Aktualności

Podatek od nagłych wypadków zniechęci do inwestycji w ropę i gaz na Morzu Północnym i grozi wyższymi cenami energii, ostrzegł Rishi Sunak

Rishi Sunak został ostrzeżony, że podatek nadzwyczajny może zaszkodzić inwestycjom na Morzu Północnym.

Liderzy przemysłu naftowego i gazowego powiedzieli, że opłata – która, jak mamy nadzieję, wzrośnie do 5 miliardów funtów – grozi podważeniem prób przyciągnięcia inwestycji do Wielkiej Brytanii.

Kanclerz, odwiedzając Net Zero Technology Center w Aberdeen, był później gospodarzem spotkania z Offshore Energies UK (OEUK).

Podkreślił znaczenie sektora Morza Północnego dla krajowych dostaw energii w Wielkiej Brytanii, ale potwierdził, że podatek od zysków firm naftowych i gazowych działających na brytyjskim szelfie kontynentalnym wzrósłby z 40 do 65 proc. – to najwyższy poziom spośród wszystkich Brytyjczyków. sektor.

Operatorzy naftowo-gazowi w Wielkiej Brytanii wspólnie wytwarzają około jednej trzeciej krajowego gazu i równowartość trzech czwartych ropy.

OEUK powiedział, że te zasoby są kluczowym czynnikiem w ochronie konsumentów przed niedoborami gazu, które dotknęły Europę po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Przewiduje się jednak, że dostawy te gwałtownie zmniejszą się w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ starsze pola gazowe i naftowe ulegną wyczerpaniu – co oznacza, że ​​dalsze inwestycje w nowe zasoby są niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii” – powiedział OEUK.

Kanclerz ujawniła w zeszłym miesiącu środek, który po wezwaniach z pracy doda 25-procentową dopłatę do zysków firm naftowych i gazowych.

Firmy energetyczne powiedziały mu, że grozi to zmniejszeniem bezpieczeństwa energetycznego, wyższymi cenami dla konsumentów i długoterminowymi szkodami dla brytyjskiego przemysłu energetyki morskiej.

Ostrzegali, że podatek odstraszy inwestorów i zdestabilizuje branżę w krótkim okresie, właśnie wtedy, gdy globalny kryzys energetyczny sprawi, że stabilność stanie się kluczowa.

Argumentowali również, że utrudnia to Wielkiej Brytanii osiągnięcie celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r.

Deirdre Michie, dyrektor generalny OEUK, powiedziała: „To branża, która myśli i planuje długofalowo, więc nagłe nowe koszty, takie jak proponowany podatek, zakłócą planowanie i inwestycje oraz podważą zaufanie inwestorów.

Deirdre Michie, dyrektor naczelny Offshore Energies UK, powiedziała: „To branża, która myśli i planuje długofalowo, więc nagłe nowe koszty, takie jak proponowany podatek, zakłócą planowanie i inwestycje oraz podważą zaufanie inwestorów”.

„Jesteśmy już najbardziej opodatkowaną branżą w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że już teraz wnosimy ogromny wkład w ramach istniejącego reżimu. Urząd ds. Odpowiedzialności za Budżet przewiduje, że nasi operatorzy zapłacą Skarbowi ponad 7,8 mld funtów w tym roku finansowym.

„To 20 razy więcej niż płatności podatkowe w sektorze dwa lata temu i równa się 279 funtów na gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii.

„W rzeczywistości jesteśmy bardzo dumni, że możemy płacić nasze podatki i wspierać rząd Wielkiej Brytanii oraz konsumentów. Problem polega na tym, że nowe podatki są nakładane nagle i bez konsultacji”.

„Brytyjska branża offshore potrzebuje stabilnego i przewidywalnego reżimu. Nieoczekiwany podatek może nie wpłynąć na projekty już w toku – ale prawdopodobnie zniechęci do rozważanych inwestycji, na które środki nie zostały jeszcze przeznaczone. Rezultatem byłby spadek produkcji ropy i gazu w nadchodzących latach”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button