Rozrywka

Od ZUM po seksie do „martwiącej” czarnej zasłony na oczach, dr Zoe Williams odpowiada na TWOJE pytania

NASZE ciała mogą czasami wydawać się trochę tajemnicze.

Jemy, śpimy, pracujemy, ćwiczymy, a nasze ciała mają tendencję do radzenia sobie z różnymi rzeczami, najczęściej nawet nie myśląc o tym, co robią lub co dzieje się w środku.

1

Ale kiedy coś pójdzie nie tak lub kiedy walczymy z chorobą lub infekcją i uczuciem złej pogody, zmiany w twoim ciele – oznaki i symptomy, że coś może być nie tak – są tym, czego szukają lekarze pierwszego kontaktu, tacy jak ja.

Wiedza o tym, co jest dla Ciebie normalne, jest bardzo ważna, od guzków i guzków po nawyki jelitowe, więc możesz nas ostrzec, jeśli coś jest inne niż zwykle.

Oto pytania czytelników z tego tygodnia. . .

P: Wydaje mi się, że po seksie mam infekcje dróg moczowych (ZUM), jak mogę temu zapobiec? Używamy prezerwatyw, jakieś rady?

Jo Wilson ujawnia diagnozę raka szyjki macicy – ​​12 znaków, które musisz znać
Myślałem, że moje nocne poty sprowadzają się do menopauzy - prawda była szokująca

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest oddawanie moczu zaraz po seksie.

ZUM są zwykle powodowane przez bakterie z naszego kału, które przedostały się do cewki moczowej (przewodu, z którego wyprowadzamy mocz), a następnie do pęcherza moczowego.

Otwór cewki moczowej znajduje się między wewnętrznymi wargami sromowymi (wargi sromowe mniejsze) sromu, gdzie znajduje się poniżej łechtaczki i powyżej otworu pochwy, więc u kobiet znajduje się blisko odbytu.

Męska cewka moczowa otwiera się na czubku penisa, znacznie dalej, dlatego ZUM są o wiele częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

W każdym gramie kału znajdują się miliardy bakterii i zwykle jest to rodzaj bakterii o nazwie E.coli, który powoduje ZUM.

Wystarczy kilka żywych, aby dostać się do cewki moczowej i narazić nas na infekcję.

Zawsze zaleca się wycieranie od przodu do tyłu po skorzystaniu z toalety, ponieważ ten nawyk zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii E.coli z odbytu do cewki moczowej.

Podczas seksu jest bardzo prawdopodobne, że niektóre bakterie zostaną przeniesione z odbytu do cewki moczowej. Więc siusiu zaraz potem wypłucze robaki z cewki moczowej, zanim zdążą wywołać jakąkolwiek infekcję.

P: PO wielokrotnym uderzeniu doświadczyłem migających świateł i czarnej zasłony na oczach.

Jestem zmęczona i cierpię na ból szyi. Czekam na neurologa. Co to mogło być?

A: Te objawy zaburzeń widzenia są dość niepokojące, zwłaszcza w kontekście wielu udarów.

Migające światła i czarna zasłona częściowo zasłaniająca widzenie mogą mieć wiele przyczyn – jedną z nich jest oderwanie siatkówki z tyłu oka.

Można to podejrzewać, jeśli miganie rozpoczęło się nagle i widzisz powtarzające się błyski. Odwarstwienie siatkówki jest poważne i może prowadzić do trwałej utraty wzroku, jeśli nie jest leczone, dlatego pilna ocena u okulisty jest konieczna, jeśli podejrzewa się, że jest to przyczyna.

Warto zauważyć, że wiele osób, zwłaszcza starszych, ma męty i błyski, które nie są oznaką niczego poważnego.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli mają je od dłuższego czasu, nie pogarszają się i nie mają wpływu na wzrok.

Jest to zwykle spowodowane nieszkodliwym procesem zwanym tylnym odwarstwieniem ciała szklistego (PVD), podczas którego zmienia się żel wewnątrz oka.

Inną przyczyną mogą być blokady w tętnicach zaopatrujących oczy lub tymczasowe blokady naczyń krwionośnych w mózgu, zwane przejściowymi atakami niedokrwiennymi lub TIA.

TIA jest tym samym co udar, z tą różnicą, że objawy trwają tylko przez krótki czas. TIA występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu zostaje zablokowane, ale blokada samoczynnie się usuwa.

TIA jest również znany jako mini udar i jest głównym znakiem ostrzegawczym udaru, dlatego wymaga pilnej pomocy medycznej.

Fakt, że czekasz na wizytę neurologa, pozwala mi przypuszczać, że przeszedłeś już serię badań, które wykluczyły cokolwiek zbyt poważnego. Neurolog może rozważyć inne przyczyny, w tym migrenę.

Dlaczego serca mogą się powiększać

P: CZY MOGŁABYŚ UDZIELIĆ PROSIMY O WIADOMOŚCI O POWIĘKSZONEJ SERCE, Dr Zoe?

A: Powiększone serce oznacza wzrost wielkości serca w porównaniu z tym, co uważa się za normalne dla wielkości danej osoby. Termin medyczny to „kardiomegalia”.

Nie jest to choroba sama w sobie, ale jest to znak, że inny stan zdrowia wpływa na serce.

Można go podzielić na dwa różne typy. Pierwszy to rozszerzone komory serca, które sprawiają, że jest ono duże. Nazywa się to „kardiomiopatią rozstrzeniową” i może wpływać na zdolność serca do prawidłowego pompowania i prowadzić do niewydolności serca.

Druga jest spowodowana pogrubieniem mięśniowych ścian serca i nazywamy to „przerostem”. Czasami sportowcy lub kobiety w ciąży dostają niewielkiego przerostu i to jest dobre.

To serce przystosowuje się do silniejszego pompowania, dlatego sportowcy często mają bardzo niskie tętno spoczynkowe, ponieważ serce może być wydajniejsze z każdą pompą.

Jednak czasami hipertrofia jest spowodowana tylko w lewej komorze serca, ponieważ serce musi pompować zbyt duże ciśnienie.

Dzieje się tak w przypadku nadciśnienia (wysokiego ciśnienia krwi) i stanu zwanego zwężeniem zastawki aortalnej, w której zwężona jest główna tętnica pobierająca krew z serca (aorta).

Te pogrubione ściany mogą powodować osłabienie, sztywnienie i utratę elastyczności lewej komory, co może uniemożliwić zdrowy przepływ krwi. Istnieje również genetyczna choroba serca, zwana kardiomiopatią przerostową.

Tutaj dotknięte geny powodują, że ściany lewej komory stają się grubsze niż normalnie. Może to być szczególnie niebezpieczne u sportowców, ponieważ powtarzające się treningi pogarszają problem, a ściana mięśniowa może stać się tak gruba, że ​​zatrzymuje normalny przepływ krwi do i z serca.

To jest stan, który spowodował, że Fabrice Muamba doznał zatrzymania akcji serca podczas gry w ćwierćfinałowym meczu FA Cup w 2012 roku. To powiększone serca w pigułce i mam nadzieję, że dostarczyło ci informacji, których szukałeś.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button