Aktualności

Rosja może nie wytrzymać ukraińskiego nacisku w Ługańsku: Wielka Brytania

Rosja prawdopodobnie zmontuje „upartą obronę” obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, chociaż istnieją wątpliwości, czy jej siły mają zasoby, by poradzić sobie z dalszym atakiem sił Kijowa, powiedzieli brytyjscy urzędnicy ds. Obrony.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MOD) poinformowało, że siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na północnym wschodzie i że wojska rosyjskie ustanowiły linię obronną między rzeką Oskil a miastem Swatove wzdłuż granicy Ługańska.

W ocenie stwierdzono, że „każda znaczna utrata terytorium” w Ługańsku „jednoznacznie podważy strategię Rosji”.

„Rosja prawdopodobnie spróbuje przeprowadzić upartą obronę tego obszaru”, powiedzieli urzędnicy, „ale nie jest jasne, czy rosyjskie siły frontowe mają wystarczające rezerwy lub odpowiednie morale, aby wytrzymać kolejny skoordynowany ukraiński atak”.

Żołnierze ukraińscy
16 września 2022 r. ukraińscy żołnierze siedzą na wozach bojowych piechoty, przejeżdżając w pobliżu Izjum we wschodniej Ukrainie. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 17 września 2022 r., że Rosja prawdopodobnie zorganizuje „upartą obronę” obwodu ługańskiego po sukcesie Ukrainy kontrofensywę.
JUAN BARRETO/Getty Images

Newsweek skontaktował się z rosyjskim ministerstwem obrony w sprawie odpowiedzi na codzienną ocenę MON, w której podkreśla się zyski i straty Ukrainy.

Wstrząsając się po błyskawicznym zdobyciu Ukrainy w kontrofensywie, Władimir Putin wydawał się grozić zwiększonymi atakami na infrastrukturę cywilną, gdyby celem ataków były rosyjskie obiekty.

Chociaż Kijów nie zapowiedział, że siły ukraińskie wkroczą do Rosji, w ciągu ostatnich kilku dni ataki transgraniczne stały się częstsze.

Valuyki w rosyjskim regionie Biełgorod po drugiej stronie granicy z Ukrainą zostało uderzone w piątek. Według gubernatora Wiaczesława Gładkowa w wyniku ostrzału zginął jeden cywil, a dwóch zostało rannych. Miasto jest siedzibą bazy rosyjskiej 3 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych.

Putin powiedział w piątek, że Moskwa była „dość powściągliwa w naszej reakcji” na ukraińskie ataki na jej obiekty, nie precyzując dalej. Twierdził, że nie ma potrzeby rewidowania militarnego celu Rosji, jakim jest „wyzwolenie” całego regionu Donbasu na Ukrainie.

think-tank Instytut Badań nad Wojną [ISW] powiedział, że Putin skierował komentarze do rosyjskich blogerów wojskowych, którzy krytykowali Kreml za brak ochrony rosyjskiego terytorium i brak odpowiedniej reakcji.

„Putin coraz bardziej wykazywał determinację, by uspokoić milblogerów i okręgi, z którymi rozmawiają”, powiedział ISW, „nawet kosztem umundurowanych rosyjskich wojskowych i rosyjskiego Ministerstwa Obrony”.

Tymczasem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w piątkowym wieczornym wystąpieniu, że „świat musi zareagować” na odkrycie miejsca masowego pochówku ponad 440 ciał w odzyskanym wschodnim mieście Izium.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button