Aktualności

Ospa małp: Dwa kolejne przypadki wirusa potwierdzone w Anglii, mówi UKHSA

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła, że ​​u dwóch osób w Anglii zdiagnozowano małpią ospę.

Osoby te pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego i nie są powiązane z poprzednim przypadkiem potwierdzonym 7 maja.

UKHSA podkreśliła, że ​​ryzyko dla ogółu społeczeństwa „pozostaje bardzo niskie”, ponieważ infekcja nie jest łatwo przenoszona i aby się rozprzestrzenić, wymagany jest bliski kontakt z zarażoną osobą.

Jeden z pacjentów jest leczony w specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych w szpitalu St Mary’s, Imperial College Healthcare NHS Trust w Londynie. Druga osoba jest izolowana i obecnie nie wymaga opieki szpitalnej.

Trwają badania nad tym, gdzie i jak nienazwana para złapała rzadką infekcję wirusową.

Ospa małp, która jest podobna do ospy prawdziwej, powoduje łagodną chorobę i większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych osób może wywołać ciężką chorobę.

Osoby bez objawów nie są uważane za zakaźne, ale UKHSA kontaktuje się ze wszystkimi, z którymi każdy pacjent mógł mieć kontakt, jako środek ostrożności, aby zapewnić szybkie leczenie, jeśli zachorują.

Dzieje się tak wkrótce po potwierdzeniu przez UKHSA niefortunnego przypadku 7 maja.

Ten pacjent niedawno wyjechał do Nigerii, gdzie prawdopodobnie zaraził się wirusem.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii został odnotowany we wrześniu 2018 r. Uważano również, że osoba ta zaraziła się infekcją w Nigerii.

Dr Colin Brown, dyrektor ds. infekcji klinicznych i pojawiających się w UKHSA, powiedział: „Kontaktujemy się z potencjalnymi przyjaciółmi, rodziną lub kontaktami w społeczności.

„Współpracujemy również z NHS, aby dotrzeć do wszelkich osób kontaktujących się z opieką zdrowotną, które miały bliski kontakt z przypadkami przed potwierdzeniem ich infekcji, aby ocenić je w razie potrzeby i udzielić porady”.

Dodał, że UKHSA i NHS mają „dobrze ugruntowane i solidne” procedury postępowania z przypadkami importowanych chorób zakaźnych.

Profesor Julian Redhead, dyrektor medyczny w Imperial College Healthcare NHS Trust, powiedział: „Opiekujemy się pacjentem w naszym specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych o poważnych konsekwencjach w szpitalu St Mary’s.

„Przestrzegano wszystkich niezbędnych procedur kontroli zakażeń i ściśle współpracujemy z UKHSA i NHS England”.

Co to jest małpa ospa?

Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Następnie może rozwinąć się wysypka, zwykle zaczynająca się na twarzy, zanim rozprzestrzeni się na inne części ciała, zwłaszcza dłonie i stopy. Wysypka przechodzi przez różne etapy, zanim ostatecznie utworzy strup, który ostatecznie odpada.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button