Aktualności

Po spotkaniu Biden, żona Brittney Griner wspomina „wyczerpujące 7 miesięcy”

Rodziny Brittney Griner i Paula Whelana, obywateli USA przetrzymywanych w Rosji, naciskały na uwolnienie swoich bliskich podczas oddzielnych spotkań z prezydentem Joe Bidenem w piątek. Ale krewni powiedzieli, że każdy mijający dzień wciąż wydaje się „grą w oczekiwaniu”.

Paul Whelan jest byłym amerykańskim żołnierzem piechoty morskiej uwięzionym w Rosji po aresztowaniu w 2018 r. pod zarzutem szpiegostwa. Jego siostra, Elizabeth Whelan, nazwała możliwość spotkania z Bidenem „wyjątkowym zaszczytem” i obiecała, że ​​będzie dalej bronić swojego brata i „wszystkich innych niesłusznie przetrzymywanych Amerykanów”.

„Dyplomacja zakładników jest zarówno kwestią bezpieczeństwa narodowego, jak i humanitarną” – napisała do: Newsweek. „Kiedy wrogie obce narody biorą Amerykanów i trzymają ich jako pionki, musimy wspólnie z zapałem pracować nad ponownym zjednoczeniem bezprawnie zatrzymanych z ich rodzinami i odstraszeniem tych krajów od kontynuowania tej złośliwej praktyki”.

Bliźniak Paula, David Whelan, napisał do Newsweek że rodzina jest w trakcie „gry w oczekiwanie”. Jeśli rosyjski rząd odmówi uwolnienia jego brata, nie jest pewien, jakie dalsze kroki podjąć, ale powiedział, że będą „nadal pracować na rzecz wolności Paula”.

Brittney Griner i Paul Whelan
Brittney Griner, po lewej, zatrzymana na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, a później oskarżona o nielegalne posiadanie marihuany, przybywa na rozprawę w sądzie Chimki pod Moskwą 4 sierpnia 2022 r. Paul Whelan, po prawej, były amerykański żołnierz piechoty morskiej oskarżony o szpiegostwo i aresztowany w Rosji stoi w klatce oskarżonego podczas rozprawy w sądzie w Moskwie w dniu 23 sierpnia 2019 r. Rodziny dwóch rosyjskich zatrzymanych odwiedziły w piątek prezydenta Joe Bidena, aby domagać się ich uwolnienia.
Kirill Kudryavtsev/AFP/Getty

Cherelle Griner spotkała się również z Bidenem w piątek, aby omówić nacisk Białego Domu na uwolnienie jej żony, gwiazdy WNBA Brittney Griner. W weekend na Instagramie podziękowała prezydentowi za wysiłki jego administracji.

„To był zaszczyt rozmawiać z nim bezpośrednio o Brittney, którą znamy i kochamy. Odczuwałam każdą minutę tych wyczerpujących siedmiu miesięcy bez niej. Nie mogę się doczekać dnia, w którym moja żona wróci do domu” – napisała Cherelle Griner w post, który zawierał zdjęcie jej uśmiechniętej, stojącej obok prezydenta.

W zeszłym miesiącu Brittney Griner została ukarana dziewięcioma latami więzienia po tym, jak rosyjski sąd uznał ją winną „przemytu narkotyków w celach przestępczych”. Newsweek wcześniej zgłoszony. Adwokat Maria Blagovolina powiedziała wtedy dziennikarzom, że Griner była „bardzo zdenerwowana” po jej wyroku, tak bardzo, że „prawie nie mogła mówić”.

Po piątkowych spotkaniach administracja Bidena wydała oświadczenie klasyfikujące zatrzymanie Whelana i Grinera jako „niesłuszne”. Biden podobno wypytywał także o samopoczucie członków rodziny i podkreślał swoją misję, aby zwrócić ich bliskich na ziemię amerykańską.

„Prezydent docenił możliwość dowiedzenia się więcej o Brittney i Paulu od tych, którzy ich najbardziej kochają, i przyznał, że każda minuta ich przetrzymywania to minuta za długo” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Newsweek skontaktował się z Białym Domem, Marią Blagovolina i Cherelle Griner o komentarz.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button