Aktualności

Oszustwa energetyczne wzrosły, ponieważ oszuści wykorzystują kryzys kosztów życia: Oto jak uniknąć przyłapania

Nowe dane pokazują, że w tym roku nastąpił ogromny wzrost oszustw związanych z energią, ponieważ oszuści próbują wykorzystać koszty życia w kryzysie.

W pierwszym kwartale tego roku dane z Action Fraud uzyskane przez firmę Who? Pokaż oszustwa wspominające o jednej z sześciu dużych firm energetycznych wzrosły o 10 procent w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Sam styczeń przyniósł 27-procentowy wzrost rok do roku. Jednak prawdziwa liczba może być jeszcze wyższa, ponieważ wiele prób oszustwa nie jest zgłaszanych.

i przyjrzyj się oszustwom, na które musisz uważać i jak możesz uchronić się przed ich ofiarą.

O jakich oszustwach powinieneś wiedzieć?

Jedną z najczęstszych metod stosowanych przez oszustów są wiadomości phishingowe, w ramach których oszust udający dostawcę energii wysyła do klienta wiadomość e-mail z prośbą o zwrot pieniędzy z powodu błędnego obliczenia rachunku za energię.

Przykładem tego był jeden oszust udający dostawcę Eon, oferujący rabat w wysokości 85 funtów. Aby to potwierdzić, odbiorca został poinstruowany, aby kliknąć łącze i wprowadzić swoje dane bankowe.

Takie e-maile często mogą wyglądać na wiarygodne, zwłaszcza jeśli oszust „podrobił” wyświetlaną nazwę wiadomości e-mail, tak że wygląda na to, że pochodzi z oficjalnego konta.

Zdarzały się również przykłady oszustw związanych z inwestycjami energetycznymi.

Konsument zgłosił niedawno fałszywy e-mail rzekomo pochodzi z SSE, obiecując skromne, a zatem pozornie uzasadnione stopy procentowe od 1,75 do 3,74 procent na fałszywej „obligacji powiązanej ze zrównoważonym rozwojem”.

Oszuści coraz częściej stosują wysoce wyrafinowane metody, aby namierzyć swoje ofiary i żerować na obawach związanych z rosnącymi kosztami, a ich wiadomości często przypominają prawdziwą komunikację od dostawców energii.

Action Fraud ostrzegło również przed oszustwem, w ramach którego przestępcy klonują tokeny licznika przedpłaty z wstępnie załadowanym kredytem, ​​a następnie sprzedają je po obniżonej cenie.

Teoretycznie osoby kupujące sklonowane tokeny liczników mogą uzyskać znaczne oszczędności (na przykład 100 GBP kredytu kupionego za jedyne 50 GBP), ale w rzeczywistości ofiary będą płacić za zużycie energii dwukrotnie, gdy ich legalny dostawca ustali, co jest wydarzenie.

Dla tych, którzy proaktywnie chcą obniżyć rachunki za energię poprzez modernizację ekologicznych domów, w ciągu ostatnich kilku lat przyznano kilka dotacji rządowych, aby zachęcić do zakupów, w tym izolacji, pomp ciepła i innych.

Oszuści korzystają również z różnych dotacji rządowych, które mają na celu zachęcenie do korzystania z izolacji, pomp ciepła i innych produktów, podszywając się pod legalne systemy online, za pośrednictwem zimnych telefonów, a nawet na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego oszuści uderzają teraz?

Upadek kilku małych firm energetycznych stworzył atmosferę zamieszania wokół zaległych rachunków, a oszuści wykorzystują tę niepewność, by udawać firmy windykacyjne.

Który? powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony możliwością niewłaściwego przetwarzania lub kradzieży informacji o klientach, gdy firmy są likwidowane, a dane osobowe są przekazywane między brokerami energii, konsultantami ds. korespondencji, nowymi dostawcami, windykatorami i innymi stronami trzecimi.

Badania przeprowadzone przez Citizens Advice sugerują, że około pięć milionów ludzi mogło paść ofiarą takich oszustw, płacąc za usługi, które nigdy nie zostały zrealizowane.

Który? powiedział, że ważne jest, aby firmy podjęły kroki w celu odróżnienia ich prawdziwej komunikacji od oszustw, stosując najlepsze praktyki.

Jenny Ross, która? Redaktor ds. pieniędzy powiedział: „Ponieważ gospodarstwa domowe nadal odczuwają presję rosnących kosztów energii, łatwo może paść ofiarą wyrafinowanych oszustw obiecujących sposoby obniżenia rachunków za energię, a nawet oferowania zwrotów pieniędzy z powodu błędu w rozliczeniach.

„Radzimy wszystkim konsumentom, aby uważali na niechciane wiadomości e-mail, SMS-y lub listy, zwłaszcza te, które nie są adresowane do Ciebie imiennie, które mogą wymagać poufnych informacji lub poprosić Cię o zrealizowanie przelewu bankowego. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z dostawcą energii, korzystając z danych kontaktowych na jego stronie internetowej.

„Który? zachęca również dostawców energii do zapisania się do naszego przewodnika po najlepszych praktykach SMS dla firm, aby ułatwić konsumentom wykrywanie oszukańczych tekstów podszywających się pod dostawców”.

Najważniejsze wskazówki, jak uniknąć oszustwa

  • Jeśli otrzymałeś nieoczekiwany e-mail, który rzekomo pochodzi od dostawcy energii, prostym sposobem sprawdzenia jego pochodzenia jest kliknięcie nazwy nadawcy, aby wyświetlić źródłowy adres e-mail. Konsumenci mogą sprawdzić oficjalną nazwę domeny swojego dostawcy na oficjalnej stronie internetowej firmy. Twój legalny dostawca nigdy nie poprosi o dane bankowe, ponieważ ma je w rejestrze.
  • Byli klienci zlikwidowanych firm powinni uważać na wszelkie wiadomości e-mail zachęcające ich do płacenia zaległych rachunków lub długów przelewem bankowym, ponieważ jest to jedna z najmniej chronionych form płatności, których odzyskanie może być bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Każdy, kto jest byłym klientem zlikwidowanego dostawcy, będzie zarządzał swoim kontem przez firmę-następcę wyznaczoną przez Ofgem i skontaktuje się z nim w ciągu kilku miesięcy, a nie lat później, jak w przypadku tych ostatnich oszustw.
  • Konsumenci powinni zawsze unikać kupowania jakichkolwiek usług na podstawie samych zimnych połączeń i sprawdzać listę zaufanych handlowców, aby upewnić się, że mają do czynienia z legalną firmą.
  • Podczas badania inwestycji zawsze zapoznaj się z Listą Ostrzeżeń FCA (fca.org.uk/scamsmart). Następnie sprawdź, czy firma znajduje się w rejestrze FCA (fca.org.uk/register) i czy dane kontaktowe są takie same.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button