Aktualności

Rosja opróżnia kluczową bazę obrony przeciwlotniczej w celu uzupełnienia zapasów: Raport

Według zdjęć satelitarnych zgłoszonych w niedzielę przez fińską agencję prasową Yleisradio Oy, Rosja rzekomo opróżnia kluczową bazę obrony powietrznej w celu uzupełnienia zapasów sił na Ukrainie w obliczu rosnących strat.

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę 24 lutego, licząc na szybkie zwycięstwo nad sąsiadem z Europy Wschodniej. Ukraina jednak spotkała wojska Putina z silniejszą niż oczekiwano obroną, która została wzmocniona przez zachodnią pomoc wojskową.

Rosja poniosła znaczne straty w sprzęcie podczas wojny, zmuszając ją do zwrócenia się ku starszej broni, takiej jak pociski przeciwlotnicze z czasów sowieckich. Ukraina twierdziła, że ​​zniszczyła dużą liczbę rosyjskiej broni, w tym 2212 czołgów, 1313 systemów artyleryjskich i 251 samolotów, według ministerstwa obrony – choć twierdzeń tych nie można było niezależnie zweryfikować.

Wśród doniesień o dużych stratach sprzętu Rosja wydaje się obecnie przemieszczać pociski przeciwlotnicze z Sankt Petersburga na Ukrainę, jak podaje fińska publiczna firma nadawcza Yleisradio Oy (Yle).

Rosja opróżnia bazy w celu zaopatrzenia wojny: Raport
Powyżej, pocisk S-300 działa podczas pokazu w Moskwie 17 sierpnia. Według nowego raportu Rosja rzekomo przenosi pociski przeciwlotnicze, w tym potencjalnie ten pocisk, z baz w pobliżu Sankt Petersburga do użycia na Ukrainie.
Współtwórca/Getty Images

Agencja informacyjna uzyskała zdjęcia satelitarne z sierpnia i września wskazujące, że co najmniej cztery z 14 baz rakiet przeciwlotniczych otaczających Petersburg zostały opróżnione ze sprzętu.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy sprzęt został przeniesiony, ale fiński ekspert wojskowy Marko Eklund powiedział Yle, że kontenery z rakietami były ładowane na platformy transportowe w maju wzdłuż brzegu jeziora Ładoga.

Bazy te odgrywają kluczową rolę w obronie Petersburga, drugiego co do wielkości miasta w Rosji, które jest domem dla ponad 5 milionów ludzi, a także służy jako główne centrum handlowe i kulturalne. Pociski przeciwlotnicze w tych bazach są ustawione tak, aby zestrzelić dowolny samolot, pociski lub śmigłowce w przypadku ataku.

Jednak większość sprzętu usuniętego z baz prawdopodobnie stanowiła część systemu rakietowego S-300, poinformował Yle. System rakietowy S-300 to system z czasów sowieckich, który pochodzi z lat 70. XX wieku i ma mniejszy zasięg niż nowsze, zaktualizowane pociski.

Oznacza to, że są one słabsze niż inne pociski, które mogą znajdować się w tych bazach, a Eklund powiedział Yle, że ich usunięcie prawdopodobnie nie wpłynie na wysiłki obronne miasta.

Jednak starsze pociski mogą wzmocnić wysiłki Rosji na Ukrainie, gdzie wojska Putina już używały rakiet przeciwlotniczych z czasów sowieckich podczas „specjalnej operacji wojskowej”.

W lipcu siły Kremla przeprowadziły sześć nalotów na Mikołajów, miasto na południu Ukrainy, używając rakiet S-300. Kolejny atak na centrum handlowe Krzemieńczuk w czerwcu, w którym zginęło 20 osób, przypisywano pociskom Kh-32, które powstały w latach 90. XX wieku.

Rosja podobno zaktualizowała sprzęt z czasów sowieckich o technologię GPS, która pozwala im atakować bardziej konkretne cele, Newsweek zgłoszone w lipcu. Wywiad ostrzegł jednak, że użycie tej starszej broni nadal może skutkować niewinną śmiercią cywilów.

Newsweek skontaktował się z rosyjskim Ministerstwem Obrony w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button