Aktualności

Rosja odcina zasilanie Finlandii, ponieważ kraj nordycki przyspiesza plany przystąpienia do NATO po wojnie na Ukrainie

Rosja odcięła dostawy prądu do Finlandii po tym, jak państwo nordyckie oświadczyło, że przyspieszy plany przystąpienia do NATO w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie.

Fingrid, operator fińskiej sieci krajowej, potwierdził dziś rano, że do kraju nie dociera więcej energii elektrycznej z Rosji.

Reima Paivinen, starszy wiceprezes Fingrid, powiedziała Sky News, że firma jest „przekonana, że ​​nie będzie żadnych poważnych problemów”, a Szwecja ma zapewnić wystarczającą moc.

Energia elektryczna z Rosji stanowi około 10 procent całkowitego zużycia w Finlandii.

Rosja wcześniej zapowiedziała, że ​​od soboty odetnie prąd do Finlandii z powodu „opóźnień w płatnościach”, po tym, jak nakazała krajom płacić w rublach, a nie w euro lub dolarach.

Rosyjska państwowa firma energetyczna Inter Rao od 6 maja nie otrzymuje zapłaty za energię sprzedawaną za pośrednictwem ogólnoeuropejskiej giełdy Nord Pool.

Fińska spółka zależna rosyjskiej firmy, Rao Nordic, powiedziała: „Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii handlu”.

Pojawia się po tym, jak Finlandia na początku tego tygodnia potwierdziła plany dołączenia do NATO „bez zwłoki” w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, co oznacza koniec dziesięcioleci neutralności.

Inwazja prezydenta Władimira Putina na Ukrainę zburzyła wieloletnie poczucie stabilności w północnej Europie, pozostawiając zarówno Szwecję, jak i Finlandię, które czują się wyjątkowo bezbronne.

Finlandia ogłosiła w piątek, że zamierza jak najszybciej rozpocząć formalny proces składania wniosków o przystąpienie do paktu wojskowego, co więcej niż podwojenie obecności NATO wzdłuż granic Rosji z 754 mil do 1584 mil.

Fińskie publiczne poparcie dla przystąpienia do NATO od lat oscylowało wokół 20-25 procent, ale według ostatniego sondażu skoczyło do rekordowego poziomu 76 procent po inwazji Rosji na Ukrainę.

Posunięcie to jeszcze bardziej zaogni napięcia między sąsiednimi krajami, Finlandią i Rosją.

Kreml powiedział, że dążenie Finlandii do członkostwa w NATO będzie „zdecydowanie” postrzegane przez Rosję jako zagrożenie, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju ostrzegło, że Moskwa będzie „zmuszona do podjęcia wzajemnych kroków, wojskowo-technicznych i innych w celu zaradzenia wynikającym z tego zagrożeniom”. .

Prezydent Putin już wcześniej groził odcięciem dostaw gazu i ropy do krajów europejskich, jeśli nie zapłacą w rublach, ponieważ Kreml stoi w obliczu zaostrzenia międzynarodowych sankcji.

Fiński rząd powiedział w zeszłym miesiącu, że nie zapłaci za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. Fińscy ministrowie planują teraz potencjalne przerwy w dostawach gazu i niedobory żywności.

Pojawia się, gdy Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, który pospieszył ze wsparciem Finlandii na początku tego tygodnia, a Boris Johnson obiecał, że wojska brytyjskie będą bronić zarówno Finlandii, jak i Szwecji w przypadku rosyjskiej inwazji.

Premier podpisał pakt o wzajemnej obronie z obydwoma krajami podczas wizyty w regionie na początku tego tygodnia. Powiedział, że Wielka Brytania „bardzo poważnie” rozważy rozmieszczenie broni jądrowej w celu ochrony suwerenności Szwecji i Finlandii.

Johnson powiedział, że umowy o bezpieczeństwie „wzmocnią obronę Europy dla przyszłych pokoleń” i zaprzeczył, jakoby były „prowizorką”, dopóki Finlandia i Szwecja nie zostały objęte art. 5 NATO, który stanowi, że atak na jedno państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie .

Oskarżył prezydenta Putina o zachowanie się jak „tyran XXI wieku” z „neoimperialistycznymi ambicjami odwetowymi” i ostrzegł, że Rosja będzie nadal próbowała podbić swoje dawne terytoria, jeśli jej ambicje na Ukrainie nie zostaną stłumione.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button