Aktualności

Putin, Zełenski składają kondolencje rodzinie królewskiej po śmierci królowej

Śmierć królowej Elżbiety II wywołuje sympatyczne reakcje ze strony przywódców Rosji i Ukrainy, pomimo coraz bardziej mroźnych stosunków między rządem brytyjskim a Kremlem.

Zarówno Władimir Putin, jak i Włodzimierz Zełenski, prezydenci Rosji i Ukrainy, złożyli kondolencje po śmierci Elżbiety w wieku 96 lat. Reakcje Putina i Zełenskiego są rzadkim zbiegiem perspektyw po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Śmierć królowej oznacza przerwę w coraz bardziej wojowniczej postawie Rosji wobec Wielkiej Brytanii z powodu jej głośnego poparcia dla Ukrainy.

Zełenski wyraził „głęboki smutek” z powodu śmierci Elżbiety w tweet.

„W imieniu [Ukrainian flag emoji] osób, składamy szczere kondolencje @Rodzina królewskacałe Zjednoczone Królestwo i Wspólnotę z powodu tej nieodwracalnej straty. Nasze myśli i modlitwy są z tobą” – powiedział.

Putin wydał oświadczenie skierowane do króla Karola III, następcy Elżbiety, składając „nasze najgłębsze kondolencje”, jednocześnie życząc mu odwagi „w obliczu tej ciężkiej, nieodwracalnej straty”.

„Najważniejsze wydarzenia w najnowszej historii Wielkiej Brytanii są nierozerwalnie związane z imieniem Jej Królewskiej Mości” – napisał Putin. „Przez wiele dziesięcioleci Elżbieta II słusznie cieszyła się miłością i szacunkiem swoich poddanych, a także autorytetem na arenie światowej”.

Kondolencje królowej Putina Zełenskiej
Prezydent Rosji Władimir Putin, po lewej, przemawia na sesji plenarnej Wschodniego Forum Ekonomicznego 7 września 2022 r. we Władywostoku w Rosji; Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłasza oświadczenie 28 lipca 2022 r. W czwartek Putin i Zełenski złożyli kondolencje rodzinie królewskiej po ogłoszonej śmierci królowej Elżbiety II.
CONTRIBUTOR/GETTY IMAGES/SERGEI SUPINSKY/AFP PRZEZ GETTY IMAGES

Putin dodał: „Proszę o przekazanie słów szczerego współczucia i wsparcia członkom rodziny królewskiej i wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii”.

Andrey Gurulev, rosyjski generał i polityk, zaledwie tydzień wcześniej zasugerował, że Rosja powinna przeprowadzić niszczycielski atak na Wielką Brytanię, co według niego oznaczałoby „koniec Korony Brytyjskiej”.

Jurij Kot, rosyjski komentator polityczny, powiedział w zeszłym miesiącu podczas wystąpienia w państwowej telewizji, że Kreml powinien wystrzelić rakiety na USA i Wielką Brytanię, jeśli dojdzie do katastrofy w Zaporożu. Ukraiński obiekt był przedmiotem wzmożonych napięć po zajęciu przez siły rosyjskie.

Putin zapewnił w zeszłym miesiącu, że nie będzie wojny nuklearnej, mimo że wcześniej dziesiątki razy wypowiadał takie groźby.

Z kolei Boris Johnson, niedawno zrezygnowany premier Wielkiej Brytanii, był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, który odwiedza ten kraj i kieruje pakietami pomocy wojskowej, aby pomóc jej w obronie przed Rosją.

Latem Rosja i Wielka Brytania doświadczyły dyplomatycznego zamieszania po tym, jak Johnson nazwał inwazję Putina na Ukrainę „doskonałym przykładem toksycznej męskości”, a brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace oskarżył Kreml o grożenie wojną nuklearną. Czasy moskiewskie.

Brytyjska premier Liz Truss, która przejęła stanowisko Johnsona w tym tygodniu, również opowiedziała się za podobnie jastrzębim stanowiskiem wobec Rosji.

Elżbieta oznaczyła Dzień Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia oświadczenie oferując „najcieplejsze pozdrowienia”.

„W tym najtrudniejszym roku mam nadzieję, że dzisiaj będzie czas dla narodu ukraińskiego, zarówno na Ukrainie, jak i na całym świecie, aby celebrować swoją kulturę, historię i tożsamość” – powiedziała. „Obyśmy w przyszłości patrzyli na lepsze czasy”.

Newsweek skontaktował się z rządem rosyjskim w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button