie został ranny”.

Manchester, Anglia - 24 listopada: Kobieta jeździ skuterem elektrycznym na ścieżce rowerowej przez centrum Manchesteru w dniu 24 listopada 2021 r. w Manchesterze w Anglii.  Policja Greater Manchester twierdzi, że w zeszłym roku skonfiskowała prawie 150 hulajnóg elektrycznych za nielegalną jazdę lub udział w wypadku.  Obecnie hulajnogi elektryczne mogą być używane na drogach publicznych tylko wtedy, gdy są wynajmowane w ramach testów wspieranych przez rząd.  (Zdjęcie: Christopher Furlong/Getty Images)
Kobieta jeździ na hulajnodze elektrycznej po ścieżce rowerowej biegnącej przez centrum Manchesteru, gdzie hulajnogi elektryczne mogą być używane na drogach publicznych tylko wtedy, gdy są wynajmowane w ramach testów wspieranych przez rząd (zdjęcie: Christopher Furlong/Getty)

Serwis powiedział, że jego zespół ds. Ochrony stwierdził, że „skutery pochodzące od tańszych sprzedawców detalicznych lub online od zagranicznych producentów mogą być zawodne i bardziej podatne na zapalenie”.

Oficer śledztwa przeciwpożarowego Matt Cullen powiedział wtedy: „Widzieliśmy, że gdy te baterie i ładowarki zawodzą, robią to z dzikością, która może pozostawić mieszkańcom kilka bezpiecznych opcji ucieczki.

„Te rowery i skutery są często przechowywane i ładowane na drogach ewakuacyjnych w domach lub w miejscach publicznych, więc gdy wybuchnie pożar, drogi ewakuacyjne są blokowane, co natychmiast sprawia, że ​​i tak już poważna sytuacja jest znacznie bardziej przerażająca dla zaangażowanych osób”.

W Bristolu, gdzie trwa jeden z największych systemów wynajmu, około 200 wypożyczonych e-skuterów i setki akumulatorów zostało uszkodzonych, gdy w styczniu w magazynie, w którym były przechowywane, wybuchł pożar.

Voi, firma prowadząca program wynajmu, powiedziała, że ​​dochodzenie przeprowadzone przez straż pożarną Avon i Somerset wykazało, że przyczyna była „przypadkowa z powodu awarii elektrycznej”.

Dyrektor generalny Jack Samler dodał: „Wszystkie incydenty traktujemy niezwykle poważnie, szczególnie jeśli chodzi o służby ratownicze.

„Ściśle współpracowaliśmy z Avon Fire and Rescue Service, aby dokładnie zbadać i wdrożyć wszystkie niezbędne środki, aby ta sytuacja się nie powtórzyła, w tym dokładnie kontrolować procesy i praktyki we wszystkich miejscach, w których praca jest wykonywana w imieniu Voi”.

Radni Avon i Somserset ostrzegli, że incydenty pożarowe związane z bateriami do hulajnóg elektrycznych są „rosnącym problemem” podczas spotkania z władzami straży pożarnej.

Zgodnie z zapisami rady, komendant straży pożarnej odpowiedział, że „chociaż był to nowy problem… służba już szukała lepszych sposobów reagowania na te incydenty pod względem technologii i reakcji operacyjnej”.

Firma ubezpieczeniowa z Zurychu powiedziała, że ​​w ciągu trzech lat trzykrotnie zgłaszała roszczenia dotyczące baterii litowych, z których większość była spowodowana wadliwymi bateriami, niewłaściwymi ładowarkami i zbyt długimi ładowaniem przedmiotów.

Winne są również baterie innych producentów, które można tanio kupić w Internecie – i które nie zawsze spełniają normy bezpieczeństwa.

Ostatnie roszczenia obejmują 83 000 funtów wypłaty po tym, jak e-rower spłonął w garażu i inny, który eksplodował w sypialni klienta, powodując 14 000 funtów szkód, powiedział Zurich.

Szef działu roszczeń majątkowych firmy, Alastair Thomson, powiedział: „W związku z szybkim wzrostem liczby e-skuterów musimy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów w domu, a także w drodze.

„Płomień baterii litowych już rośnie i ważne jest, aby ludzie byli świadomi, jak bezpiecznie przechowywać i ładować urządzenia.

„W zeszłym roku widzieliśmy wiele pięciocyfrowych roszczeń z powodu pożarów baterii, w wyniku których domy ludzi zostały uszkodzone, a dobytek zrujnowany. Pożary baterii litowych mogą stać się częstsze, chyba że zrobimy więcej, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat zagrożeń.

„Zdecydowanie zachęcamy do kupowania akcesoriów od renomowanych firm, postępowania zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi ładowania i unikania pozostawiania naładowanych akumulatorów, gdy wychodzą z domu.”

Zastępca komisarza Londyńskiej Straży Pożarnej ds. Bezpieczeństwa Pożarowego, Paul Jennings, dodał: „Zaobserwowaliśmy wzrost liczby pożarów związanych z e-rowerami i e-skuterami, a ważne osoby są świadome zagrożeń.

„Te przedmioty są często przechowywane i ładowane na drogach ewakuacyjnych w domach lub w miejscach publicznych, więc gdy wybuchnie pożar, drogi ewakuacyjne są blokowane, co natychmiast sprawia, że ​​i tak już poważna sytuacja jest znacznie bardziej przerażająca.

„Wiemy, że akumulatory litowo-jonowe są podatne na awarię, jeśli używane są nieprawidłowe ładowarki. Wiele z tych incydentów dotyczy baterii pochodzących z Internetu, które mogą nie spełniać odpowiednich norm bezpieczeństwa”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button