Aktualności

Przywódcy G7 ostrzegają, że nigdy nie uznają granic Rosja „próbowała zmienić przez agresję militarną”

Ministrowie spraw zagranicznych z wiodących gospodarek Grupy Siedmiu (G7) zobowiązali się, że nigdy nie uznają granic, które Rosja „przerysowała i „próbowała zmienić przez agresję militarną”.

„Nigdy nie uznamy granic, które Rosja próbowała zmienić przez agresję militarną, i będziemy podtrzymywać nasze zaangażowanie we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym Krymu i wszystkich państw” – powiedzieli ministrowie spraw zagranicznych G7 w oświadczeniu po trzech dni rozmów w północnych Niemczech.

G7, w skład którego wchodzą Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone, powtórzyło, że terytoria zajęte przez siły rosyjskie muszą zostać zwrócone Ukrainie.

Zobowiązali się rozszerzyć sankcje na sektory, od których Rosja jest zależna, i nadal dostarczać Ukrainie broń, aby pomóc jej w walce z rosyjską inwazją.

„Potwierdzamy naszą determinację do dalszego zwiększania presji gospodarczej i politycznej na Rosję, kontynuując działanie w jedności” – powiedzieli w swoim oświadczeniu.

Do ministrów dołączyli w kurorcie Wangels ich odpowiednicy z Ukrainy i Mołdawii, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Kraje G7 wezwały również Chiny, by nie pomagały Rosji w obliczu światowego kryzysu żywnościowego i energetycznego, który szczególnie zagraża najbiedniejszym krajom.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i brytyjska sekretarz stanu ds. spraw zagranicznych, Wspólnoty Narodów i rozwoju Liz Truss podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w Wangels w północnych Niemczech 13 maja 2022 r. (Zdjęcie: Georg Wendt – Pool/Getty Images)

Ostrzegali, że wojna na Ukrainie podsyca światowy kryzys żywnościowy i energetyczny oraz że potrzebne są pilne działania w celu odblokowania zapasów zboża, którym Rosja uniemożliwia opuszczenie Ukrainy.

G7 wezwała Chiny do „zaprzestania angażowania się w manipulację informacją, dezinformacji i innych środków legitymizacji rosyjskiej wojny agresji przeciwko Ukrainie” i nie pomagania Rosji, w tym poprzez podważanie międzynarodowych sankcji lub uzasadnianie działań Moskwy na Ukrainie.

Pekin powinien wspierać suwerenność i niezależność Ukrainy, a nie „pomagać Rosji w jej agresywnej wojnie”, powiedzieli.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, która była gospodarzem spotkania czołowych dyplomatów G7, powiedziała, że ​​wojna stała się „kryzysem globalnym”.

OLDENBURG W HOLSZTYNIE, NIEMCY - 14 maja: niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przemawia na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich G7 w miejscu Schlossgut Weissenhaus w dniu 14 maja 2022 r. w pobliżu Oldenburga w Holsztynie w Niemczech.  Trzydniowa konferencja skupia się na aktualnej wojnie rosyjskiej na Ukrainie.  Obecni są również ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Mołdawii.  (Zdjęcie: Morris MacMatzen/Getty Images)
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przemawia na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich G7 w Schlossgut Weissenhaus 14 maja 2022 r. w pobliżu Oldenburga w Holsztynie w Niemczech. (Zdjęcie: Morris MacMatzen/Getty Images)

Ostrzegła, że ​​nawet 50 milionów ludzi, szczególnie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, stanie w obliczu głodu w nadchodzących miesiącach, jeśli nie zostaną znalezione sposoby na przełamanie rosyjskiej blokady eksportu zboża z Ukrainy.

„Wojna agresji w Rosji wywołała jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych w najnowszej historii, który teraz zagraża najsłabszym na całym świecie” – powiedziała grupa.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby przyspieszyć skoordynowaną wielostronną reakcję, aby zachować globalne bezpieczeństwo żywnościowe i wspierać naszych najbardziej wrażliwych partnerów w tym zakresie”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button