Aktualności

Prace ogrodnicze na weekend, od usuwania nadwyżek owoców po sprzątanie trawnika

Cienkie, stłoczone owoce, aby zapobiec łamaniu konarów i niedomiarowym owocom. Siać późnoletnie warzywa, które padają, gdy noce są zimne. Ożyw trawnik, ujarzmij niesforne krzewy i rozważ spodki, aby ułatwić podlewanie.

1. Przerzedzanie owoców

Obiecująco gęste plony owoców mogą łamać przeładowane konary, podczas gdy zbite owoce pozostają niewymiarowe. Usuwanie nadwyżek owoców od teraz do połowy lipca pomaga uniknąć obu skutków. Pozostaw jedną śliwkę co 7 cm, pozostaw około 20 cm na każde gotowane jabłko, a w przypadku mniejszych jabłek deserowych rozcieńczyć do 10-15 cm między każdym owocem lub parami owoców. Delikatnie wyciągnij owoce z konarów lub odetnij je nożyczkami. Rozłóż pracę na następne dwa tygodnie na wypadek, gdyby pojawiła się jakaś naturalna kropla owocu.

2. Siać późnoletnie warzywa

Wczesne letnie noce mogą być chłodne, co często powoduje, że późne rośliny kwitną przedwcześnie, zanim uformują użyteczne główki i cebulki. Od teraz jednak koper florencki, kapusta pekińska i jarmuż, musztarda orientalna i pak choi sprawdzają się w żyznych, nasłonecznionych częściach ogrodu. Najlepiej jest wysiewać in situ, ale wysiew na tackach z komórkami, aby zasadzić się później, może dobrze działać.

3. Letnia pielęgnacja trawnika

Trawniki pozostawione dla przyrody nie wymagają pielęgnacji, ale pozostałe skoszone obszary zasługują na pewną uwagę. Podnieś wysokość koszenia podczas suchej pogody i obniż ją w deszczową pogodę, aby poprawić zdrowie trawy. Latem wzrost trawy spowalnia i możliwe staje się koszenie bez zbierania ścinków. Zamiast tego pozwól im opaść z powrotem na murawę, aby ją nakarmić, oszczędzając nawóz i poprawiając zdrowie gleby. Trawniki mogą brązowieć w dłuższych okresach suszy, ale wkrótce zazieleniają się, gdy powracają deszcze.

4. Zarośnięte krzewy

Wiele krzewów kwitnących wiosną i wczesnym latem, takich jak deutzia i philadelphus, jest silnych i trudnych do uprawy w mniejszych ogrodach. Przycinanie po kwitnieniu znacznie osłabia ich wigor. (Przycinanie zimą jest znacznie mniej skuteczne.) Przycinaj pędy, które właśnie zakwitły, na nowy pęd boczny. Często lata przycinania mogą sprawić, że pośrodku będą bardzo zatłoczone. Rozwiąż ten problem, usuwając jedną trzecią starszych pędów ze środka kępy, blisko poziomu gruntu.

5. Spodki do roślin

Rośliny doniczkowe stojące na płytkich spodkach chronią meble – ale nigdy nie należy pozwalać roślinom doniczkowym na spodki wypełnione wodą: sprzyja to bezpowietrznym korzeniom, co prowadzi do gnicia korzeni. Zamiast tego opróżnij spodki po podlaniu. Rośliny doniczkowe na zewnątrz zużywają dużo wody. Mogą jednak ponownie wchłonąć wodę ze spodka pozostawioną po podlaniu, znacznie zmniejszając ryzyko stresu związanego z suszą. Pozwala to na rzadsze podlewanie, jednocześnie oszczędzając wodę. Przy przedłużającej się, bardzo mokrej letniej pogodzie i po wrześniu najlepiej całkowicie zrezygnować ze spodków, aby uniknąć zatonięcia korzeni.

Guy Barter jest głównym doradcą ogrodniczym Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Royal Horticultural Society to organizacja charytatywna, której celem jest dzielenie się tym, co najlepsze w ogrodnictwie i uczynienie Wielkiej Brytanii bardziej zielonym miejscem. Dowiedz się więcej na rhs.org.uk

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button