Aktualności

Poznaj brytyjskiego boksera pomagającego ofiarom Boko Haram: „Po dźgnięciu nożem w wieku 15 lat wiedziałem, że muszę się zmienić”

Poznaj boksera, który pomaga zmieniać świat pojedynczo. Richard Riakporhe ma 14 i 0. Krążownik wagi eliminacyjnej pojawia się w czerwcu przed pełnym szturmem o tytuł mistrza świata, być może brytyjską superwalką o koronę WBC Lawrence’a Okolie.

Perspektywy Riakporhe są bardzo podekscytowane, czego można się spodziewać po dużej jednostce z wyłączonym oświetleniem. Jednak jego jakość w ringu może nie być jego najbardziej imponującym atrybutem.

Riakporhe to rzadka rzecz w elitarnym sporcie, zwycięzca, który troszczy się o innych bardziej niż o siebie.

Po tym, jak w marcu pokonał Deion Jumah, Riakporhe poleciał do Nigerii z organizacją charytatywną Street Child, aby dowiedzieć się więcej o ciężkiej sytuacji ofiar konfliktu wśród ludu Hausa w odległym północno-wschodnim stanie Borno.

Przerażająca trauma i dyslokacja zgłaszana każdego dnia z Ukrainy jest stałym elementem niestabilnego zaplecza Nigerii. Ale nie ma kamer, żadnych głów państw przylatujących na spotkanie z przywódcami społeczności, żadnych transmisji okrucieństw. Riakporhe, który pochodzi z Nigerii, był zszokowany tym, co odkrył.

„Byłem zainteresowany nieformalnymi szkołami dla ofiar rebelii”, mówi Riakporhe i. „Wiadomo, że Boko Haram działa w okolicy. Powiedziano mi o atakach. Jedna kobieta pochodziła z rodziny rolników pracujących na polach cebuli. Usłyszeli strzały i uciekli. Kiedy wrócili, palono domy i zboża, a ich zmarli krewni leżeli spaleni i rozstrzelani na podłodze. Ponad 200 kobiet zostało porwanych. Zabrano siostrę i ciotkę kobiety.

„Wiele kobiet było matkami. Ich dzieci musiały zostać adoptowane przez pozostawione kobiety. Ci ludzie nie mają nic. Dzieci biegają boso, grają w piłkę nożną bramkami zrobionymi z patyków. Mieszkali w małych skrzynkach z siana i kawałka drewna z matami do łóżek. Nie mają dostępu do usług. Pierwszą rzeczą, o którą mnie poprosili, było jedzenie.

„Zatrzymałem się w centrum ONZ w ufortyfikowanym budynku. Wewnątrz kompleksu znajdowały się bunkry na wypadek jakichkolwiek ataków. Ataki rakietowe milicji były na porządku dziennym. Wszędzie eskortowało nas wojsko.

Riakporhe odwiedza szkołę dla ofiar rebelii w Borno w Nigerii (fot. Nelson Owoicho/Sightsaver)

„Nie ma formalnego systemu edukacji. Szkoły nieformalne mają problemy z radzeniem sobie. Kiedy szkoły się zapełniają, dzieci są odsyłane do domu. Większość porodów odbywa się w domu, więc nikt tak naprawdę nie zna wieku ani dat urodzin. Szkoły opierają się na umiejętnościach. Możesz mieć cztero- lub pięciolatka w tej samej klasie co 17-latek, który nie ma wykształcenia. Tak to działa.”

Ostra wrażliwość Riakporhe na cierpienie i niesprawiedliwość jest zakorzeniona w jego własnych doświadczeniach dorastania na osiedlu mieszkaniowym w południowym Londynie, gdzie dominującą cechą była kultura gangów. W wieku 15 lat przeżył prawie śmiertelny atak nożem w klatkę piersiową. Ostrze ledwo chybiło jego serce. Epizod okazał się przełomowy.

„Ten facet właśnie wyskoczył z klubu i zaczął prosić mnie i moich przyjaciół o telefony. Myślał, że ukradliśmy jego telefon. Byliśmy zdezorientowani. Nastąpiło trochę wahania, a potem trzy osoby zostały dźgnięte nożem. Byłem jednym. Mój był najcięższy. Wrócił do środka i znalazł swój telefon. Wrócił przepraszająco, próbując mi pomóc, ale do tego czasu zasłabłem i straciłem przytomność.

„Zanim się dowiedziałem, byłem w szpitalu i przechodziłem operację. To zasiało ziarno. Nie byłem świętym, ale wtedy byłem niewinny. Byłem ofiarą. Wtedy zacząłem myśleć o tym, co robię”.

