Aktualności

Rosja próbuje zachęcić studentów do przyłączenia się do wojny i uzupełnienia braków w armii

Partia Jedna Rosja prezydenta Rosji Władimira Putina zaproponowała przyznanie urlopu akademickiego studentom biorącym udział w wojnie z Ukrainą, co może zachęcić tę kohortę do przyłączenia się do trwającego konfliktu, gdy Moskwa przyspiesza rekrutację.

Rosyjska partia rządząca ogłosiła tę inicjatywę w oświadczeniu na swoim kanale Telegram, mówiąc, że ruch ten zwiększy bezpieczeństwo socjalne uczniów i zapewni im prawo do nauki.

W ostatnich miesiącach władze rosyjskie zwiększyły rekrutację ochotników do wojny, która rozpoczęła się wraz z inwazją 24 lutego, ale została naznaczona udanymi kontrofensywami sił ukraińskich. Urzędnicy kontynuują rekrutację pracowników kontraktowych bez ogłaszania mobilizacji wojennej, co pozwoliłoby Putinowi na powołanie poborowych i zmobilizowanie sił rezerwowych zgodnie z rosyjskim prawem.

Artem Metelew, członek partii Jedna Rosja Putina, powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że propozycja urlopu akademickiego została wysłana do rosyjskiego Ministerstwa Edukacji.

Od zeszłej wiosny studenci nie mogą wziąć urlopu akademickiego, jeśli chcą uczestniczyć w czymś, co Kreml nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, powiedział. To „ogranicza ich prawo do uzyskania wykształcenia zawodowego i wyższego zaocznie” – zaznaczył.

„Musimy zapewnić im wykształcenie i stworzyć możliwość zdawania egzaminów po powrocie do domu” – powiedział Metelev. „Teraz bojownicy bronią interesów Ojczyzny, ale wkrótce powrócą, a wielu wybierze spokojną pracę i naukę. I nie powinno być żadnych barier”.

Powiedział: „Musimy nadal rozszerzać środki wsparcia”.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia 1 września w muzealno-teatralnym kompleksie edukacyjnym w Kaliningradzie. Jego partia zaproponowała przyznanie urlopu akademickiego studentom biorącym udział w wojnie z Ukrainą.
ALEXEY MAISHEV/SPUTNIK/AFP/Getty Images

Na początku tego miesiąca Putin obiecał, że Rosjanie zgłaszający się na ochotnika do walki na Ukrainie będą mieli zagwarantowane długie wakacje i bezpieczeństwo pracy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej RIA Nowosti, że Putin obiecał nakazać rządowi wprowadzenie w życie przepisu, który gwarantowałby pracę osobom zgłaszającym się na ochotnika do walki na Ukrainie, a także umożliwił im długie przerwy.

W Petersburgu rosyjscy urzędnicy starają się rekrutować ochotników wojennych z jednostki zdrowia psychicznego, oferując zachęty pieniężne i nie tylko, aby zachęcić ludzi do walki, zgodnie z ogłoszeniem zamieszczonym na stronie internetowej Poradni Psychoneurologicznej nr 2 w mieście.

W regionalnych urzędach pracy pojawiły się tysiące wolnych miejsc pracy dla rosyjskich pracowników kontraktowych. Lokalne media podały, że władze Sankt Petersburga również próbowały zwerbować bezdomną ludność miasta do walki na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow wezwał każdy rosyjski region do „samomobilizacji” i wysłania co najmniej 1000 ochotników do walki na Ukrainie.

Newsweek skontaktował się z rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button