Aktualności

Rosja mówi, że siły zniszczyły pluton amerykańskich HIMARS i Alder Systems

Rosja oświadczyła, że ​​jej siły zniszczyły ukraińskie systemy wielokrotnego wystrzeliwania rakiet (MLRS) wraz z bronią dostarczoną przez USA, co znacznie zwiększyło wysiłek wojenny Kijowa

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał porucznik Igor Konashenkov, powiedział, że siły jego kraju zniszczyły ukraiński pluton broni, w tym produkowane w USA M142 High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS).

„Podczas walki przeciwbateryjnej ukraiński pluton wieloprowadnicowych systemów rakietowych Olcha i amerykańskie HIMARS zostały zniszczone w pobliżu wsi Piatigorskoje w obwodzie charkowskim” – powiedział Konashenkov, według agencji prasowej Tass.

Olcha to wyprodukowany na Ukrainie MLRS z amunicją kierowaną, który wszedł do służby w ukraińskich siłach zbrojnych w 2018 roku.

System rakietowy artylerii wysokiej mobilności M142
Amerykański żołnierz przeprowadza inspekcję wyrzutni M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) w południowo-wschodnim Maroku 9 czerwca 2021 r. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało 6 sierpnia 2022 r., że siły rosyjskie zniszczyły HIMARS podczas walki z baterią.
FADEL SENNA/Getty Images

Konashenkov nie sprecyzował, ile systemów podobno atakowały siły rosyjskie. Powiedział jednak, że rosyjskie siły uderzyły również w plutony Grad MLRS, haubice Goździk z czasów sowieckich i D-30 we wspieranej przez Moskwę Donieckiej Republice Ludowej i regionie Nikołajewa.

Newsweek skontaktował się z ukraińskim Ministerstwem Obrony w sprawie ostatniej oceny Moskwy jej zdobyczy.

Jak Newsweek Wcześniej informowaliśmy, że w ciągu ostatniego miesiąca Moskwa złożyła szereg niezweryfikowanych twierdzeń o zniszczeniu HIMARS, których celność i zasięg ponad 80 mil pozwoliły Ukrainie uderzyć w dziesiątki rosyjskich składów amunicji i centrów dowodzenia.

Ukraińscy i amerykańscy urzędnicy wskazali, że co najmniej 16 sztuk HIMARS zostało dostarczonych siłom kijowskim, a kolejne są podobno w drodze. Według agencji Reuters, ma zostać również dostarczona nowa partia amunicji do systemów w ramach wartego miliard dolarów pakietu wojskowego, który administracja Bidena ogłosi w przyszłym tygodniu.

Wśród twierdzeń Rosji jest to, że jej siły zniszczyły 7 lipca magazyn rakietami HIMARS w Radusznoje w obwodzie dniepropietrowskim.

17 lipca Moskwa poinformowała, że ​​zniszczyła w Krasnoarmejsku na Donbasie pojedynczą wyrzutnię HIMARS wraz z „pojazdem ładującym”. Ponieważ HIMARS nie potrzebuje dodatkowych pojazdów ani sprzętu do przeładunku, roszczenie budziło wątpliwości.

Dalsze twierdzenia o strajkach na systemy, które, gdyby były prawdziwe, podniosłyby liczbę zniszczonych jednostek HIMARS do sześciu, zostały przez Ukrainę odrzucone.

Tymczasem Pentagon powiedział w tym tygodniu, że nie ma wiarygodnych dowodów sugerujących, że którakolwiek z jednostek HIMARS została zniszczona lub uszkodzona.

Pojawia się, gdy brytyjscy urzędnicy obrony powiedzieli, że siły rosyjskie przerzuciły konwoje sprzętu wojskowego i żołnierzy w kierunku Chersoniu na południowym zachodzie, gdzie siły ukraińskie przeprowadzają kontrofensywę.

Ocena brytyjskiego Ministerstwa Obrony w sobotę określiła rozwój wydarzeń jako sygnał, że wojna wchodzi w „nową fazę”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button