Aktualności

Przypadki ospy małp wykazują „wczesne oznaki” plateau wśród wezwań do przyspieszenia działań związanych ze szczepieniami

Według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przypadki ospy małp zaczęły się stabilizować w całej Wielkiej Brytanii, wśród wezwań do podjęcia dalszych działań w celu zwalczania wirusa.

Organizacja stwierdziła, że ​​​​istnieją „wczesne oznaki”, że nowe zakażenia małpią ospą zaczęły zwalniać w całym kraju dzięki ukierunkowanym wysiłkom szczepień, a w ciągu ostatnich kilku dni odnotowano kolejne 91 przypadków.

Całkowita liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy wynosi 2859 od czasu, gdy wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii w maju.

Londyn pozostaje epicentrum wirusa w Wielkiej Brytanii, odpowiadając za 73 procent wszystkich infekcji, a przytłaczająca większość przypadków nadal dotyczy gejów, biseksualistów i innych mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami.

Dr Meera Chand, dyrektor ds. infekcji klinicznych i pojawiających się w UKHSA, powiedziała, że ​​pomimo wczesnych oznak plateau społeczeństwo musi „zachować czujność”.

„Podczas gdy najnowsze dane sugerują spowolnienie wzrostu epidemii, nie możemy być zadowoleni” – powiedziała.

„Bądź czujny i sprawdź, czy nie występują objawy małpiej ospy, w tym wysypki i pęcherze.

„Jeśli obawiasz się, że możesz mieć objawy małpiej ospy, zrób sobie przerwę od wydarzeń, spotkań z przyjaciółmi lub kontaktów seksualnych. Zamiast tego zostań w domu i skontaktuj się z 111 lub lokalną służbą zdrowia seksualnego, aby uzyskać poradę”.

Wirus zazwyczaj powoduje wysypki przypominające krosty, które mogą być bardzo swędzące i bolesne, rozwijając się i rozprzestrzeniając po całym ciele, a także inne powikłania.

Wirus może zostać przeniesiony przez bliski kontakt z zarażoną osobą. Chociaż nie jest to technicznie przenoszone drogą płciową, obecnie jest najczęściej przenoszone przez bliski kontakt podczas seksu.

UKHSA powiedział, że 99 procent wszystkich przypadków w Wielkiej Brytanii dotyczy mężczyzn, a kobiety stanowią tylko 22 z 2859 przypadków.

Szczepionka na ospę skuteczna przeciwko wirusowi jest oferowana grupom najbardziej zagrożonym, w tym mężczyznom, którzy mają wielu partnerów seksualnych, chociaż urzędnicy ds. Zdrowia i działacze LGBT + skrytykowali niski poziom podaży i wprowadzenie, w wyniku którego poza zdrowiem seksualnym gromadzą się wielogodzinne kolejki kliniki.

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby otrzymać szczepienia przeciwko ospie małp podczas wyskakującej kliniki w Guy’s Hospital w centrum Londynu (zdjęcie: Henry Nicholls / Reuters)

Grupy LGBT+ wyraziły ostrzeżenia, że ​​Wielka Brytania nie zapewniła wystarczającej dawki szczepionki Imvanex, aby chronić grupy ryzyka przed małpią ospą.

W liście wysłanym w piątek do Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej Steve’a Barclay’a, grupy LGBT+ składające się z pięciu partii politycznych zaatakowały UKHSA za zamawianie tylko połowy dawek zalecanych przez ekspertów ds. zdrowia seksualnego.

Czołowi urzędnicy powiedzieli, że potrzeba 250 000 szczepionek, aby podać dwie dawki 125 000 osób, ale UKHSA „zamówiła nieco ponad połowę tej kwoty i szacuje, że tylko 50 000 osób trzeba zaszczepić” – czytamy w liście.

Ostrzegali, że „ryzykujemy endemiczną epidemią małpiej ospy w Wielkiej Brytanii” bez pilnych działań, które „pogłębią nierówności zdrowotne, których doświadczają już geje i biseksualiści oraz inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami”.

Pojawia się po tym, jak osoby kwalifikujące się do szczepionki zgłosiły trudności z zapewnieniem wizyt, z ogromnymi kolejkami w przychodniach w całej stolicy.

Dr Will Nutland, honorowy adiunkt w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, powiedział: i w zeszłym miesiącu, że szybkie rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Wielkiej Brytanii było wynikiem doskonałej burzy kiepskich funduszy na usługi zdrowia seksualnego i niewystarczających dawek szczepionki przeciwko ospie.

Powiedział, że nastąpiło „przerzucanie pieniędzy między różnymi częściami już skrzypiącej, przeciążonej, niedofinansowanej usługi”.

Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych ostrzegło w czerwcu, że kryzys związany z ospą małp „dodatkowo ujawnił kruchość finansowania zdrowia publicznego i zapotrzebowanie na usługi w zakresie zdrowia seksualnego, które były już pod znaczną presją, zanim zidentyfikowano ospę małp”.

Powiedział, że samorządy odnotowały zmniejszenie wydatków na lokalne usługi zdrowia seksualnego o 100 mln funtów od 2015 r. w wyniku cięć rządowych w stypendiach na zdrowie publiczne, „co oznacza, że ​​są mniej odporne na wzrost liczby pacjentów z powodu wybuchu ospy”.

Ale podczas gdy wczesne oznaki spowolnienia sprawy w Wielkiej Brytanii mogą oznaczać ulgę dla przeciążonego systemu, szybko rozprzestrzenia się w innych miejscach.

Wirus został ogłoszony „stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” w zeszłym miesiącu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a prezydent Joe Biden ogłosił na początku tego tygodnia, że ​​został uznany za stan zagrożenia zdrowia w USA.

Decyzja administracji Bidena przyspieszy dystrybucję szczepionek, leków i środków federalnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Według urzędników służby zdrowia liczba przypadków w USA przekroczyła 6600. Jedna czwarta całkowitej liczby była powiązana ze stanem Nowy Jork, który ogłosił stan wyjątkowy wraz z Kalifornią i Illinois.

Jednak niektórzy eksperci ds. zdrowia publicznego wyrazili obawy, że deklaracje nadzwyczajne mogą jeszcze bardziej napiętnować wirusa.

Chociaż od kilku lat pozostaje endemiczny w niektórych krajach afrykańskich, obecnie rozprzestrzenił się na ponad 80 krajów.

Badania wykazały, że jego rozprzestrzenianie się pogorszyło się od zakończenia programu zwalczania ospy, przy czym zaszczepiono niewiele osób poniżej 50 roku życia.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) powiedział, że podano już tysiące szczepionek przeciwko ospie małp, „a NHS pracuje nad szybkim zaproszeniem osób najbardziej zagrożonych”.

DHSC powiedział, że „współpracuje z partnerami – w tym z NHS i brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia – w celu dzielenia się ukierunkowaną, niestygmatyzującą komunikacją ze społecznością LGBTQ+”. „Umożliwiamy władzom lokalnym inwestowanie w podstawowe usługi z zakresu zdrowia seksualnego na pierwszej linii, zapewniając ponad 3,4 miliarda funtów w ramach dotacji na zdrowie publiczne” – dodał.

UKHSA powiedziała, że ​​150 000 dawek szczepionki przeciwko ospie, którą otrzymała, było „dostarczanych partiami i… . . oferowane osobom o wyższym ryzyku kontaktu z małpią ospą w celu ich ochrony i powstrzymania obecnej epidemii”.

„Nadal monitorujemy dostawy i prowadzimy rozmowy z producentem, chociaż globalne dostawy są ograniczone” – dodał.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button