Oficjalne nazwy Pentagonu 4 kraje utrudniające eliminację broni jądrowej

Colin Kahl, podsekretarz obrony USA ds. polityki w administracji Bidena, ostrzegł, że na drodze do wyeliminowania broni jądrowej stoją cztery kraje.
Przedstawiciel Pentagonu zwrócił uwagę na zagrożenia nuklearne ze strony Rosji, Chin, Korei Północnej i Iranu.
Jego komentarze pochodzą z wypowiedzi irańskiej grupy opozycyjnej Newsweek że Teheran nie zrezygnuje z planów pozyskania bomby atomowej, mimo że w piątek wznowiono w Wiedniu rozmowy na temat programu atomowego tego kraju.
Kahl powiedział w piątek, że powstrzymanie wyścigu zbrojeń nuklearnych było największym wyzwaniem od zakończenia zimnej wojny.
Na konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) w Nowym Jorku przytoczył retorykę Rosji po inwazji na Ukrainę jako jeden z przykładów barier uniemożliwiających eliminację broni jądrowej.
NPT to umowa mająca na celu zapobieganie wzrostowi liczby broni jądrowej i promowanie współpracy w pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej.

Chung Sung-Jun/Getty Images
Według Kahla szybka ekspansja chińskiego potencjału nuklearnego i reakcja na wizytę przewodniczącej USA Nancy Pelosi w Tajpej, po której nastąpiły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej, stanowiły kolejną przeszkodę dla aspiracji NPT.
Podniósł również alarm w związku z próbami nuklearnymi Korei Północnej, a także odmową powrotu Iranu do Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA), umowy nuklearnej z 2015 roku, z której były prezydent Donald Trump wyciągnął USA.
Kahl powiedział na konferencji w piątek, że Stany Zjednoczone „uznają i potwierdzają, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić”, wynika z odczytanego przemówienia.
Powiedział, że niesklasyfikowane wersje Strategii Obrony Narodowej Pentagonu (NDS) i Przeglądu postawy nuklearnej (NPR) powinny zostać upublicznione.
Ujawniają zobowiązanie do zapewnienia nuklearnego odstraszania dla USA i ich sojuszników, forsowanie porozumień o kontroli zbrojeń i dalsze rozmowy między państwami nuklearnymi w celu zmniejszenia szansy na wojnę nuklearną.
Powiedział, że podczas gdy Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z „innymi nuklearnymi państwami zbrojnymi, gdzie to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko nuklearne”, istnieją „realistyczne oczekiwania” dotyczące tego, jak zmniejszyć ryzyko i zapewnić przejrzystość.
Raport ONZ powiedział, że Korea Północna przygotowywała się do próby nuklearnej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, poinformował w sobotę Reuters.
Przedstawiciele ONZ powiedzieli, że Korea Północna nadal rozwija swoją zdolność do produkcji materiałów rozszczepialnych w swoim głównym obiekcie nuklearnym w Yongbyon, pomimo ostrzeżeń USA, że Pjongjang jest gotowy do przeprowadzenia siódmej próby nuklearnej.
W międzyczasie wznowiono w Wiedniu rozmowy między przedstawicielami Iranu i USA mające na celu uratowanie JCPOA, choć oczekiwania na przełom są niewielkie.
Szahin Gobadi, rzecznik Organizacji Mudżahedinów z siedzibą w Paryżu, powiedział, że reżim Teheranu „nie porzuci projektu zdobycia bomby atomowej”, niezależnie od negocjacji.
„Wymagana jest stanowczość, aby zapobiec wyposażeniu fundamentalistycznej i terrorystycznej dyktatury w broń jądrową” – powiedział Gobadi. Newsweek. „Należy przywrócić rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i nałożyć na reżim kompleksowe sankcje.
„Kontynuacja negocjacji… pozwala reżimowi zyskać czas na realizację projektu nuklearnego. Negocjacje z tym reżimem podważają światowy pokój i bezpieczeństwo”.
W zeszłym miesiącu nagranie wideo w irańskich mediach państwowych chwaliło się, że Teheran może użyć swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, „by zmienić Nowy Jork w ruiny i piekło w przypadku wrogiego działania ze strony USA”.
Newsweek skontaktował się z ministerstwami obrony Chin, Rosji, Iranu i Korei Północnej w celu uzyskania komentarza.