LONDYN, ANGLIA - 26 marca: Richard Riakporhe świętuje zwycięstwo w walce Cruiserweight pomiędzy Richardem Riakporhe i Deion Jumah na Wembley Arena 26 marca 2022 roku w Londynie w Anglii.  (Zdjęcie: James Chance/Getty Images)
Riakporhe ma 14 i 0 lat i ma nadzieję zostać mistrzem świata w wadze cruiser (Zdjęcie: Getty)

Riakporhe zaczął boksować w wieku 19 lat, aby nauczyć się podstaw samoobrony i odkrył, że ma talent do walki. W ciągu roku startował w zawodach bokserskich jako amator.

Miał cel, miejsce, w którym miał być. Próżnia, która pochłania tak wiele bezcelowych dusz w wewnętrznych miastach Wielkiej Brytanii, została nagle wypełniona. Ponownie rozpoczął edukację w pełnym wymiarze godzin i ukończył studia marketingowe na Kingston University. Doświadczenie było wzmacniające. „Po szkole wpadłem na pewien styl życia. Ale zawsze rozważałem szanse. Szanse na życie w takim stylu nie były dla mnie korzystne. Musiałem coś zmienić.

„Wraz z edukacją wszystko się zmieniło. To poprowadziło mnie na zupełnie inną ścieżkę. Wcześniej nie było celu. Gdyby kumpel zapukał do moich drzwi, wyszlibyśmy. Żadnych planów. Zobaczmy, jak mija dzień. To niebezpieczne. Żyjąc w ten sposób, możesz wylądować w naprawdę złym miejscu. Dzieciaki z mojego środowiska, jeśli umieścicie kogoś w określonym miejscu i musi on przetrwać, a są wyzwania ekonomiczne, to co zrobicie, aby przez to przejść, będzie inne. Rozumiem znaczenie środowiska. To takie proste.”

Riakporhe poświęca większość swojego wolnego czasu własnej Fundacji Richarda Riakporhe, którą prowadzi wraz ze swoim bratem Patrickiem. Organizują programy pomocowe w szkołach w centrum miasta, aby pomóc dzieciom w trudnej sytuacji w uzyskaniu pozytywnych wyników. „Chodzi o oddawanie, próbowanie pokazania młodzieży, że są ludzie, którym zależy na ich dobrym samopoczuciu i chcą, aby odnieśli sukces. To właśnie mnie pasjonuje. Kiedy byłem młody, czułem się, jakbym był jednym z tych dzieciaków, o które ludzie po prostu nie dbali. Nie obchodziło ich, czy umrę jutro. Gdybym miał kogoś, kto powiedziałby mi, że mam prezenty i popchnął mnie, kto wie, co mogłem wtedy osiągnąć”.

Richard Riakporhe Boxer Dostarczane przez jego firmę promocyjną Boxxer
Riakporhe współpracuje z organizacją charytatywną Street Child, a także z własną fundacją w Londynie (zdjęcie: Nelson Owoicho/Sightsaver)

Bokser o wielkim sercu zwykle oznacza coś innego. W jaki sposób Riakporhe godzi pragnienie zburzenia blokady przeciwnika z jego ofiarną naturą i poczuciem społecznej odpowiedzialności? „Odniesienie sukcesu daje siłę. Większa moc przynosi wpływ. Mając większy wpływ, mogę wysłać wiadomość, która mocniej trafi do domu. To jest moja motywacja. Muszę wygrać. Muszę. To jest to, za czym się opowiadam. Myślę o ludziach, którzy cierpią. Musimy być ludźmi i pomagać sobie nawzajem. Ludzie potrzebują pomocy, jasnej i prostej.

„To nie muszą być pieniądze. Dzieci w Nigerii nie mają książek. Nie możesz sobie wyobrazić, co by to znaczyło, gdybyś wysyłał długopisy, papier, książki itp. To małe rzeczy mają wpływ i pomagają budować społeczności”.

Riakporhe spóźnił się na sport. W wieku 32 lat jest jedną z najbardziej cenionych nieruchomości firmy promocyjnej Boxxer. Poinformowany życiem o mocno kontrastujących fakturach, wnosi prawdziwe poczucie perspektywy. Trudno nie pociągnąć za boksera walczącego o tych, którzy opatrzeni opatrzności zadawali złą rękę tak samo jak on sam.

Nigdy nie wiadomo, może pewnego dnia nakręcą o nim film: Król Ryszard II z Willem Smithem w roli głównej. Cóż, ta ostatnia ma formę.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button