Aktualności

Podatek od spadków: brytyjskie gospodarstwa domowe płacą dodatkowe 100 milionów funtów w kontrowersyjnym IHT i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi

Brytyjskie gospodarstwa domowe zapłaciły dodatkowe 100 milionów funtów podatku od spadków (IHT) w pierwszych dwóch miesiącach roku obrotowego, jak wynika z danych HMRC.

Łączna kwota, jaką rząd otrzymał z tytułu śmierci, osiągnęła 1,1 miliarda funtów w kwietniu i maju – 10 procent więcej niż rok temu.

Podatek od spadków pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatków w Wielkiej Brytanii.

Krytycy twierdzą, że to niesprawiedliwe, aby dzieci i osoby pozostające na utrzymaniu musiały płacić podatek od majątku nagromadzonego przez rodziców i innych członków rodziny i zastanawiają się, dlaczego nie powinny być w stanie przekazać swoich ciężko zarobionych zysków bez znacznej części przeznaczonej na podatek w Wielkiej Brytanii gabinet.

Mówią, że dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że te aktywa zostały nabyte przez majątek, który już został opodatkowany, a więc są zagrożone podwójnym opodatkowaniem.

Z drugiej strony podatek od spadków jest postrzegany jako sposób na radzenie sobie z nierównością majątkową. Bogactwo rodzi bogactwo. A bez skutecznego systemu podatku od spadków więcej pieniędzy trafiłoby po prostu do rodzin, które już cieszą się uprzywilejowanym stylem życia.

i przyjrzymy się, czym jest IHT, dlaczego jest tak kontrowersyjna i co może się z nią stać w przyszłości.

Rosnące wpływy z podatku od spadków

Nie ma łatwej alternatywy dla obecnego brytyjskiego systemu podatku od spadków. Realistycznie rzecz biorąc, rząd nie zamierza w najbliższym czasie reformować systemu, ryzykując wyobcowanie swoich wyborców z klasy średniej.

Prawdopodobnie nie ma też pilnej potrzeby, aby rząd zmienił podatek, ponieważ wpływy z podatku od spadków powinny nadal rosnąć w ciągu najbliższych kilku lat.

Przewiduje się, że podatek od spadków podniesie w tym roku 6,7 mld funtów dla Skarbu Państwa – w porównaniu z 6 mld funtów w 2021 r. i 3,1 mld funtów dziesięć lat temu – dzięki rosnącym cenom nieruchomości oraz zamrożeniu progu, od którego rodziny zaczynają płacić podatek spadkowy przez wiele lat.

Obecnie większość rodzin w Wielkiej Brytanii nie będzie musiała martwić się o podatek od spadków. Ma ona zastosowanie wyłącznie do majątku o wartości przekraczającej 325 000 funtów, a jeśli przekazujesz dom rodzinny osobom pozostającym na utrzymaniu, takim jak dzieci lub wnuki, otrzymujesz dodatkowy zasiłek w wysokości 175 000 funtów.

Małżeństwa lub osoby pozostające w związkach partnerskich mogą łączyć swoje dodatki. Tak więc rodziny mogą być zmuszone płacić tylko podatek spadkowy, którego stawka wynosi 40 procent, od majątków o wartości przekraczającej 1 milion funtów.

Jednak dzięki rosnącym cenom domów o wiele więcej rodzin stwierdza, że ​​całkowita wartość ich majątku – w tym nieruchomości, oszczędności i innych aktywów – prawdopodobnie w momencie śmierci przekroczy 1 milion funtów.

Według firmy doradczej Savills, prawie 690 000 nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii – co odpowiada jednemu na 42 domy – jest obecnie warte ponad 1 milion funtów.

Tymczasem ceny domów wciąż rosną; Najnowsze oficjalne dane pokazują, że ceny domów wzrosły o 12,4 procent w ciągu roku do kwietnia. Jest to o tyle istotne, że próg, od którego rodziny zaczynają płacić podatek spadkowy, jest zamrożony do 2026 roku.

Jeśli więc ceny domów będą nadal rosły, coraz większa liczba rodzin będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem spadkowym.

„Gospodarka spadkowa”

Anne O’Loughlin z ProVen Estate Planning Service, która specjalizuje się w inwestycjach kwalifikujących się do łagodzenia podatku od spadków, mówi, że wiele młodszych rodzin polega na wypłacie spadku, aby pomóc w utrzymaniu finansów rodzinnych – być może w celu wspięcia się po drabinie nieruchomości lub zmniejszenia kredytu hipotecznego.

„Doradcy finansowi, z którymi współpracujemy, zgłaszają wzrost klientów zaniepokojonych podatkiem spadkowym. Ze względu na niespokojne warunki ekonomiczne stabilność finansowa i dobrobyt dla większości młodszego pokolenia wiąże się z perspektywą dziedziczenia. Żyjemy w „ekonomii dziedziczenia” – mówi.

Jednym ze sposobów, aby bogatsze gospodarstwa domowe przekazywały więcej pieniędzy swoim dzieciom, jest rozdawanie większej ilości pieniędzy w ciągu ich życia – być może poprzez zapewnienie środków na depozyt, który pomoże im wspiąć się na drabinę mieszkaniową.

Jeśli jednak umrą w ciągu siedmiu lat od przekazania prezentu, ich ulga podatkowa w wysokości 325 000 GBP zostanie zmniejszona o równoważną kwotę.

Wielu rodziców nie będzie też stać na rozdawanie sum pieniędzy, gdy nadal mieszkają we własnym domu, co oznacza, że ​​rozdawanie pieniędzy nie jest opcją. Niektórzy mogą rozważyć uwolnienie akcji, ale ta opcja wiąże się z ryzykiem.

Co dalej z podatkiem spadkowym? W związku z polityką rządu nic się nie zmieni w najbliższym czasie. Jedyną rzeczą, która jest jasna, jest to, że w nadchodzących latach więcej osób prawdopodobnie będzie musiało zapłacić podatek – niezależnie od tego, czy się z tym zgadzają, czy nie.

Dowiedz się więcej o sposobach obniżenia podatku spadkowego – od przekazywania pieniędzy na cele charytatywne po wykupienie ubezpieczenia na życie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button