Aktualności

Przypadki Covid w Wielkiej Brytanii podwajają się jako podwarianty Omicron BA.4 i BA.5 powodują wzrost liczby infekcji o 98%

Według najnowszych danych liczba przypadków Covid prawie się podwoiła w tym miesiącu.

Według aplikacji badawczej ZOE Covid, liczba objawowych infekcji dziennych, która 1 czerwca wynosiła 114 030, wzrosła o 98 procent, czyli o 111 434, do 225 464.

Wzrost oznacza, że ​​wskaźniki infekcji są obecnie najwyższe od wszystkich z wyjątkiem kilku tygodni pandemii, chociaż pozostają znacznie poniżej rekordu 349 011 z 31 marca.

Tim Spector, profesor King’s College London, który prowadzi aplikację ZOE, spodziewa się, że liczba przypadków będzie rosła przez następne dwa tygodnie, zanim ustabilizuje się, gdy wejdziemy w szkolne wakacje.

Uważano, że wzrost liczby przypadków był początkowo spowodowany Obchodami Platynowego Jubileuszu, które rozpoczęły się w czwartek 2 czerwca.

Ale wzrost ten jest głównie spowodowany szybkim wzrostem leżących u podstaw nowych podwariantów BA.4 i BA.5 firmy Omicron.

Nowe podwarianty są bardziej zaraźliwe niż BA.2, które teraz wyprzedziły BA.4 i BA.5.

Uważa się również, że są one cięższe i lepiej omijają odporność wybudowaną przez szczepionki i wcześniejszą infekcję.

„Pojawiają się dane, że BA.4 i BA.5 są w rzeczywistości bardziej patogenne” [severe] niż BA.1 i BA.2, więc istnieje większe ryzyko hospitalizacji – więc jest to ważny i niepokojący wariant” – powiedział Paul Burton, dyrektor medyczny Moderna, amerykańskiego producenta szczepionek.

„Omicron jest niszczycielski. Codziennie zaraża miliony ludzi nawet w USA i setki tysięcy w Wielkiej Brytanii i całej Europie. Będziemy zajmować się konsekwencjami Omicron przez wiele lat – długi Covid, depresja, cechy neurologiczne, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe – i inne rzeczy, które zaczną się pojawiać. Omicron nie jest łagodny”.

Wczoraj Moderna ujawniła swoją nową „biwalentną” szczepionkę przypominającą, która jest skierowana zarówno do Omicron, jak i do oryginalnego szczepu Covid, zapewniając dobrą ochronę przed BA.5 i BA.5.

Szczepionka wzmocniła „neutralizujące miana” – wyspecjalizowane przeciwciała, które wiążą patogeny i zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji – przeciwko BA.4/BA.5 średnio 5,4-krotnie (wliczając osoby, które wcześniej były i nie były zakażone) – i 6,3-krotnie wśród tych, którzy nie mieli Covid.

Jednakże, chociaż szczepienie przypominające zapewniało dobrą ochronę przed BA.4 i BA.5, według badań nie jest tak dobre, jak to zapewniane przed BA.1.

„Miana neutralizujące wobec BA.4/BA.5 były około trzykrotnie niższe niż wcześniej zgłoszone miana neutralizujące wobec BA.1” – stwierdzono w badaniu.

Oczekuje się, że szczepienie będzie dostępne w Wielkiej Brytanii dla osób powyżej 65 roku życia i grup wrażliwych pod koniec sierpnia lub września, chociaż nie zostało to jeszcze sfinalizowane.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button